Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » POSIEDZENIE KROŚNIEŃSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR
Główna » Aktualności, Rady powiatowe:, RP Krośnieńska

POSIEDZENIE KROŚNIEŃSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR

Autor: Red. dnia 8 marca 2016

W dniu 7 marca br. w Starostwie Powiatowym w Krośnie odbyło się posiedzenie Krośnieńskiej Rady Powiatowej LIR, którą poprowadził przewodniczący Rady Andrzej Kuziemski. W spotkaniu oprócz członków Rady i rolników z powiatu uczestniczyli: z ramienia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Rochmiński, dyrektor LOR i Rafał Pawlaczek kierownik Biura Powiatowego w Krośnie Odrzańskim oraz z ramienia Agencji Nieruchomości Rolnych Zbigniew Łepkowski zastępca dyrektora OT w Gorzowie Wlkp., kierujący Filią w Zielonej Górze i Piotr Wańkiewicz kierownik Sekcji Gospodarowania Zasobem.

Rolnicy chcieli się dowiedzieć przede wszystkim kiedy mogą spodziewać się pieniędzy z płatności bezpośrednich, płatności ONW. Chronologicznie w tym samym okresie w ubiegłym roku większość rolników miało już płatności na kontach. Jak podaje dyrektor termin 30 czerwca nie jest zagrożony jeśli chodzi o wypłaty płatności, jednak Agencja stara się to przyspieszyć, a głównym problemem jest wdrażanie nowego systemu informatycznego. Rolnicy obawiają się podobnych sytuacji w kolejnych latach. Przez te wszystkie lata przyzwyczaili się, że pieniądze dostają na początku roku, dzięki czemu mogli przeznaczyć je na środki do produkcji lub spłatę. Rolnicy czekają też na głoszenie działania Modernizacja gospodarstw rolnych w obszarze „d”. Agencja przy udziale LODR ogłosiła już harmonogram spotkań szkoleniowych właśnie w związku z tym działaniem jak również dotyczących tegorocznych wniosków o płatności.

Kolejną sprawą, tym razem dotyczącą nieruchomości rolnych, z którą zetknęli się rolnicy z powiatu krośnieńskiego jest podstawianie osób na przetargach ograniczonych na dzierżawę ziemi. Rolnicy pytali jak ukrócić sytuacje tzw. ”spędów korytarzowych”, na których dokonuje się rozdysponowanie nieruchomości, a sam przetarg to tylko formalność. Jak podkreślił kierownik nie ma w obecnej regulacji złotego środka, który raz na zawsze wyeliminowałby takie sytuacje. Być może obowiązek przedkładania tytułu własności w ARiMR ukróci tego typu przypadki. Decydujący jest tu czynnik ludzki i etyczny. Jeżeli sąsiad sąsiadowi jest wstanie wydzierać w ten sposób grunty rolne tzn., że dla pewnych osób w tej społeczności nie obowiązuje aspekt moralny. Pewne procedery zostały nagłośnione i przekazane do odpowiednich organów.

 P. Sas

GALERIA:

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2019 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.