Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » ŚWIEBODZIŃSKA RADA POWIATOWA LIR W SZCZAŃCU
Główna » Aktualności, Rady powiatowe:, RP Świebodzińska, Wyróżnione

ŚWIEBODZIŃSKA RADA POWIATOWA LIR W SZCZAŃCU

Autor: Red. dnia 24 maja 2017

W dniu 19.05 br. w Urzędzie Gminy Szczaniec odbyło się posiedzenie Świebodzińskiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej. W posiedzeniu oprócz członków rady wzięli udział również zaproszeni goście: Andrzej Rochmiński, dyrektor Lubuskiego OR ARiMR, Dominik Sporny, z-ca kierownika Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich LOR ARiMR, Krzysztof Warcholik kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Świebodzinie, Gabriela Bułajewska inspektor – przedstawiciel UG Szczaniec oraz Roman Frankowski z-ca dyrektora Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Przewodniczący Rady Alfred Kałużny po przywitaniu wszystkich zebranych gości poprosił o zabranie głosu przedstawicieli ARiMR. Na wstępie dyrektor A. Rochmiński odniósł się do decyzji przedłużenia terminu składania wniosków. Przesunięcie ostatecznego terminu składania wniosków o płatności w 2017 roku do 31.05 uważa za słuszne posunięcie, przede wszystkim ze względu na wystąpienie wiosennych przymrozków, które zmusiło wielu z rolników do zmiany upraw. Kolejno głos zabrali Krzysztof Warcholik, który przedstawił aktualną sytuację dotyczącą składanych wniosków oraz realizacji płatności bezpośrednich w powiecie świebodzińskim oraz Dominik Sporny, który odniósł się do tego samego tematu w zakresie całego województwa, a także przedstawił informację z zakresu realizacji programów PROW 2014-2020 i zaplanowanych przyszłych naborów zgodnie z harmonogramem ARiMR. Dobrą informacją dla rolników jest to, iż w ostatnich trzech dniach maja zostaje wydłużona praca biur powiatowych, które wnioski będą przyjmowały w godzinach 6.00-20.00. Spada natomiast zainteresowanie programem „młody rolnik” oraz pomocą skierowaną do rolników przekazujących swoje gospodarstwa. Za to nie słabnie zainteresowanie działaniem „Modernizacja gospodarstw rolnych”, na które wszystkie środki z PROW 2014-202 zostały już wykorzystane, ale jak poinformowali przedstawiciele ARiMR możliwe, że będą przesunięcia na tą operację z innych działań. Kolejną istotną informacją jest fakt, iż Dyrektywą Unii Europejskiej w przyszłym roku wszystkie wnioski mają być składane drogą elektroniczną.

Dyrektor Andrzej Rochmiński, korzystając z okazji, na forum podziękował kierownikowi Krzysztofowi Warcholikowi za sprawną obsługę rolników w biurze, przede wszystkim dotyczącą przyjmowania i realizacji składanych wniosków tradycyjnie oraz drogą elektroniczną, dzięki czemu ta placówka plasuje się na pierwszym miejscu w Polsce.

Niestety kolejny zaplanowany punkt posiedzenia skierowany do nieobecnego Starosty Świebodzińskiego odnośnie karania rolników powiatu świebodzińskiego za poruszanie się po drogach i mostach maszynami i sprzętem rolniczym wbrew obowiązującym ograniczeniom tonażowym pozostał niewyjaśniony. K. Warcholik będący również Radnym Powiatu Świebodzińskiego zapewnił, iż poruszy tą kwestię na kolejnej sesji Rady. Podkreślił również, iż po rozmowach ze Starostą Świebodzińskim, rolnicy, którzy zwrócą się z wnioskiem otrzymają pozwolenie na przemieszczanie się maszynami rolniczymi w obrębie dróg, które wskażą. Jednak takie rozstrzygnięcie sprawy jest wg pana Alfreda Kałużnego niewystarczające, gdyż nie dotyczy to tylko rolników, ale również dostawców, którzy ich zaopatrują.

Od tematu niekomfortowej sytuacji rolników, na których coraz częściej nieprzychylnie patrzą mieszkańcy, którzy uciekli na wieś od miejskiego zgiełku rozpoczął swą wypowiedź Z-ca Dyr. LODR pan Roman Frankowski. Nowym mieszkańcom obszarów wiejskich przeszkadzają zapach i hałas prac polowych, przez co utrudniają życie i pracę swoim sąsiadom. Przedstawił również sprawy bieżące Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego jak ilość tworzonych wniosków, przygotowania do zbliżających się majowych i czerwcowych targów rolniczych w Gliśnie i Kalsku oraz zmiany logistyczne w Ośrodku. Główny kierunek i wszystkie siły kierowane są na doradztwo, gdyż gówna funkcją ODR – ów jest wsparcie i pomoc rolnikom. Jak ogólnie wiadomo budżet LODR jest otwarty i aby mógł normalnie funkcjonować musi na siebie zarobić. Rolnicy jednakże obawiają się czy ODR-om uda się odbudować. Obecnie jest dość duża konkurencja, zwłaszcza w postaci dostawców środków do produkcji, którzy oprócz handlu proponują całe technologie uprawy. Na koniec R. Frankowski wspomniał również o planach zorganizowania ogólnopolskiej konferencji dot. bydła mięsnego przez LODR.

Po dyskusji, wymianie spostrzeżeń i opinii dotyczących aktualnej sytuacji w rolnictwie, Przewodniczący Rady podziękował uczestnikom spotkania za przybycie i oficjalnie zakończył posiedzenie.

Aneta Jędzrzejko

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2019 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.