Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » STANOWISKO LIR W SPAWIE OPŁATY DROGOWEJ
Główna » Aktualności, Stanowiska i komunikaty, Wyróżnione

STANOWISKO LIR W SPAWIE OPŁATY DROGOWEJ

Autor: Red. dnia 14 lipca 2017

Lubuska Izba Rolnicza zareagowała na poselski projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Poniżej przedstawiamy treść stanowiska Prezesa LIR skierowanego do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  

Szanowny Panie Ministrze,

W związku z poselskim projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który wpłynął do Sejmu 6 lipca br., a który przewiduje wprowadzenie opłaty drogowej – nowej dopłaty do cen wszystkich rodzajów paliw, Lubuska Izba Rolnicza zwraca się z zapytaniem, czy twórcy ww. ustawy przewidzieli skutki i wszystkie następstwa, jakie mogą mieć miejsce po wejściu w życie tego aktu.

Przewidziane opłaty obejmą nie tylko codziennych, zwykłych użytkowników pojazdów, ale również przewoźników transportujących produkty spożywcze i producentów rolnych, podnosząc koszty produkcji i transportu płodów rolnych. W paliwa zaopatrują się również producenci rolni nieporuszający się po drogach, chociażby właściciele kurników, korzystający z agregatów prądotwórczych w razie przerw w dostawie energii. Wprowadzenie tej ustawy nie poprawi w sposób spektakularny infrastruktury drogowej w gminach, natomiast dość szybko wpłynie na wzrost cen artykułów rolno spożywczych, które dotkną odbiorców końcowych – konsumentów. Takie działanie z kolei może otworzyć furtkę importerom produktów rolnych w konkurencyjnych cenach spoza Polski. Solidarnym działaniem samorządu rolniczego w Polsce, a także Rządu powinno być niedopuszczenie do takiej sytuacji i ochrona rodzimych producentów żywności i konsumentów, dlatego Lubuska Izba Rolnicza zwraca się z prośbą o ponowne przeanalizowanie, pod tym kątem, projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 1712). Rozwiązaniem w tej kwestii mogłoby być podniesienie limitu zwrotu podatku akcyzowego do paliwa rolniczego, ale do takiego poziomu, który niwelowałby niekorzystne dla rolników stawki opłat drogowych przewidziane w ustawie.

Licząc na rozważenie powyższych aspektów i propozycji

Z poważaniem

Stanisław Myśliwiec

Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej  

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2018 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.