Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » ŻAGAŃSKA RADA POWIATOWA LIR
Główna » Aktualności, Rady powiatowe:, RP Żagańska, Wyróżnione

ŻAGAŃSKA RADA POWIATOWA LIR

Autor: Red. dnia 30 września 2016

W dniu 16 września br. w sali Wiejskiej w Witkowie odbyło się wspólne posiedzenie Żagańskiej Rady Powiatowej LIR oraz Komisji Rolnictwa Rady Miejskiej w Szprotawie. Spotkanie otworzył przewodniczący Żagańskiej Rady Powiatowej LIR – Zbigniew Żywień.

Jako pierwszy głos zabrał Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha, który powiedział: „jesteśmy gminą, na terenie której mamy dobrych rolników. Choć grunty są zróżnicowane i występuje głównie V i VI klasa gleby, cieszy mnie to, że nie widać u nas ugoru. Mimo, iż coraz trudniej jest prowadzić gospodarstwo, nasi rolnicy nie zrażają się tym i działają dalej. Jestem dumny ze współpracy z sołtysami. Sposób wykorzystywania środków przez sołectwa, to jak potrafią lokować pieniądze, dla mnie są wzorem do naśladowania”. Burmistrz poinformował również o problemach w walce z dzikami szczególnie w obszarze miasta, gdzie odstrzał jest niedozwolony oraz poruszył problem koryta rzeki Bóbr, które jest tak płytkie, że niedługo będzie zagrażać przyległym terenom.

Następnie głos zabrał członek Zarządu LIR – Andrzej Kuziemski. Przedstawił informację z bieżącej działalności LIR oraz projekty i zadania zrealizowane w ostatnim czasie. Powiedział o aktualnej sytuacji w rolnictwie oraz o zbliżającej się Gali Lubuskiego Złotego Kłosa, która już niebawem odbędzie się w Pałacu w Żaganiu. Na koniec wypowiedzi zaapelował do zebranych o frekwencję w wyborach.

Zbigniew Żywień – dyrektor LODR dodał, że jest to praca społeczna, ale jest ona bardzo ważna. Rolnicy muszą działać, bo jeżeli sami nie dopilnują spraw rolniczych na etapie prac legislacyjnych i konsultacji społecznych, nikt im później nie pomoże. Pochwalił działalność sołectw. W tym roku gmina bardzo aktywnie włączyła się w konkurs wieńca dożynkowego. Na 17 sołectw powstało 15 dzieł sztuki. W tym roku Dzikowice zdobywając I miejsce podczas Wojewódzkich Dożynek w Strzelcach Krajeńskich reprezentowali woj. lubuskie podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

Następnie głos zabrała z-ca Kierownika Sekcji Gospodarowania Zasobem w OT ANR Filia Zielona Góra – Dorota Konieczka. Przedstawiła informację nt. zagospodarowania nieruchomości rolnych w powiecie żagańskim oraz możliwości dzierżawy gruntów zgodnie z obowiązującym prawem. Poinformowała o aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości w odniesieniu do gminy Małomice i Szprotawa oraz o nowych sposobach naliczania czynszu dzierżawnego. Zaapelowała o pilnowanie terminu zgłaszania chęci przedłużania umów dzierżaw. Jeżeli rolnik nie zachowa 3 miesięcznego terminu, ANR nie przedłuży dzierżawy. Pokrótce przedstawiła zmiany w ustawie z dnia 1 maja br. Jak zwykle tematy związane z ziemią rolną budziły ożywioną dyskusję.

Henryk Ostrowski powiedział o pracy Rady Terenowej przy OT ANR w Gorzowie Wlkp. Zaznaczył, że dyrekcja ANR nie liczy się decyzjami Rady. Chciałbym, aby ANR działała zgodnie z tym do czego została powołana. Zaznaczył także, że przy Izbie Rolniczej działa Lubuskie Forum Rolnicze. Jedyne w Polsce gremium, które reprezentuje rolników. Zaprosił do czynnego włączania się w tworzenie polityki rolnej, ponieważ od rolników zależy jak będzie wyglądało rolnictwo w przyszłości.

Piotr Marek przedstawiciel biura powiatowego LOR ARiMR w Szprotawie poinformował o realizacji planowanych naborów wniosków na działania PROW 2014-2020 oraz zapoznał uczestników spotkania z harmonogramem na 2017r. Istotną informacją dla rolników powiatu żagańskiego była wiadomość, iż 80% zaliczek jest już naliczona i przygotowana do wypłaty. Od 1 grudnia br. rusza normalny tok wypłat. Wszyscy rolnicy dostaną zaliczki.

Na koniec głos zabrali: zastępca dyrektora OT ARR w Gorzowie Wielkopolskim – Marian Dąbrowski, który poinformował o wsparciu na ograniczenie produkcji mleka, Leszek Ziaja – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Żaganiu, który przedstawił aktualną sytuację w zakresie zwalczania ASF oraz Edward Wieciech, p.o. kierownik oddziału WIORIN w Żaganiu, który zaapelował o szkolenie się i zdobywanie certyfikatów w obrocie materiałem siewnym, jak również prosił o zwrócenie szczególnej uwagi przy zakupie materiału siewnego, aby pochodził on z punktu sprzedaży  wyznaczonego przez inspekcję.

 A.S.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2020 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.