Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » DELEGACJA MAŁOPOLSKIEJ IZBY ROLNICZEJ W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM
Główna » Aktualności

DELEGACJA MAŁOPOLSKIEJ IZBY ROLNICZEJ W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM

Autor: Red. dnia 31 stycznia 2018

W dniu 25 stycznia br., w drodze na Grune Woche, w województwie lubuskim zatrzymała się 16-osobowa delegacja rolników z Małopolskiej Izby Rolniczej z prezesem MIR Ryszardem Czaickim na czele oraz wiceprezesem MIR – Krystyną Janecką i Janem Markiem Lenczowskim – delegatem do KRIR.

Małopolscy rolnicy odwiedzili rodzinne gospodarstwo Państwa Eugeniusza i Joanny Niparko. Państwo Niparko gospodarują na areale 250 ha z czego 80 ha to grunty orne,  prowadzą ekologiczną produkcję roślinną oraz zwierzęcą. Na koniec wizytacji w gospodarstwie pan Eugeniusz przygotował poczęstunek z własnoręcznie przygotowanych  produktów, których jakość i smak oparte są na tradycjach poleskich. W imieniu Lubskiej oraz Małopolskiej Izby Rolniczej serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie delegacji oraz gościnę.

Następnie nasi goście odwiedzili izbę pamięci Towarzystwa Miłośników Polesia i Białkowa, gdzie przechowywane są eksponaty i narzędzia codziennego użytku, przywiezione z kresów po II Wojnie Światowej. Przewodnikiem po izbie był pan E. Niparko, który przedstawił czasy osiedlania się na Ziemi Lubuskiej przez jego przodków oraz historię pierwszych mieszkańców Białkowa. Pan Eugeniusz opowiedział o potrawach i tradycjach poleskich, które TMBiP do dziś stara się podtrzymywać oraz o imprezie organizowanej przez niego pn.: „Jak to z chlebem było…”, a także zaśpiewał fragment pieśni z tamtego regionu.

Wieczorem, podczas uroczystej kolacji, na którą przybyli prezes Lubuskiej Izby Rolniczej- Stanisław Myśliwiec, członkowie Zarządu LIR Alfred Kałużny i Czesław Hładki, delegat do KRIR – Tadeusz Swaryczewski oraz dyrektor biura LIR – Anna Słowik, lubuscy i małopolscy rolnicy wymienili się doświadczeniami w prowadzeniu gospodarstw w dwóch różnych regionach Polski. Rozmawiali m. in. o charakterystycznej specyfice obu województw biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu, zasoby ziemskie, strukturę gleb, lesistość i związaną z tym gospodarkę łowiecką, o problemach związanych z warunkami pogodowymi i klękami dotykającymi rolników, o utworzeniu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz innych sprawach nurtujących dzisiejszych rolników.

A.S.
Fot. Małopolska Izba Rolnicza

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.