Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » LUBUSCY HODOWCY BYDŁA – WYRÓŻNIENI!
Główna » Aktualności, Konferencje

LUBUSCY HODOWCY BYDŁA – WYRÓŻNIENI!

Autor: Red. dnia 15 maja 2018

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka wspólnie z Lubuskim Związkiem Hodowców Bydła jak co roku zorganizowała spotkanie, podczas którego wyróżniła najlepszych hodowców z lubuskiego.

W Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku zebrali się hodowcy i przedstawiciele instytucji około-rolniczych. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło członka Zarządu Lubuskiej Izby Rolniczej Andrzeja Kuziemskiego, Dyrekcji Lubuskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Kalsku Jerzego Bielawskiego i Romana Frankowskiego, Prezesów Spółdzielni Mleczarskich Ryszarda Mańczaka i Andrzeja Jarmasza, Radnego Sejmiku Województwa Lubuskiego Zbigniewa Kołodzieja, członka Zarządu PFHBiPM Czesława Kryszkiewicza oraz Stefana Lisa i Stanisława Gąsiorowskiego byłych dyrektorów.

Spotkanie otworzył Stanisław Zawadzki prezes Lubuskiego Związku Hodowców Bydła, który wspólnie z dyrektorem PFHBiPM RO Poznań Mariuszem Chrobotem poprowadzili uroczystą galę.

Następnie uczestnicy wysłuchali lekarza weterynarii p. Julitę Wiśniewską z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Zielonej Górze, która informowała o zasadach funkcjonowania programu zwalczania chorób IBR/PV oraz BVD-MD. Natomiast Paweł Przybylak z Działu Hodowli PFHBiPM przedstawił m.in. korzyści wynikające z genotypowania jałówek.

Głównym punktem spotkania było oczywiście wręczenie pucharów i nagród dla najlepszych. Kierownik Biura PFHBiPM RO Poznań Marcin Grześkowiak omówił wyniki produkcyjne uzyskane przez hodowców i porównał je do tych, jakie osiągnęli producenci w całym kraju w poszczególnych Regionach Oceny. Średnia wydajność kg mleka od krów ocenianych za rok 2017 w woj. lubuskim wyniosła 9 022 kg i była o 204 kg wyższa niż w roku poprzednim co daje 2 miejsce w rankingu krajowym.

Ranking hodowców w woj. lubuskim według wielkości stada i produkcji mleka w kg przedstawia się następująco:
Stado do 20 krów
1. Robert Filipek Lgiń
2. GR Marian Jakubowski Rogoziniec
3. GR Czesław Poniedziałek Tatarki

Stado 20,1 – 50 krów
1. GR Łukasz Brzechwa Konradowo
2. GR Waldemar Kliemann Rańsko
3. GR Władysław Szuster Babimost

Stado 50,1 – 150 krów
1. GR Andrzej Kruszyna Górecko
2. GR Stanisław Galant Malta
3. GR Jan Tabor Zatonie

Stado 150,1 – 300 krów
1. PRP „Smogóry” Sp. z o.o. Smogóry
2. GR Dariusz Matkowski Słońsk
3. GR Elżbieta Werther Drzeńsk

Stado 300,1 – 500 krów
1. GR Dawid Pieprzyk Zamysłów
2. GR Andrzej Hukiewicz Staropole

Stado 500,1 – 1000 krów
1. HZZ OSOWA SIEŃ Sp. z o.o. Osowa Sień
2. HZZ OSOWA SIEŃ Sp. z o.o. Jędrzychowice
3. PRP „Skioldpasz” Sp.o.o. Lubinicko

Stado 1000,1 i więcej krów
1. SPÓŁKA ROLNA KALSK Sp. z o.o. Kalsk

Spółka Rolna Kalsk Sp. z o.o. otrzymała także certyfikaty dla sześciu krów, które przekroczyły wydajność życiową 100 tys. kg mleka, czterema takimi krowami pochwalić się może GR Dawida Pieprzyka z Zamysłowa oraz jedną HZZ Osowa Sień Sp. z o.o.

Ponadto wyróżniający się hodowcy otrzymali puchary od Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu oraz statuetki okolicznościowe i nagrody rzeczowe od współpracujących firm.Podobnie jak w poprzednim roku, także podczas tegorocznego spotkania pracownicy Laboratorium Badania Pasz w Kobiernie zaprezentowali usługę badania pasz, wykonując za darmo analizy próbek pasz objętościowych zainteresowanych hodowców którzy na miejscu mogli uzyskać szczegółowe objaśnienia wyników badań. Do dyspozycji hodowców przygotowano punkt konsultacyjny, gdzie doradcy ogólni i żywieniowi PFHBiPM służyli poradą w kwestiach hodowlanych oraz stanowisko gdzie można było zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi programu do zarządzania hodowlą i chowem bydła „Stado On-line”.
W podsumowaniu wyników wzięły udział i wsparły uroczystość firmy i przetwórnie współpracujące z hodowcami bydła, za co im serdecznie w imieniu własnym i hodowców dziękujemy.

Lubuski Związek Hodowców Bydła

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2021 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.