Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » LUBUSCY PRODUCENCI ROLNI Z WIZYTĄ W MAŁOPOLSCE
Główna » Aktualności, Projekty i szkolenia

LUBUSCY PRODUCENCI ROLNI Z WIZYTĄ W MAŁOPOLSCE

Autor: Red. dnia 6 listopada 2017

W dniach 18-20 października 2017r. Lubuska Izba Rolnicza zorganizowała wyjazd studyjny do Małopolski pod nazwą „Budowanie sieci współpracy producentów produktów regionalnych i tradycyjnych”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Plan operacyjny na lata 2016-2017. Głównym celem przedsięwzięcia była wymiana doświadczeń naszych regionalnych producentów z wytwórcami w Małopolsce.

W wyjeździe uczestniczyli lubuscy rolnicy, producenci rolni, producenci produktów regionalnych i tradycyjnych, pszczelarze. Lubuską Izbę Rolniczą reprezentował Zarząd z prezesem Stanisławem Myśliwcem na czele oraz delegaci.

Celem wyjazdu w rejon o wysoce rozwiniętej produkcji produktów regionalnych i tradycyjnych było zapoznanie się z historią i tradycją ich wytwarzania, zapoznanie z procesem, metodami i etapami produkcji oraz ze specyfiką produktów i ich związków z obszarem geograficznym. Wizyta była okazją ukazania wpływu tradycyjnych i regionalnych produktów żywnościowych na rozwój i atrakcyjność gospodarstw agroturystycznych. W wizytowanych gospodarstwach, podczas rozmów i dyskusji, była możliwość degustacji produkowanych tu wyrobów.

Pobyt w Małopolsce rozpoczął się od przybycia do Kobyłczyny koło Ujanowic, gdzie w Gospodarstwie Agroturystycznym Ireny Szewczyk odbyło się spotkanie z przedstawicielami producentów „Suski Sechlońskiej” – właścicielką gospodarstwa oraz Kazimierzem Joniec, prezesem Zarządu Stowarzyszenia Producentów Owoców i Warzyw w Ujanowicach. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zapoznania się ze sposobem i tradycją suszenia śliwek w regionie oraz wymiany doświadczeń w zakresie sprzedaży i dystrybucji produktu poprzez grupę producencką.

Suska sechlońska to podsuszona i podwędzona śliwka niespotykana w żadnym innym regionie Polski. W miejscowej gwarze „suska” znaczy suszona, a „sechlońska” pochodzi od nazwy miejscowości Sechna, położonej w gminie Laskowa. Śliwki suszy się i podwędza gorącym dymem w temperaturze od 45 do 60 °C w specjalnie do tego zbudowanych, charakterystycznych dla regionu suszarniach. Do suszenia wyko-rzystywane są odmiany śliwy domowej – Węgierka i jej pochodnych. Suszenie śliwek w okolicach Sechny ma wielowiekową tradycję. Suska Sechlońska jako małopolski produkt regionalny jest dumą mieszkańców gmin, w których jest wytwarzana.

Następnym punktem programu wyjazdu była wizyta w Gospodarstwie Pasiecznym „Sądecki Bartnik” w Stróżach koło Grybowa, gdzie wśród przeróżnych rodzajów miodów króluje „Sądecki miód spadziowy” jako zarejestrowany produkt regionalny.  „Sądecki Bartnik” nawiązuje do korzeni polskiego pszczelarstwa, do wielowiekowej tradycji zgodnego życia człowieka z naturą. Jest spełnieniem pasji
i fascynacji życiem pszczół przez jego właścicieli: Anny i Janusza Kasztelewiczów. Po obiedzie uczestnicy wyjazdu zwiedzili z przewodnikiem Skansen i Muzeum Pszczelarstwa. Muzeum zostało założone przez właścicieli firmy w 2000r. aby promować tę mało znaną dziedzinę wiedzy w sposób przystępny i atrakcyjny – od bartnictwa, poprzez pasiecznictwo do pszczelarstwa. W kolekcji Muzeum znajdują się przeróżne ule, spośród których na szczególną uwagę zasługują dwa, wpisane do rejestru zabytków: kłodowy i snozowy-Dzierżona. W chatach wystawowych można obejrzeć kolekcję akcesoriów pszczelarskich, w tym pierwszą na świecie miodarkę.

Po zakończeniu zwiedzania pani przewodnik, Czesława Adamik, wygłosiła wykład na temat walorów zdrowotnych oraz leczniczych miodów i produktów pszczelich oraz ich zastosowanie w zdrowym żywieniu. Po wykładzie odbyła się degustacja miodów pitnych i naturalnych.
Uroczysta kolacja w Stróżach odbyła się z udziałem przedstawicieli Małopolskiej Izby Rolniczej, którą reprezentowali: Zarząd z prezesem Ryszardem Czaickim na czele, delegat do KRIR Marek Lenczowski oraz członkowie Nowosądeckiej Rady Powiatowej MIR. Spotkanie było okazją wymiany doświadczeń na temat roli i znaczenia produktów regionalnych i tradycyjnych.

