Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » SAMORZĄD ROLNICZY Z WIZYTĄ W SEJMIE
Główna » Aktualności, Konferencje, Wyróżnione

SAMORZĄD ROLNICZY Z WIZYTĄ W SEJMIE

Autor: Red. dnia 14 grudnia 2016

W dniu 9 grudnia br. Lubuska Izba Rolnicza zorganizowała wyjazd rolników do Sejmu RP na konferencję pn. „Aktualna sytuacja w rolnictwie; rolnictwo i obszary wiejskie w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. W konferencji, którą zorganizowała Krajowa Rada Izb Rolniczych, uczestniczyli przedstawiciele wszystkich izb w Polsce oraz zaproszeni goście: Krzysztof Jurgiel Minister rolnictwa i Rozwoju Wsi, który przedstawił informację o pracach jakie są obecnie prowadzone w resorcie rolnictwa oraz to co udało się do tej pory zrobić w ciągu pierwszego roku kierowania Ministerstwem, Ryszard Zarudzki – Podsekretarz Stanu w MRiRW, który omówił Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich oraz Czesław Siekierski Poseł do Parlamentu Europejskiego, a także przedstawiciele agencji i instytucji powiązanych z rolnictwem.

Minister Jurgiel podziękował izbom za prowadzony dialog i dobrą współpracę. Podkreślił ich merytoryczny charakter, który służy rolnictwu, bo nie wszystko jest widoczne z Warszawy. Powiedział również, że izby powinny mieć większe znaczenie i kompetencje, dlatego trwają rozmowy na temat nowelizacji ustawy o izbach rolniczych i wprowadzeniu do niej modelu przedwojennego.

Konferencję poprowadził Wiktor Szmulewicz Prezes KRIR, który przy okazji poinformował, że od marca przyszłego roku najniższa emerytura KRUS będzie zrównana z najniższą emeryturą ZUS. Powiedział również, że wszystkie uwagi dotyczące ustawy o obrocie nieruchomościami rolnymi będą przyjmowane i analizowane w celu jej poprawy. Ważnym celem jest również wzmocnienie pozycji rolnika w łańcuchu żywieniowym i ścisłe powiązanie go z przetwórstwem.

Podczas konferencji do głosu dopuszczeni zostali przedstawiciele samorządu rolniczego.  Główne problemy poruszane podczas dyskusji dotyczyły sytuacji na rynkach rolnych, w szczególności na rynku żywca wieprzowego w związku z wystąpieniem ognisk ASF w Polsce. Pojawiał się również temat  ubezpieczeń rolniczych, zmiany ustawy prawo łowieckie oraz o sprzedaży bezpośredniej, rejestracji i znakowania trzody chlewnej. Z ramienia LIR głos zabrali Edwin Decker, który zauważył problem rosnących składek ubezpieczeniowych oraz wzrost podatku pod budynki. Jest to duży problem zgłasza dla emerytów rolniczych. Natomiast Marian Rozynek zapytał o temat licytacji komorniczych nieruchomości rolnych, a mianowicie, czy każdy, nawet nierolnik, może wylicytować taki grunt i jak to się ma do ustawy UKUR. Odpowiedzi w miarę kompetencji udzielane były na bieżąco, bądź proszono o zapytanie na piśmie w celu większego zgłębienia problemu.

 

Uczestnicy konferencji mieli także możliwość, w towarzystwie przewodnika, zwiedzić gmach Sejmu RP.

P.Sas

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2018 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.