Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » KROŚNIEŃSKA RADA POWIATOWA LIR
Główna » Aktualności, Rady powiatowe:, RP Krośnieńska

KROŚNIEŃSKA RADA POWIATOWA LIR

Autor: Red. dnia 6 października 2016

W dniu 30 września br. w Urzędzie Gminy w Gubinie odbyło się posiedzenie Krośnieńskiej Rady Powiatowej LIR, której obrady poprowadził przewodniczący Rady Andrzej Kuziemski. Na spotkaniu oprócz członków rady, przybyli licznie rolnicy powiatu krośnieńskiego oraz zaproszeni goście: Stanisław Myśliwiec Prezes LIR, Dorota Konieczka i Edmund Wawrzyniak przedstawiciele Agencji Nieruchomości rolnych OT w Gorzowie Wlkp. Filia w Zielonej Górze, Henryk Mądraszek, Greta Boguszewska – Drapa i Małgorzata Turowska z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Krośnie Odrz. Na spotkanie nie dotarł ze względu na obowiązki służbowe Andrzej Rochmiński dyrektor LOR ARIMR w Zielonej Górze.

Jako pierwszy głos zabrał Krzysztof Szymański dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gubinie, który w skrócie przedstawił ofertę szkoły. Poinformował również o możliwości wzięcia udziału w kursach kwalifikacyjnych do zawodu. W tej placówce organizowany jest także kurs zawodu rolnik, jednak żeby mógł on się odbyć potrzebna jest grupa 15 słuchaczy. Jeżeli taka się zbierze kurs na pewno ruszy.

Następnie rolnicy ze swoimi problemami zwrócili się do przedstawicieli ANR. Poruszane były tu między innymi kwestie związane z wejściem w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych, która również wpłynęła na inne ustawy. Poruszanych było wiele problemów indywidualnych, poruszana została także sprawa terenów kopalnianych tak istotnych dla rolnictwa na tym terenie. Rolnicy już dawno mogliby wykupić grunty rolne które są na terenie złóż węgla brunatnego, lub chociaż skorzystać z dzierżaw długoterminowych, które pozwalają na podejmowanie działa PROW. Jak podaje Zdzisław Paduszyński z Towarzystwa Miłośników Ziemi Krośnieńskiej uwzględnienie kopalni w strategii rozwoju woj. lubuskiego jest zapisem nieformalnym, gdyż nie uwzględniono tego przedsięwzięcia w strategii rozwoju kraju. Natomiast jak wyjaśniają przedstawiciele ANR, to nie oni decydują czy ta kopalnia ma powstać i aby przychylić się do wniosków rolników muszą posiadać uregulowane zapisy z gmin w sprawie zagospodarowania tego terenu. Wykonują po prostu swoją pracę zgodnie z zapisami zawartymi w aktach prawnych.

Następnie o działaniach w ramach PROW 2014-2020, z których mogą skorzystać rolnicy powiedziała Greta Boguszewska – Drapa z PZDR w Krośnie Odrz. Przedstawiła harmonogram wdrażania poszczególnych działań i pokrótce określiła, kto może być beneficjentem działania i jakie środki może uzyskać przystępując do niego.

Ze względu na liczne problemy dotyczące rolnictwa spotkanie zainicjowała Marzena Dera, przedstawicielka Krośnieńskiej Rady Powiatowej LIR z gminy Gubin, która również przygotowała poczęstunek w postaci ciasta. Dziękujemy również Gminie Gubin za udostępnienie sali

P.Sas

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2019 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.