Pobyt w Sądeckim Bartniku przywodzi na myśl atmosferę polskiego dworku szlacheckiego, tyle że wyposażonego we współczesne udogodnienia. Restauracja utrzymana jest w klimacie starodawnej karczmy. Miejsca hotelowe posiadają unikatowy charakter – pokoje urządzone są w stylu retro z oryginalnymi, odrestaurowanymi meblami. Wszystkie pokoje, oprócz numerów, posiadają własną, odrębną nazwę produktu pszczelego lub nazwę rośliny miododajnej, które korespondują z ich wystrojem.

W drugim dniu wizyty odbyło się spotkanie w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Brzeznej, którego zarejestrowanym produktem regionalnym jest „Malina z Brzeznej”. Tutaj lubuskich rolników przywitała dr Maria Buczek, która zapoznała z prowadzoną hodowlą nowych odmian maliny i jeżyny oraz produkcją sadzonek najwyższej jakości. Zakład w Brzeznej działa od 1953 roku. Jego podstawowym zadaniem jest wspieranie rozwoju sadownictwa w rejonie podgórskim poprzez prowadzenie badań naukowych, upowszechnianie wiedzy sadowniczej oraz produkcję elitarnego materiału szkółkarskiego. Pobyt w zakładzie był okazją zwiedzenia sadu, w którym rosną przeróżne gatunki i odmiany drzew i krzewów owocowych oraz dokonania zakupu „jakościowych” sadzonek.
Kolejnym punktem programu było spotkanie w Zabrzeży w gminie Łącko z przedstawicielem firmy P.P.U.H. Tłocznia Maurer w Pijalni soków obok sklepu firmowego. Właścicielem gospodarstwa sadowniczego oraz tłoczni soków jest Krzysztof Maurer, prezes Zarządu Stowarzyszenia Łącka Droga Owocowa.

Pan Michał Gałysa przedstawił jak wygląda produkcja tutejszych produktów regionalnych, między innymi soków owocowo-warzywnych ze świeżych owoców pochodzących z łąckich sadów, win, cydru oraz regionalnych okowit. Wszystkie soki tłoczone są w tradycyjnej tłoczni, przy zachowaniu odpowiedniej temperatury oraz bez stosowania konserwantów, wody czy dodatku cukru. Dużym zainteresowaniem cieszą się naturalne soki kiszone. W ofercie firmy są soki wykonane m.in. z jabłek, aronii, czarnej porzeczki, buraczka.

Intencją działań właściciela jest, aby nie zaniechać łąckich tradycji sadowniczych oraz aby przekazać konsumentowi niepowtarzalny
i nienaruszalny smak górskich jabłek nie tylko w owocach, ale także w soku. W trakcie spotkania odbywała się degustacja produktów firmy Tłocznia Maurer.

Ostatnim miejscem pobytu uczestników wyjazdu była Bańska Niżna k/Zakopanego, gdzie podczas kolacji w Pensjonacie GAZDA Zofii i Stanisława Wróbel odbył się pokaz wyrobu oscypka i serów, połączony z degustacją oraz możliwością zakupu podhalańskich produktów regionalnych i tradycyjnych. Pokaz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Podczas pokazu zarówno gospodyni jak i gospodarz udzielali wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące produkcji góralskich wyrobów z użyciem tradycyjnych metod.
W każdym miejscu, gdzie odbywało się spotkanie z przedstawicielami małopolskich producentów produktów regionalnych, w ramach podziękowania za przyjęcie, Lubuska Izba Rolnicza podarowała upominki z lubuskimi produktami regionalnymi.

W drodze powrotnej uczestnicy wyjazdu spotkali się z Zarządem Izby Rolniczej w Opolu w nowej siedzibie Izby, budynku oddanym do użytku w marcu br. Spotkanie było okazją wymiany poglądów na temat problemów dotyczących rolnictwa lubuskiego i opolskiego, m.in. szkody łowieckie, afrykański pomór świń, szkody klęskowe, zagospodarowanie nieruchomości rolnych. Dyskutowano także o roli i funkcjonowaniu izb rolniczych oraz o polityce rolnej państwa do 2020 roku.

Lubuska Izba Rolnicza zaprasza Państwa do zarejestrowania się jako Partner KSOW na stronie http://ksow.pl

E.R.

pasek KSOW 2

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2019 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.