Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » WYJAZD STUDYJNY IZB – 10 LAT WPR
Główna » Aktualności

WYJAZD STUDYJNY IZB – 10 LAT WPR

Autor: Red. dnia 31 października 2014

W roku jubileuszu 10 lat funkcjonowania polskiego rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej dwie przygraniczne Izby Rolnicze – Lubuska i Dolnośląska zorganizowały  w dniach 26-28.10. br. wyjazd studyjny do partnera z Francji – Alzackiej Izby Rolniczej w Strasburgu. Polskie Izby były tworzone na wzór francuski, to na Zachodzie Polski odbyło się pierwsze z czterech Forum Rolnicze Polsko-Francuskie. Porównanie rolnictwa po 10 latach akcesji w UE nasi rolnicy ocenili jako korzystne dla nas,  przed laty francuskie gospodarstwa przewyższały nas technologią, jakością czy ilością plonów. Dziś wiele z tych wskaźników jest dla nas osiągalne a nawet lepsze. W programie wyjazdu, w którym uczestniczyli prezesi Władysław Piasecki, Leszek Grala, zarządy i przewodniczący rad powiatowych – była wizyta w Parlamencie Europejskim, rozmowy branżowe z władzami francuskiej Izby oraz wizyty w gospodarstwach rolnych.

Strasbourg jest miastem z bogatą historią; niejednokrotnie przejmowany był przez Cesarstwo Niemieckie, tudzież III Rzeszę, zachowując status wolnego miasta lub go tracąc.
Obecnie, ta niegdyś celtycka osada, jest stolicą i głównym ośrodkiem gospodarczym Alzacji i departamentu Dolnego Renu. W Strasburgu swoją siedzibę mają m.in. Rada Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz Parlament Europejski.
Jednym z punktów wyjazdu studyjnego była wizyta w Parlamencie Europejskim. Strasburg jest oficjalną siedzibą Parlamentu, w Brukseli zaś odbywa się większość obrad parlamentu, natomiast w Luksemburgu znajduje się m.in. sekretariat generalny. Parlament od 1952 r. zdobywał coraz więcej uprawnień, obecnie odgrywa rolę współ ustawodawcy w prawie wszystkich dziedzinach prawa UE; wspólnie z Radą stanowi akty prawne w toku różnych procedur legislacyjnych. Obywatele UE, zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, mają prawo wnoszenia petycji do PE.

Przedstawicielami z Polski, wybranymi w wyborach powszechnych w 2014 r. na VIII kadencję 2014-2019, jest 51 posłów do PE z 13 poszczególnych okręgów wyborczych.

Flaga europejska jest flagą symboliczną, która zawiera w sobie 12 gwiazd – liczba 12 jest symbolem perfekcji, czym symbol ten pokazuje siłę.

Biura PE pracują we wszystkich językach krajów członkowskich. Sesje parlamentu są publiczne, zatem każdy zainteresowany może wziąć udział w posiedzeniu.

Unia Europejska ma swoją dewizę – jedność w zróżnicowaniu.

