Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » XX LUBUSKIE ŚWIĘTO PLONÓW 2018 W BABIMOŚCIE
Główna » Aktualności, Imprezy rolnicze, Targi rolnicze i dożynki, Wyróżnione

XX LUBUSKIE ŚWIĘTO PLONÓW 2018 W BABIMOŚCIE

Autor: Red. dnia 11 września 2018

W dniu 9 września 2018 roku w Babimoście odbyło się XX Lubuskie Święto Plonów – coroczne święto lubuskich rolników. Uroczystość została poprzedzona mszą św. w intencji rolników, którą celebrował ksiądz biskup Stefan Regmunt. Po mszy św. ulicami Babimostu przeszedł barwny korowód wraz z paradą maszyn rolniczych, który udał się na plac przy Centrum Sportu i Rekreacji.

Wybór Ziemi Babimojskiej na dożynki wojewódzkie, jak podkreślali ich gospodarze, był nieprzypadkowy, przede wszystkim dzięki zaradności, gospodarności i pracowitości tamtejszych rolników, przejawiający się nie tylko na polach, ale i w obejściach, jak również przez postawę patriotyczną mieszkańców wsi tego regionu, podczas walk o niepodległość 100 lat temu.

Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej Stanisław Myśliwiec w swoim wystąpieniu nawiązał do obecnej, ciężkiej sytuacji w rolnictwie spowodowanej tegoroczną suszą. Powiedział, iż to co się zdarzyło w tym roku jest wyjątkową anomalią, której nikt nie był wstanie przewidzieć, nawet, jak się okazuje, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, nie ogłaszając suszy dla większości województwa w uprawach kukurydzy i  buraków cukrowych. Wielokrotnie LIR próbowała wpłynąć na obliczenia i decyzje Instytutu, również za pośrednictwem jednostek rządowych i samorządowych, jednak bezskutecznie. Korzystając z obecności posłów podczas uroczystości prezes zaapelował o interwencję w sprawie suszy i pomocy wszystkim poszkodowanym rolnikom, a także działania w celu zabezpieczenia się przed obecnymi problemami w przyszłości.

Oprócz prezesa St. Myśliwca, Lubuską Izbę Rolniczą reprezentowali członkowie Zarządu w osobach: Alfred Kałużny i Andrzej Kuziemski oraz wielu członków rad powiatowych z całego województwa, natomiast na stoisku informacyjno – promocyjnym Izby uczestnicy dożynek mogli zaopatrzyć się w prasę rolniczą.

Oficjalne uroczystości odbyły się z udziałem sztandaru LIR, którego poczet utworzyli: Norbert Brambor, Bogdan Trydeński oraz Stanisław Zwierz.

Starostami tegorocznych dożynek byli  Wioleta Kubik oraz Paweł Brychcy, którzy to na ręce gospodyni dożynek wojewódzkich – Pani Marszałek Elżbiety Anny Polak, przekazali bochen chleba z tegorocznych zbóż.

„Szanowna Pani Starościno, Szanowny Panie Starosto lubuskich Dożynek!  Wielki to dla mnie zaszczyt, kolejny raz podczas Lubuskiego Święta Plonów przyjmować od Was i dzielić ten chleb – symbol niezwykłego trudu tysięcy rolniczych rodzin.  Z całego serca składam podziękowanie na wasze ręce, dzięki którym każdy kłos zboża tworzy ten najcenniejszy dar.  Niech nigdy nie zabraknie Go w żadnym lubuskim domu” - tymi słowami Pani Marszałek podziękowała za trud pracy rolniczej.

Po podzieleniu się chlebem nadszedł czas na odznaczenie osób, które swoje życie poświecili pracy na roli i działalności na rzecz lubuskiego rolnictwa. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Pani Marszałek Elżbieta Anna Polak oraz prezes Lubuskiej Izby Rolniczej Stanisław Myśliwiec dokonali aktu odznaczenia pana Kazimierza Kwiatkowskiego Brązowym Krzyżem Zasługi – odznaczeniem przyznawanym przez Prezydenta RP.

Odznaką Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” odznaczeni zostali:   
– Zbigniew Bem

- Jerzy Klimas
- Anna Kłos
- Bogdan Matuszewski
- Eugeniusz Molik
- Stanisław Mucha
- Ryszard Smoliński
Barbara Elżbieta Iwanowska
Małgorzata Kursa
Piotr Markiewicz

Następnie przewodnicząca komisji oceniającej wieńce w konkursie „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”- Anna Słowik odczytała wyniki konkursu. I tak:

W kategorii współczesny:

I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Krępa, Nowe Miasto, powiat Zielona Góra,

II miejsce zajęło Stowarzyszenie „ROSA” z Drągowiny, gmina Nowogród Bobrzański, powiat zielonogórski,

III miejsce zajęli mieszkańcy miejscowości Szczawno, gmina Dąbie, powiat krośnieński

W kategorii tradycyjny:

I miejsce zajęli mieszkańcy miejscowości Krzemów i Łukomin, gmina Krzeszyce, powiat sulęciński, i to właśnie ten wieniec będzie reprezentował województwo lubuskie podczas Dożynek Prezydenckich w Spale, które odbędą się w dniach 15-16 września 2018 r.  Liczymy, iż powtórzy się ubiegłoroczny sukces, w którym to najpiękniejszym wieńcem w Polsce został właśnie ten z naszego województwa.

II miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Nowa Jabłona, gmina Niegosławice, powiat żagański,

III miejsce zajęli Koło Gospodyń Wiejskich Stypułów, gmina Kożuchów, powiat nowosolski,
exequo
III miejsce zajęli mieszkańcy miejscowości Baranowice, gmina Santok, powiat gorzowski.

Ponadto każdy wieniec zgłoszony na etap wojewódzki otrzymał wyróżnienie. Pełna relacja z obrad jury czytaj>> 

Za wsparcie konkursu dziękujemy sponsorom:

– Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Lubuski Oddział Regionalny w Zielonej Górze

– Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Gorzowie Wlkp.

– Zielonogórski Rynek Rolno – Towarowy S.A.

– Tarczyński S.A.

– Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka w Strzelcach Krajeńskich

– Lubuski Związek Rolników w Baczynie

– Lubuskie Stowarzyszenie Sołtysów

– Lubuski Związek Hodowców Bydła

– Lubuski Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Zielonej Górze

Serdecznie dziękujemy również naszej delegatce Zofii Smolińskiej z Sulęcińskiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej za pomoc w udekorowaniu stoiska Izby.

Red.

GALERIA:

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2020 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.