Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » GUZY I SINIAKI – BEZPIECZNE DZIECIŃSTWO NA WSI
Główna » Aktualności

GUZY I SINIAKI – BEZPIECZNE DZIECIŃSTWO NA WSI

Autor: Red. dnia 1 lipca 2015

Marcel i Brajan - KopiaChłopcze! Dziewczynko!

Wieś to piękne miejsce na wakacje, ale właśnie w lecie jest wiele prac w gospodarstwach Waszych rodziców,  przy których trzeba szczególnie uważać. Zagroda wiejska ma wiele zagrożeń, gdzie można nie tylko nabić sobie guza, ale uszkodzić ciało, stracić zdrowie  a nawet życie.  Jeśli zauważysz w swoim otoczeniu  niebezpieczne miejsce – zgłoś dorosłym. Jeśli zaprosisz do swojego gospodarstwa  kolegę z miasta – wytłumacz mu jak należy się zachowywać. Zwierzęta towarzyszące i hodowlane, które macie w gospodarstwie – psy, konie, koty, kozy, itp. – mają swoje zwyczaje, ale mogą być rozdrażnione, głodne czy wystraszone i mogą ugryźć, kopnąć, przygnieść czy uderzyć. Wchodząc do stajni czy obory odezwij się by zwierzę poznało cię po głosie.
Chcąc pomóc rodzicom w pracach rolniczych  pamiętaj, że  są prace, których dzieci do 16 roku życia wykonywać nie powinny, poniżej przedstawiam je Waszym rodzicom.gwiazdki
Lato to czas aktywnego spędzania czasu – na rowerze pamiętaj o kasku i odblaskach, będąc widocznym – jesteś bezpiecznym.
Kąp się tylko w akwenach wodnych, basenach dozwolonych pod nadzorem opiekuna.
Dziewczynko, Chłopcze! Rodzicom pomagaj bezpiecznie! Pamiętaj że – masz prawo do czasu wolnego, który wykorzystasz na wypoczynek,  zabawę, rozwój  i naukę.

Życzymy wakacji pełnych dobrych i miłych wrażeń!

Mamo! Tato!

Teren gospodarstwa rolnego jest ciekawym miejscem dla Waszych dzieci, jak i kolegów czy kuzynów ich odwiedzających. Zagroda wiejska – funkcjonuje  często  jak firma i zakład pracy rolnika. gwiazdki - KopiaPowinniście przekazać dzieciom dobre nawyki i zasady bezpiecznego przebywania  tam oraz obchodzenia się ze zwierzętami inwentarskimi.  Dla dzieci należy stworzyć odrębne bezpieczne miejsca na zabawę  i wypoczynek. Na szczęście mamy  coraz większą potrzebę estetyzacji naszych miejsc  zamieszkania, jesteśmy coraz bardziej skłonni do dostrzegania potrzeb   dzieci i młodzieży, tworzenia specjalnie wydzielonych terenów – mini boisk sportowych, piaskownic, placyków zabaw. Pamiętajmy jednak by  kupować tu rządzenia  z atestem – huśtawki, trampoliny czy baseniki. Warto wydzielić z zagrody miejsca produkcyjne, z zasady bardziej niebezpieczne, np. ze sprzętem rolniczym. Pamiętajmy, iż niezabezpieczone oczko wodne może również stanowić wielkie zagrożenie dla ciekawskiego malucha.

IMG_4142 - KopiaPomoc dzieci w gospodarstwie to pozytywne zjawisko, ale powierzajmy dzieciom prace, którym są w stanie podołać, jednocześnie przestrzegając poniższego zakazu prac dla dzieci do 16 roku życia:

  •  Kierowanie ciągnikami rolniczymi i innymi maszynami samobieżnymi.
  • Obsługa kombajnów do zbioru zbóż, zielonek i okopowych, maszyn żniwnych, kosiarek rolniczych, pras do słomy i siana, kopaczek do zbioru okopowych.
  • Sprzęganie i rozprzęganie maszyn i narzędzi rolniczych, przyczep i wozów z ciągnikami rolniczymi, a także pomagania przy tych czynnościach.
  • Przebywanie na pomostach sadzarek do ziemniaków oraz siewników i korygowania ich pracy poprzez strącanie nadmiaru sadzeniaków lub przegarnianie ziarna w skrzyni nasiennej.
  • Obsługa maszyn do przygotowania pasz- sieczkarni, śrutowników, gniotowników, mieszalników, rozdrabniaczy.
  • Obsługa młockarni, a zwłaszcza praca na górnym pomoście młockarni oraz współpracującej prasie do słomy.gwiazdki - Kopia (2)
  • Przerzynanie drewna przy użyciu pilarki tarczowej oraz wykonywanie czynności pomocniczych przy tej pracy: podawania  i odbierania materiału, usuwanie trocin i inne prace porządkowe.
  • Wszelkie prace przy użyciu pił łańcuchowych ( przycinanie pni, okrzesywanie gałęzi, prześwietlanie drzew itp.)
  • Ścinanie drzew, ściąganie, załadunek i rozładunek drewna o średnicy większej niż 15 cm.
  • Wszelkie prace z chemicznymi środkami ochrony roślin.
  • Opróżnianie zbiorników  i wywóz gnojówki, gnojowicy i szamba.
  • Obsługa ładowaczy i mechanicznych przenośników.
  • Prace w silosach zamkniętych, zbiornikach i pojemnikach.
  • Wszelkie prace na wysokości ponad 3 metry  na: pomostach, drabinach, drzewach, dachach.
  • Prace z użyciem rozpuszczalników organicznych.
  • Topienie i podgrzewanie smoły.
  • Spawanie i pomoc przy spawaniu

 Rodzicu!

Wykonywane również przez Was prace w gospodarstwie w pośpiechu, bez należytej ochrony i zabezpieczeń jest dla dzieci bardzo złym wzorcem do naśladowania. Maszyny rolnicze i okres żniw stanowią również duże ryzyko zagrożeń dla dzieci, nasza nieuwaga i zaangażowanie pracą nie może być wymówką.
Najlepsze efekty nauczania profilaktyki bezpiecznej pracy i życia na wsi- to świadomość, wiedza i prawidłowe reakcje w sytuacjach zagrożeń by nie czuć się bezradnym.
Powtarzajmy – „Najlepsza jest profilaktyka”- to ona uchroni nas przed nieszczęściem, bólem, utratą zdrowia, kalectwem a nawet śmiercią najbliższych. W gospodarstwie indywidualnym –to rolnik dokonuje  realnej oceny ryzyka bhp i wprowadza swoistą politykę i strategię bezpieczeństwa. Unikajmy zagrożeń w codziennej pracy w rolnictwie dla dobra swojej rodziny, które mogą mieć nieodwracalne konsekwencje na całe życie.

 Małgorzata Pałys

Basia Piaszczyńska ze Świebodzina: „Należy dbać o zwierzęta domowe, chciałabym mieć pieska”

Dominik Ziętkowski z Kargowej: „Nie wolno podchodzić do konia od tyłu, bo może kopnąć!” Wanesa Woźniak z Wojnowa: „Trzeba pomagać rodzicom, ale uważać by nie wpaść pod wielkie koła traktora.”

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.