Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » ONW – AGLOMERACJA ZIELONOGÓRSKA
Główna » Aktualności, Wyróżnione

ONW – AGLOMERACJA ZIELONOGÓRSKA

Autor: Red. dnia 15 marca 2016

DSC_0189Zarząd Lubuskiej Izby Rolniczej, w związku z licznymi zapytaniami rolników z byłej gminy Zielona Góra, a obecnie obszaru administracyjnego miasta Zielona Góra, szczególnie części południowej, zwrócił się do Dyrektora LOR ARiMR w Zielonej Górze oraz Prezydenta Miasta Zielona Góra z zapytaniem jak wygląda sytuacja płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi tj. ONW.  Jaki jest status tych rolników w związku z płatnościami ONW i czego, w tej sytuacji, mogą spodziewać się ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak również czy rolnicy, którzy zostali pozbawieni wspomnianej płatności dla obszarów ONW, mogą liczyć na obiecaną rekompensatę ze strony Urzędu Miasta w Zielonej Górze.

Do czasu połączenia się miasta Zielona Góra z gminą rolnicy rokrocznie składali wnioski o płatność ONW, oczywiście jeśli do ich gruntów przysługiwała taka płatność. Na tym terenie są to obszary nizinne z przewagą strefy II. Rolnicy znaleźli się w sytuacji wyjątkowej, która jest zaskakująca nie tylko dla nich. Po połączeniu miasta i gminy ich grunty nie zmieniły się i nadal na nich gospodarują. Pozbawienie rolników tej płatności będzie prowadzić do obniżenia konkurencyjności ich gospodarstw w stosunku do gospodarstw położonych na obszarach, na których nie występują niekorzystne warunki użytkowania gruntów.

Sprawa jest rozwojowa. O dalszych poczynaniach Izby na w/w temat będziemy informować na bieżąco.

W załączeniu wystosowane pisma do Prezydenta Miasta Zielona Góra oraz do Dyrektora LOR ARiMR w Zielonej Górze  czytaj>>

W wyżej wymienionej sprawie Lubuska Izba Rolnicza poprosiła o informację również Wojewodę Lubuskiego. W odpowiedzi otrzymaliśmy pismo, iż  sprawa została przekazana do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W załączeniu pismo skierowane do Wojewody Lubuskiego oraz przekazane przez Wojewodę do Ministerstwa czytaj >> 

Pismo ponaglające uzyskanie odpowiedzi od Prezydenta Miasta Zielonej Góry czytaj>>

Odpowiedź Prezydenta Miasta Zielona Góra czytaj>> 

Odpowiedź Dyrektora LOR ARiMR w Zielonej Górze czytaj>>

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa w sprawie ONW>>

Uwaga! Rolnicy z byłej gminy Zielona Góra otrzymają płatność ONW>> 

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2022 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.