Uczestnicy wyjazdu mieli sposobność zapoznania się z historią zarówno regionu Alzacji, jak i samego miasta Strasbourg nad Renem. Spacer uliczkami, wśród starych zabudowań oraz otaczających wód sprawiał wrażenie spaceru po małej Wenecji.
Katedra Najświętszej Marii Panny,  wzniesiona z czerwonego piaskowca, obok pruskiego muru (colombage), jest jednym z symboli miasta. Szczególnym symbolem regionu Alzacji jest bocian. Mieszkańcy wierzą, iż bociany upodobały sobie ten region do rozmnażania i budowania gniazd. Alzatczycy mają tożsamość regionalną, czują się związani z Francją, jednak mają również pewne elementy kultury germańskiej.
Drugi dzień pobytu na Ziemi Alzackiej uczestnicy wyjazdu rozpoczęli od spotkania z zastępcą dyrektora Alzackiej Izby Rolniczej Gilles Neusch w „Domu Rolnika” w Strasburgu który jest siedzibą Izby. Znajdują się tu również biura wszystkich instytucji działających na rzecz rolnictwa w regionie. Pan Gilles Neusch nawiązał do wcześniejszej współpracy Lubuskiej Izby Rolniczej z Izbą Rolniczą Dolnego Renu a następnie  zapoznał ze  strukturą i działalnością Alzackiej Izby Rolniczej oraz przedstawił rolnictwo tego regionu na tle rolnictwa francuskiego.
Alzacka Izba Rolnicza powstała z połączenia się dwóch Izb: Dolnego i Górnego Renu. Zatrudnionych jest 220 pracowników, z czego 80 pracuje w Strasburgu. Pozostali są to doradcy pracujący z rolnikami w terenie, gdzie znajdują się agencje dot. produkcji roślinnej, zwierzęcej, winiarstwa i inne.
Alzacja to region o powierzchni 833 166 ha, liczący prawie 2 mln mieszkańców. To region o dużym zagęszczeniu – średnio 224 osób/km2. 40 % powierzchni zajmuje rolnictwo, 38 % lasy i 22 % to miasta, drogi i pozostałe grunty. Na południu Alzacji rozwinięta jest hodowla, tereny nizinne Środkowej Alzacji to przede wszystkim uprawa kukurydzy a na wyżynnych przeważa uprawa winorośli. W Alzacji jest 11345 gospodarstw, z których połowa prowadzi działalność pozarolniczą. Średnia wielkość gospodarstwa wynosi 55 ha. W dolinie Renu są większe gospodarstwa a im wyżej, bliżej gór Wogezów – mniejsze. W gospodarstwach prowadzona jest sprzedaż bezpośrednia. Rolnicy w większości są zorganizowani w spółdzielniach. Sprawami obrotu ziemią, jak w całej Francji, zajmuje się organizacja SAFER, która jest zarządzana przez rolników a kontrolowana przez państwo.
Kolejnym punktem programu była wizyta w gospodarstwie Jeana-Jacques i Eliane Nonnenmacher w Woellenheim, miejscowości odległej 30 km od Strasburga. Jest to gospodarstwo o powierzchni 70 ha, w którym prowadzony jest tucz kaczek na stłuszczone wątroby. W przydomowym sklepie prowadzona jest sprzedaż bezpośrednia produktów własnych i lokalnych. Przy gospodarstwie jest również restauracja.
Pan Jean-Jacques jest merem wsi oraz prezesem spółdzielni którą tworzą okoliczni rolnicy.
W gospodarstwie uprawia się zboża na  paszę dla kaczek, buraki cukrowe i na 15 ha warzywa, głównie szparagi. Aktualnie budowane są tu pomieszczenia dla kaczek aby była możliwość prowadzenia całorocznej hodowli.
Hodowla kaczek oparta jest na zakupie 1-dniowych piskląt. Są to specjalne kaczki, mieszańce z kaczką rasy Pekin. Co ok. 3 tygodnie wstawia się 1000 piskląt które są chowane na wolnym wybiegu przez 13 tygodni, a następnie tuczone przez 12 dni. Tucz prowadzony jest w wąskich klatkach i rurą bezpośrednio do przełyku 2 razy dziennie podawana jest dawka zmielonej kukurydzy, w postaci papki. Po zakończeniu tuczu kaczki są ubijane w gospodarstwie, przetwarzane i 90 % produkcji sprzedawana jest na miejscu. Roczna produkcja to 10 tys. kaczek. Zatrudnionych jest tu 12 osób. W całej Alzacji produkuje się 8% stłuszczonych wątróbek.
Po oprowadzeniu gospodarze zaprosili wizytujących do restauracji na obiad gdzie podawano wątróbki i kaczkę przyrządzone na różne sposoby. Na obiad przybył  prezes Alzackiej Izby Rolniczej Jean-Paul Bastian. Spotkanie z prezesem było okazją do wymiany opinii i poglądów na temat rolnictwa oraz polityki rolnej prowadzonej przez UE. Pan Bastian podkreślił, że Polska jest pełnoprawnym członkiem UE i  podobnie jak Francja jest dużym krajem rolniczym. Zapewniał że we Francji ma swojego zwolennika.
Po obiedzie uczestnicy wyjazdu udali się do miejscowości Gimbrett, gdzie w towarzystwie Piere-Paul Ritleng, doradcy Alzackiej Izby Rolniczej do spraw ekonomicznych, zwiedzili gospodarstwo pana Freddy Bohr. Pan Bohr jest merem wsi oraz mistrzem świata orki w 2001 roku. Gospodarstwo prowadzi wspólnie z żoną, która zrezygnowała z zawodu pielęgniarki. W gospodarstwie prowadzona jest hodowla bydła mlecznego oraz druga działalność: uprawa winorośli na powierzchni 7,5 ha i produkcja wina. Utrzymuje się tu rocznie średnio 110 szt. bydła, w tym 50 krów mlecznych. Jest to gospodarstwo o powierzchni 60 ha użytków rolnych, z czego 24 ha to łąki odległe o 50 km. Uprawia się tu 5,5 ha buraków cukrowych,5 ha zbóż na paszę,17 ha kukurydzy na kiszonkę i 8,5 ha kukurydzy na ziarno. W 2002 roku przeprowadzona została modernizacja obory celem dostosowania do wymogów unijnych.  Ściany są ażurowe co wpływa na prawidłową wentylację, a w okresie letnim dodatkowo jeszcze uruchamiane są wentylatory. Krowy utrzymywane są na ściółce ze słomy co ma duży wpływ na utrzymanie czystości. Roczna wydajność mleka od krowy wynosi ok.10000 litrów, które jest sprzedawane w cenie 0,33-0,39 €/litr. Maszyny w gospodarstwie są we wspólnym użytkowaniu w ramach Kółka Rolniczego, do którego należy kilku rolników, i są użytkowane zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Druga część wizyty w gospodarstwie była poświęcona winiarstwu, które jest tu również prowadzone. Gospodarze pokazali pomieszczenia i sprzęt do produkcji wina oraz podzielili się uwagami na temat uprawy winorośli oraz wyrobu win. W 2010 r. zdecydowano się na budowę nowego obiektu, który oddano do użytku w 2012 r. Jest to budynek o izolowanych ścianach i kubaturze ok. 1000 m2. Tutaj odbywa się cały cykl produkcyjny, od dostarczenia winogrona do leżakowania wina włącznie. W gospodarstwie produkuje się 10 rodzajów wina, białe i czerwone.
Po zakończeniu zwiedzania odbyła się degustacja win oraz była możliwość dokonania zakupu lokalnego wina alzackiego.
Nasi partnerzy zamierzają skorzystać z zaproszenia naszych Izb i wizyty w Polsce z okazji 20-lecia odrodzonych Izb Rolniczych. Wizyta podbudowała naszych producentów rolnych, iż zmiany nastąpiły szybciej, niż się spodziewali jeszcze 10 lat temu. Ale warto było również zobaczyć francuskie rozwiązania i wyzwania – lawinowy rozwój sprzedaży bezpośredniej z gospodarstw, zachowaną lokalną doskonałą gastronomię, czego u nas zaczyna brakować na obszarach wiejskich.

KF, ER, MP

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.