Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » POSIEDZENIE ŚWIEBODZIŃSKIEJ RP LIR
Główna » Aktualności, RP Świebodzińska

POSIEDZENIE ŚWIEBODZIŃSKIEJ RP LIR

Autor: Red. dnia 27 lutego 2015

W dniu 26 lutego br. w Ratuszu Miejskim w Świebodzinie odbyło się posiedzenie Świebodzińskiej Rady Powiatowej LIR. Spotkaniu przewodniczył Alfred Kałużny, który powitał uczestników, przede wszystkim członków Rady oraz gości: Władysława Piaseckiego Prezesa LIR, Tomasza Możejko Dyrektora OT ANR w Gorzowie Wlkp., Tomasza Frąckowiaka Kierownika BP ARiMR w Świebodzinie a także Stanisława Zawadzkiego Prezesa Lubuskiego Związku Hodowców Bydła.  Tematem, który zdominował posiedzenie był obrót ziemią w powiecie świebodzińskim. Jak zaznaczył T. Możejko grunty rolne w województwie lubuskim są jednymi z tańszych w Polsce. Średnia ich cena w 2014 r. wyniosła 18973 zł (25592 zł Polska).  Od kilku lat zauważa się systematyczny wzrost cen nieruchomości, już w 1 miesiącu 2015 r. odnotowany został wzrost ceny o ok 10% w stosunku do ubiegłego roku. Jeszcze wyższe ceny nieruchomości są w obrocie prywatnym dlatego Agencja rzadko korzysta z prawa pierwokupu. Powiat świebodziński ma jedne z droższych gruntów rolnych w województwie. Niestety problem wysokich cen gruntów może cieszyć jedynie ANR, większości rolników indywidualnych po prostu nie stać na kupno nieruchomości za proponowane kwoty. Antidotum na windowanie cen ziemi rolniczej mogą być przetargi ofertowe, gdzie kryterium ceny nieruchomości jest marginalne. Hamulcem wzrostu cen gruntów mogłoby być wprowadzenie ustawy o dzierżawie rolnej. Innym poruszanym problemem jest bezumowne użytkowanie ziemi. Rolnikom ciężko jest uwierzyć, że wyspecjalizowane firmy przyjeżdzające z zewnątrz nie otrzymują informacji z ANR, które działki mogą w ten sposób użytkować. Teraz informacje o nieruchomościach nie są tajemnicą, gdyż wywiesza się je choćby w Internecie, jednak kiedyś, mimo braku ogłoszeń ,BUM-owcy też działali, dlatego trudno dziwić się podejrzeniom rolników podkreśla W. Piasecki.

O zatwierdzonym już PROW w skrócie powiedział T. Frąckowiak. W dalszym ciągu trwają prace nad aktami wykonawczymi związanymi z poszczególnymi działaniami więc trzeba cierpliwie na nie poczekać. Zmienił się nieco wniosek o dopłaty obszarowe, który jak wspomniał kierownik BP ARiMR, jest trudniejszy do wypełnienia. Namawiał także do przesyłania wniosków drogą elektroniczną. Do końca nie wiadomo również jak będzie dopłatami do zazielenienia. Co w przypadku gospodarstw, w których zasiewy dokonano już jesienią i nie ma możliwości zachowania obowiązku posiadania minimum 2 grup upraw. Co w przypadku rowu zakwalifikowanego do zazielenienia, który leży na granicy dwóch gospodarstw, jak wygląda jego podział. To tyko niektóre pytania, na które w tej chwili nie ma jednoznacznych odpowiedzi, a termin składania wniosków zbliża się wielkimi krokami.

Prezes Piasecki przedstawił zebranym informacje z działalności Zarządu LIR. Między innymi o spotkaniach jakie miały miejsce w ostatnim czasie oraz o interwencjach i postulatach, a także sprawach problemowych podejmowanych przez Zarząd. Przypomniał o zbliżających się wyborach do izb rolniczych. Podkreślił, że izba rolnicza to obecnie jedyna instytucja merytorycznie reprezentująca rolników w miarę ustawowych możliwości i podziękował członkom Rady za dotychczasową, społeczną pracę na rzecz rolników.

Uchwalenie ustawy o dzierżawie rolnej popiera także S. Zawadzki. Obecne prawodawstwo zamiast solidaryzować, powoduje sytuacje konfliktowe wśród rolników, dlatego konieczne są zmiany nowelizacyjne. Nie napawa optymizmem także kwotowanie produkcji mleka w 2015 r. W tym roku przekroczenie kwoty mlecznej może być trzy krotnie wyższe niż w 2014 r.

Na zakończenie przewodniczący A. Kałużny podziękował gościom za przybycie na posiedzenie, a członkom Rady również za ostatnie 4 lata współpracy.

Red.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2019 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.