Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » LUBUSKIE FORUM ROLNICZE
Główna » Aktualności, Lubuskie Forum Rolnicze, Wyróżnione

LUBUSKIE FORUM ROLNICZE

Autor: Red. dnia 28 lipca 2017

W dniu 25 lipca br. w siedzibie Lubuskiej Izby Rolniczej w Zielonej Górze, obradowali członkowie Lubuskiego Forum Rolniczego. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. kwestie związane z nadchodzącymi zmianami w Ustawie Prawo Wodne. Niepokojący jest fakt wprowadzenia wymogu przechowywania gnojowicy przez okres 6 miesięcy. Stwarza to niebezpieczeństwo likwidacji hodowli, gdyż wielu gospodarstw nie będzie stać na modernizację gospodarstwa, a co za tym idzie na spełnienie tego zapisu.

Podjęto również temat trzydziestoletnich umów dzierżaw, które wielu rolnikom właśnie się kończą oraz braku możliwości zakupu ziemi przed upływem końca trwania takiej umowy. Wymóg wyłączenia 30% gruntów z dalszej umowy dzierżawy będzie miało bardzo niekorzystny wpływ i przyczyni się do zmniejszenia pogłowia bydła. Już na dzień dzisiejszy sytuacja jest nieciekawa, gdyż w całym kraju działają jedynie 163 obory prowadzące chów w ilości powyżej 300 krów, a mleko sprowadzane jest z zagranicy. Jak zauważono to, że duże gospodarstwa rolne działają na gruntach dzierżawionych jest plusem, gdyż jest to zgodne z dzisiejszą polityką rolną naszego państwa i takie gospodarstwa powinny być przez nie wspierane. Dodatkowo gospodarstwa te są często jedynym bliskim miejscem pracy dla wielu osób.

Prezes LIR Stanisław Myśliwiec oraz członek Zarządu LIR Andrzej Kuziemski przedstawili informację z pierwszego posiedzenia Zespołu powołanego przy Wojewodzie Lubuskim, analizującego szanse i zagrożenia oraz nakreślenia potencjalnych kierunków rozwoju obszarów wiejskich w województwie lubuskim.

Wśród innych tematów pojawiły się również: wymagająca modernizacji infrastruktura drogowa, ASF i grypa ptaków, kierunek polityki rolnej po 2020 roku jak również problem szkód łowieckich i przesuwającego się terminu wprowadzającego Ustawę Prawo Łowieckie.

A. Jędrzejko

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2020 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.