Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » SPOTKANIE Z WOJEWODĄ W SPRAWIE PTASIEJ GRYPY
Główna » Aktualności, Wyróżnione

SPOTKANIE Z WOJEWODĄ W SPRAWIE PTASIEJ GRYPY

Autor: Red. dnia 16 stycznia 2017

W dniu 11 stycznia 2017 r. w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiciele Lubuskiej Izby Rolniczej oraz hodowców drobiu spotkali się z Wojewodą Lubuskim Władysławem Dajczakiem w celu przeanalizowania sytuacji związanej z występowaniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w północnej części województwa.

W spotkaniu uczestniczyła Zofia Batorczak która z dniem 3 stycznia br. objęła funkcję Lubuskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, oraz przedstawiciele LUW: Grzegorz Dłubek – Dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Waldemar Gredka – Dyrektor Biura Wojewody, Krzysztof Kołcz – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Lubuską Izbę Rolniczą reprezentował Stanisław Myśliwiec – Prezes LIR i Stanisław Madej – Wiceprezes LIR. Hodowców drobiu: Władysław Piasecki – Przewodniczący Lubuskiego Forum Rolniczego, Beata Włodarczyk-Lewandowska – Prezes Zrzeszenia Rolników i Producentów „Indyk Lubuski”, Marek Szymaniak – Ferma Polska Sp. z o.o.

Wojewoda przedstawił aktualną sytuację w zakresie występowania ognisk grypy ptaków oraz podjęte działania na obszarach zapowietrzonych mających na celu wyeliminowanie źródeł choroby. Apelował o stosowanie się do obowiązujących decyzji wydawanych przez Wojewodę i służby weterynaryjne, zachowanie ostrożności, przestrzeganie wymogów bioasekuracji mających na celu zminimalizowanie ryzyka przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Hodowcy zwracali uwagę na zbyt długi okres od stwierdzenia ogniska choroby do wygazowania ptaków, pytali kiedy nastąpi i jak będzie wyglądała utylizacja obornika. Poruszyli problem uboju drobiu z obszaru zagrożonego oraz sytuację finansową w jakiej znalazły się gospodarstwa, w których wystąpiła choroba.

Niepokojącym dla hodowców jest sprawa wyceny strat związanych z likwidacją i utylizacją drobiu, zwłaszcza sztuk mniejszych, niehandlowych.

Na dzisiaj najważniejszym dla hodowców jest co dalej po wybiciu ptaków ? Od weterynarii oczekują decyzji oraz jasnych i jednakowych w całym województwie procedur.

Pani doktor, z racji niedawno objętego stanowiska, zobowiązała się do jak najszybszego zebrania informacji od lekarzy powiatowych, wyjaśnienia sprzecznych informacji co do sytuacji przestrzegania zasad i przepisów na niektórych fermach, próby wyprostowania sytuacji w przypadkach jeżeli służby weterynaryjne „nawaliły”. Zobowiązała się również w trybie pilnym do opracowania procedur i wydania stosownych decyzji oraz przekazania powiatowym lekarzom weterynarii wytycznych do stosowania.

Zgodnie z instrukcją, po wywiezieniu z obiektów obornika oraz ostatecznym myciu i dezynfekcji następuje wygaszenie ogniska choroby. Następnym etapem jest próbne wstawienie drobiu.

Pani doktor zwracała uwagę na konieczność stosowania przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016r. oraz apelowała o przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Poinformowała również, że w przyszłym tygodniu przystąpi się do zagazowania przydomowego drobiu w obszarze zapowietrzonym oraz, że za ustawienie przy drogach oznaczeń wyznaczonych obszarów i za wyłożenie mat dezynfekcyjnych na drogach odpowiedzialni są właściciele dróg, co jest refundowane z budżetu państwa.

Podczas gdy odbywało się spotkanie, rozwiązany został problem utylizacji obornika – Wojewoda poinformował że właśnie zapadła decyzja o przyjmowaniu obornika do składowania w Kunowicach.

Kończąc spotkanie Wojewoda zwrócił się do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o uregulowanie i ustalenie procedur postępowania przewidzianego w sytuacji wystąpienia grypy ptaków oraz wydanie stosownych instrukcji lekarzom powiatowym.

E.R. 

    

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.