Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » PRZYSZŁOŚĆ ROLNICTWA W RĘKACH MŁODYCH ROLNIKÓW
Główna » Aktualności

PRZYSZŁOŚĆ ROLNICTWA W RĘKACH MŁODYCH ROLNIKÓW

Autor: Red. dnia 14 maj 2011

Piotr Kasprzak – przewodniczący ZZCNMR

Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników w dniu 6 grudnia zorganizował w Warszawie spotkanie podsumowujące miniony rok. Uczestnikami spotkania były Władze Krajowe, Przewodniczący Zarządów Wojewódzkich Związku oraz zaproszeni goście działający w branży rolnej.

Rozmowa z Piotrem Kasprzakiem – Przewodniczącym Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników (na zdjęciu obok).

J.N.: Proszę opowiedzieć o obecnej działalności Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników?

P.K.: ZZCNMR jest to jedyny związek zawodowy w Polsce, który skupia w swoich szeregach młodych rolników do 40 roku życia. Mamy struktury we wszystkich województwach, na dzień dzisiejszy skupiamy ok. 20 tys. członków. Rozwijamy swoją działalność bardzo prężnie. Co roku zwiększamy ilość zrzeszonych osób. Coraz więcej młodych rolników chce przejmować gospodarstwa rolne od swoich rodziców. Jesteśmy członkiem Europejskiej Rady Młodych Rolników CEJA, gdzie aktywnie działamy na szczeblu europejskim lobbując interesy polskich młodych rolników. Ostatnim naszym sukcesem było przeforsowanie działania związanego z pierwszym filarem – każdy młody rolnik w UE do 40 roku życia będzie otrzymywał dodatkowe wsparcie w postaci dopłat bezpośrednich dla rolników. Ta forma wsparcia ma być finansowana z budżetu europejskiego. Na razie wysokość dopłat jest dyskutowana. Trzeba dodać, że mamy bardzo silną pozycję w Europejskiej Radzie Młodych Rolników, dzięki temu, iż udało nam się przeforsować w/w działanie w ramach prezydencji poprzez naszego Ministra Rolnictwa. Również miesiąc temu zorganizowaliśmy Europejski Kongres Młodych Rolników w Warszawie, gdzie przyjechali przedstawiciele wszystkich krajów UE w tym Prezydent CEJA. Na tym kongresie przedstawiliśmy 10 postulatów polskich młodych rolników, które forsujemy na arenie brukselskiej i na dzień dzisiejszy udało nam się zebrać kilkanaście podpisów szefów krajowych struktur młodych rolników. Jestem po rozmowie z Jorisem Baecke szefem CEJA, który zadeklarował wstępnie, że podpisze naszą deklarację. Ta deklaracja zakłada, że idziemy we wspólnym kierunku uproszczenia WPR, utrzymaniu dwóch filarów wsparcia czyli: filaru pierwszego – dopłaty bezpośrednie, filaru drugiego – rozwój obszarów wiejskich. Utrzymamy również system SAPS, system uproszczonego rozliczania dopłat bezpośrednich oraz generalnie całkowite uproszczenie całych systemów kontroli, systemu funkcjonowania WPR na lata 2013-2020.

J.N.: Proszę powiedzieć jaka jest przyszłość małych gospodarstw w UE?

P.K.: Z moich obserwacji wynika, że małe gospodarstwa rolne mają dwie możliwości. Pierwsza to znaleźć nisze na rynku, taką produkcję, której nie wykonują duże gospodarstwa rolne, czyli produkcja jakiś specyficznych odmian warzyw, owoców, specyficzna produkcja zwierzęca np. przepiórki, bażanty czy inne działy produkcji rolnej. Bądź druga opcja, którą ja coraz bardziej obserwuję, młodzi rolnicy przejmują gospodarstwo od rodziców, użytkują ziemię, zazwyczaj jest to produkcja zbożowa oraz dodatkowo dokształcają się w kwestii nowego zawodu, czy zdobywają nowe kwalifikację. Idą w kierunku zdobycia dodatkowej pracy, bądź otwierają własny mały biznes. To widać szczególnie w Wielkopolsce skąd pochodzę, mogę praktycznie po wioskach w swojej gminie powiedzieć, którzy rolnicy mogą dalej funkcjonować w ramach WPR, a którzy nie.

J.N.: Jak zachęcić młodych rolników aby zrzeszali się w ZZCNMR?

P.K.: Są dwa sposoby. Pierwszy sposób ekonomiczny, pokazać im, że funkcjonowanie w grupie daje naprawdę efekty i nastawić się na tworzenie grup producentów rolnych. Grupy są jedyną możliwością konkurowania na rynku. Druga rzecz to taka, że ZZCNMR jest jedyną organizacją, która zrzesza młodych rolników i walczy o ich interesy. Im więcej będzie młodych na rynku, którzy będą nam podpowiadać rozwiązania i będą oczekiwać konkretnej pomocy to będziemy pomagać. Pomagamy grupie nie jednostkom, dla nas liczy się zorganizowana forma działalności. Dla mnie indywidualne działanie jest wymuszeniem rozwiązań prawnych pod kątem tylko jednostki, jestem tego przeciwnikiem. Jeśli grupa przychodzi z konkretnym problemem to my robimy wszystko aby przeforsować pomysł, pomóc im. Od tego jesteśmy. Jesteśmy związkiem zawodowym, który ma możliwości protestacyjne, mamy możliwości wynegocjowania korzystnych rozwiązań dla młodych rolników w prowadzeniu ich biznesu.

W spotkaniu uczestniczył również Pełnomocnik ZZCNMR na województwo lubuskie Rafał Nieżurbida, który podjął się zadania odbudowania struktur związku na terenie naszego województwa.

J.N.: Jak ocenia Pan działanie ZZCNMR w województwie lubuskim?

R.N.: Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników jest organizacją, która swoje struktury powinna mieć w każdym województwie, a dziś w lubuskim takich nie ma. Chciałbym, aby powstały silne struktury Związku w naszym regionie, bo głos grupy jest lepiej słyszalny niż pojedynczego rolnika. Lubuscy młodzi rolnicy, także powinni uczestniczyć w konstruowaniu rolniczego środowiska krajowego i europejskiego. Stąd 20 stycznia 2012r. z upoważnienia Przewodniczącego Zarządu Krajowego organizuje Zjazd Młodych Rolników w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Korzystając z okazji chciałbym serdecznie zaprosić do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu każdego młodego rolnika, a także domowników do 40 roku życia. Bliższych informacji na temat zjazdu będzie można uzyskać w Biurze Lubuskiej Izby Rolniczej.

Dziękuję za rozmowę
Joanna Nadborska

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2022 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.