Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » LUBUSKA IZBA ROLNICZA NA DOŻYNKACH DIECEZJALNYCH W ROKITNIE
Główna » Aktualności, Imprezy rolnicze, Targi rolnicze i dożynki, Wyróżnione

LUBUSKA IZBA ROLNICZA NA DOŻYNKACH DIECEZJALNYCH W ROKITNIE

Autor: Red. dnia 18 sierpnia 2017

We wtorek 15 sierpnia 2017 r., zgodnie z wieloletnią tradycją, w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odbyły się Diecezjalne Uroczystości Dożynkowe.

Do Rokitna zjechały tysiące pielgrzymów, aby podziękować za tegoroczne plony, których zbiór w tym roku ze względu na deszczowe żniwa jest opóźniony i utrudniony, i część zbóż jeszcze pozostaje na polu.

O godz. 12.00 odprawiona została uroczysta Msza Św. dożynkowa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka – biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego – biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz bp. Adama Dyczkowskiego – biskupa Seniora.

Podczas mszy św. Prezes LIR Stanisław Myśliwiec odczytał „Akt Zawierzenia” Pani Rokitniańskiej, oddając pod opiekę Maryi diecezję, rodziny oraz rolników wraz z trudami ich życia i pracy.

Przyniesione do ołtarza owoce ziemi: bochny chleba, wieńce, płody rolne oraz kwiaty i zioła zostały pobłogosławione i poświęcone przez biskupów.

Podczas kazania bp Krzysztof Włodarczyk podziękował rolnikom za ich trudną i ciężką pracę, podkreślając bezcenną wartość chleba oraz że z trudu pracy rolnika korzystają wszyscy.

W dożynkach uczestniczyła jak co roku Lubuska Izba Rolnicza wystawiając poczet sztandarowy, który utworzyli delegaci Żarskiej Rady Powiatowej LIR: Edwin Decker, Kazimierz Ostrowski i Dariusz Gembara.

Na ołtarzu delegacja rolników: Danuta Konieczna oraz Władysława i Grzegorz Grabarek, złożyła bochen chleba i płody rolne – miód, owoce i warzywa, ofiarowane przez W. i G. Grabarek.

W uroczystościach uczestniczył prezes LIR Stanisław Myśliwiec z małżonką, dyrektor Biura LIR Anna Słowik oraz delegaci i członkowie rad powiatowych LIR.

Na błoniach rokitniańskich zorganizowane zostało stoisko promocyjno-informacyjne LIR, które wraz z paniami ze Stowarzyszenia „Przyjazna Wieś” udekorowała Jolanta Góra. Serdecznie dziękujemy za pomoc.

Odwiedzający stoisko mogli zaopatrzyć się w materiały, broszury i gazety rolnicze oraz uzyskać porady.

Stoisko LIR zaszczycił swoją obecnością m.in. diecezjalny duszpasterz rolników ks. Paweł Mydłowski.

Uroczystości dożynkowe umilał śpiewem zespół „Stypułowianie” ze Stypułowa, który pokazał także obrzęd dożynkowy „jak to dawniej bywało”.

Po Mszy św. biskupi podzielili się z pielgrzymami chlebem, a na błoniach odbył się wspólny posiłek i wspólne świętowanie.

E.R.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2019 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.