Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » ROLNICZA WIZYTA FRANCUSKICH UCZNIÓW
Główna » Aktualności, RP Krośnieńska, RP Żagańska

ROLNICZA WIZYTA FRANCUSKICH UCZNIÓW

Autor: Red. dnia 10 października 2013

W Lubuskiem przebywa od 4 października przez tydzień  20-osobowa grupa uczniów i nauczycieli z Francji, z regionu gór Pirenejów ( departament Midi- Pyrenees) w ramach europejskiego programu wymiany i kształcenia zawodowego Leonardo da Vinci. Młodzież przebywającą w  gospodarstwie  hodowli kóz w Borowcu odwiedziła dyrektor  LIR Małgorzata Pałys.  Przekazała informacje o rolnictwie regionu oraz działalności samorządu rolniczego, stworzonego w Polsce właśnie na wzór francuski.

Francuska młodzież uczy się w Centrum Kształcenia Młodych Rolników w  i nastawiona jest na praktyczne doświadczenia zdobywane w polskich gospodarstwach rolnych. W programie wizyt francuskich uczniów było kilka naszych gospodarstw, np. hodowli jeleniowatych w Koninie Żag. Państwa Anklewiczów, chowu kóz i wytwarzania serów Państwa Pazdrowskich z Borowca oraz winnicy Kinga w Starej Wsi. Uczniowie są zakwaterowani w gospodarstwie agroturystycznym z jazdą konną w Pietrzykowie, co jest również elementem edukacyjnym pobytu. Uczniowie chętnie pracują w odwiedzanych gospodarstwach, są pełni zapału, specjalnie prosili o zorganizowanie im zajęć praktycznych a następnie są częstowani polskimi potrawami. Pani Jola Pazdrowska  ugościła młodzież polskim bigosem z dziczyzną.

Młodzieży towarzyszą nauczyciele  Karine Roussilhes i Christophe Dasean, którzy oprócz edukacji zaplanowali również zwiedzanie Ziemi Lubuskiej.

Francuska szkoła rolnicza od kilku lat współpracuje z naszym regionem, współpraca rozwija się, odbywają się obopólne wyjazdy młodzieży. Jak widać nie tylko polska młodzież zdobywa zagraniczne doświadczenia na wyjazdach studyjnych, ale i Francuzi chcą się uczyć u nas.

Red.

 

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2020 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.