Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ SOŁTYSA
Główna » Aktualności, Konferencje

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ SOŁTYSA

Autor: Red. dnia 15 kwietnia 2018

W dniu 11 marca 2018r. w Przysusze (woj. mazowieckie) odbył się „Ogólnopolski Dzień Sołtysa”, którego głównym organizatorem był Premier Mateusz Morawiecki. Impreza ta miała na celu ukazanie społeczeństwu pracy sołtysów polskiej wsi. Na spotkanie to zaproszonych zostało ponad 1500 osób, w tym sołtysi, ministrowie rządu i władze lokalne.

Obchody rozpoczęto mszą świętą odprawioną pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika, następnie starosta Przysusza Marian Niemierski dokonał uroczystego otwarcia. Przedmowa premiera Mateusza Morawieckiego oparta była na podkreśleniu istoty polskiej wsi dla kraju, cyt. „Dla rządu nie ma Polski A, B, czy C jest Polska od A do Z – od akceptacji do zwycięstwa”. Premier zadeklarował, że rząd nie wyrazi zgody na jakiekolwiek zmiany mogące wpłynąć negatywnie na sytuację polskiej wsi, podkreślając przy tym, że polska wieś jest szansą rozwoju całego kraju.

Po uroczystym rozpoczęciu głos zabrał minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, przedstawiając założenia opracowanego w resorcie „Paktu dla obszarów wiejskich”, który obejmuje wszystkie instrumenty, które są i będą stosowane w Polsce w celach rozwojowych dla polskiej wsi.
W trakcie obchodów Ogólno-polskiego Dnia Sołtysa premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem wręczyli 60-ciu sołtysom odznaki resortowe „Zasłużony dla rolnictwa”. W województwie lubuskim odznaczono trzech sołtysów:
– Annę Wąsowicz, sołtysa wsi Krzemów-Łukomin w gminie Krzeszyce,
– Urszulę Czerniecką, sołtysa Krześniczki w gminie Witnica,
– Zbigniewa Kulickiego, sołtysa Bledzewa w gminie Bledzew.

Po uroczystym wręczeniu wyróżnień, złożonych gratulacjach i podziękowaniach zaproszeni goście wzięli udział we wspólnym poczęstunku, w trakcie którego mieli możliwość zapoznania się ze sobą i wymienienia spostrzeżeń na nurtujące ich tematy. Uroczystość ta miała podniosły charakter nie tylko ze względu na uczestnictwo jakże ważnych dla Polski osobistości, ale również przez wzgląd na docenienie pracy osób wkładających zarówno serca jak i ogromny wysiłek w rozwój i upiększanie walorów estetycznych naszych polskich wsi.
Wiceprzewodnicząca Sulęcińskiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej

Zofia Smolińska

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2019 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.