Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » SŁUBICKA RADA POWIATOWA LIR
Główna » Aktualności, RP Słubicka, Wyróżnione

SŁUBICKA RADA POWIATOWA LIR

Autor: Red. dnia 13 maja 2016

W dniu 6 maja 2016 r. w Starostwie Powiatowym w Słubicach odbyło się posiedzenie Słubickiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej, którą poprowadził przewodniczący Rady Andrzej Babiak. W spotkaniu oprócz członków Rady uczestniczyli rolnicy z powiatu słubickiego oraz zaproszeni goście: wiceprezes LIR Stanisław Madej, członek Zarządu LIR Alfred Kałużny, zastępca dyrektora ANR OT w Gorzowie Wlkp. Roman Jabłoński, przedstawiciele LOR ARiMR w Zielonej Górze zastępca dyrektora Krzysztof Nowakowski oraz kierownik Dominik Sporny, a także członek Komisji Rolnictwa Rady Powiatu Słubickiego Józef Apanowicz.

Na wstępie przewodniczący wrócił do minionego roku i wspomniał, że również powiat słubicki został dotknięty suszą. Monitoring w Puławach zawiódł i mimo że komisje do szacowania objeżdżały gospodarstwa, na niewiele się to zdało – poszkodowani rolnicy nie uzyskali pomocy. Wszyscy spodziewali się szybszej realizacji płatności w tym roku jednak i w tej materii nie ma wsparcia.

Przedstawiciele Zarządu LIR w krótkim wystąpieniu przedstawili z jakimi problemami się spotyka i czym się obecnie zajmuje się LIR oraz jak wygląda współpraca LIR z agencjami i instytucjami okołorolniczymi.

O przedstawienie jak wygląda sytuacja w realizacji płatności 2015 zostali zaproszeniu przedstawiciele ARiMR. K. Nowakowski potwierdził, że 93,7% wniosków obszarowych zostało zrealizowanych i do 30 czerwca wszyscy otrzymają płatności, choć liczymy że nastąpi to szybciej. Opóźnienia w płatnościach wynikają ze zmiany systemu informatycznego, a nie dlatego, że nie ma pieniędzy. Nabory na działania wyglądały następująco: na „Młodego rolnika” w województwie złożono 51 wniosków, natomiast na modernizację gospodarstw rolnych 510 wniosków, może ich być trochę więcej, bo jeszcze spłyną te wysłane pocztą.

D. Sporny wspomniał, iż nabór wniosków w kampanii 2016 został przedłużony do 15 czerwca. Jest również pomysł, aby w przyszłym roku w pierwszej kolejności wypłacać płatności większym gospodarstwom. W powiecie słubickim na 834 wniosków wypłacono 760, sporo również wypłacono zaliczek do płatności. Bardziej poszkodowane są osoby, u których przeprowadzone były kontrole na miejscu.

O zagospodarowaniu gruntów w powiecie słubickim powiedział R. Jabłoński. Wolnych gruntów aktualnie jest ok 2000 ha, z czego do zagospodarowania 1750 ha. Liczba umów sprzedaży od 1 stycznia do 30 kwietnia br. wygląda następująco: przetargów ogółem było 59 na 1074 ha w tym 6 przetargów ofert pisemnych (130 ha), 37 ograniczonych licytacyjnych (744 ha) i 16 nieograniczonych (199 ha).

Nowa ustawa wstrzymuje sprzedaż nieruchomości rolnych na 5 lat i wnosi zmiany do wielu innych ustaw. Nabywcy będą bardziej prześwietlani tak aby ziemia trafiała do rolników i faktycznie była na niej prowadzona działalność rolnicza. Wszyscy czekamy na rozporządzenia do tej ustawy.

W dyskusji poruszana była również sprawa słupów i uczestniczenia ich zarówno w przetargach ograniczonych ustnych jak i pisemnych. Wszyscy mają nadzieję, że nowa ustawa bardziej zabezpieczy przed takimi sytuacjami.

Dziękujemy Starostwie Powiatowemu w Słubicach za umożliwienie przeprowadzenia posiedzenia Rady w ich obiekcie.

P. Sas

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.