Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » WYJAZDOWE POSIEDZENIA ZARZĄDU LIR
Główna » Aktualności, Wyróżnione

WYJAZDOWE POSIEDZENIA ZARZĄDU LIR

Autor: Red. dnia 13 lutego 2017

W dniach 25 stycznia i 1 lutego 2017r. odbyły się wyjazdowe posiedzenia Zarządu Lubuskiej Izby Rolniczej – pierwsze w Starostwie Powiatowym w Międzyrzeczu, drugie w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bobowicku.

W obradach uczestniczył Starosta Międzyrzecki Grzegorz Gabryelski, Delegaci LIR z gminy Międzyrzecz Paweł Egrowski i Jaremiusz Konieczny, a w Bobowicku również dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Roman Nowak.

Spotkania odbyły się w związku z wnioskiem Starosty Międzyrzeckiego o powtórne przeanalizowanie sprawy przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze i nieleśne wnioskowanych we wrześniu 2016r.

W dniu 14.09.2016r. Burmistrz Międzyrzecza zwrócił się do Lubuskiej Izby Rolniczej o wyrażenie opinii w sprawie zgody na przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne, zgodnie z opracowanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, gruntów rolnych klasy III o łącznej powierzchni 12,6058 ha położonych w obrębie Bobowicko, które są własnością Powiatu Międzyrzeckiego.

Zarząd LIR, po dokonaniu analizy projektu oraz po zasięgnięciu opinii miejscowego środowiska rolniczego z gminy Międzyrzecz – któro nie wyrażało zgody na przeznaczanie na cele nierolnicze gruntów klasy III będących o najwyższej klasie bonitacyjnej w rejonie, a tym samym o najwyższej przydatności rolniczej, negatywnie zaopiniował przedłożony projekt zmiany przeznaczenia gruntów rolnych.

W związku z wnioskiem Starosty – Prezes LIR Stanisław Myśliwiec zadecydował że spotkanie  odbędzie się w Międzyrzeczu, co umożliwi jeszcze dogłębniejsze przeanalizowanie sprawy i przeprowadzenie weryfikacji wydanej opinii.

Na posiedzeniu w Międzyrzeczu Starosta przedstawił historię posiadania tych gruntów. Od kilku lat dzierżawi je miejscowy rolnik. Obecnie Starostwo zamierza je sprzedać celem pozyskania środków na realizację zadań zleconych. W projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zostały przeznaczone pod tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, teren zabudowy zagrodowej, teren sportu i rekreacji, tereny zieleni ochronnej oraz tereny dróg wewnętrznych i dojazdowych. Stąd wniosek o zmianę przeznaczenia.

W wypowiedziach przedstawicieli rolników oraz członków Zarządu LIR przejawiał się przede wszystkim wątek ochrony obszarów rolnych o wysokiej bonitacji, jakimi są w województwie lubuskim grunty klasy III. W naszym regionie są to grunty o najwyższej przydatności rolniczej które powinny podlegać szczególnej ochronie, ze względu że nie ma ich dużo.

Podkreślano, że na cele nierolnicze powinno przeznaczać się grunty mało przydatne dla rolnictwa. Poza tym wskazywano, że w rejonie Międzyrzecza jest dużo niezagospodarowanych gruntów, które wcześniej zostały wyłączone z produkcji rolnej i przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne. W większości są to grunty w bardzo dobrej klasie bonitacyjnej.

Ze względu, że przedmiotowe grunty leżą w sąsiedztwie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, Prezes LIR zdecydował, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji spotkać się z dyrektorem Szkoły i wysłuchać jego opinii w sprawie ewentualnego przekazania ich Szkole dla celów nauki zawodu. Dlatego drugie posiedzenie Zarządu odbyło się w Bobowicku.

Dyrektor Roman Nowak oświadczył, że na dzisiaj do funkcjonowania Szkoły potrzeby Szkoły są zapewnione. Posiadane 36 ha gruntów ornych oraz 7 ha łąk wystarczają do nauki zawodu.

Po wysłuchaniu stanowiska delegatów LIR oraz oświadczenia dyrektora Szkoły, Zarząd Lubuskiej Izby Rolniczej podtrzymał wcześniej wydaną negatywną opinię wniosku Burmistrza Międzyrzecza o zmianę przeznaczenia tych gruntów.

Pobyt w ZSCKR w Bobowicku był okazją do zwiedzenia Szkoły oraz zapoznania się Zarządu LIR z jej możliwościami szkoleniowymi i dydaktycznymi, za co składamy na ręce Dyrektora serdeczne podziękowania.

E.R.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.