Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » NOWE STACJE METEOROLOGICZNE JUŻ MONITORUJĄ WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE
Główna » Aktualności, Wyróżnione

NOWE STACJE METEOROLOGICZNE JUŻ MONITORUJĄ WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE

Autor: Red. dnia 27 grudnia 2018

prezesW województwie lubuskim stanęło 6 nowych stacji meteorologicznych, które już monitorują pogodę, a ich głównym zadaniem będzie wskazywanie wystąpienia suszy rolniczej. Jest to kolejny krok w celu usprawnienia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w naszym województwie i jednocześnie ewenement na skalę kraju.

Szczególne podziękowania należą się Zarządowi Województwa na czele z Elżbietą Anną Polak Marszałek Województwa i Stanisławem Tomczyszynem Wicemarszałkiem Województwa oraz Sejmikowi Województwa Lubuskiego za przekazanie środków finansowych z funduszy Samorządu Województwa na zakup stacji.

W województwie lubuskim stanęło 6 nowych, kompleksowo wyposażonych stacji meteorologicznych, których podstawowym zadaniem będzie monitorowanie suszy rolniczej poprzez System Monitoringu Suszy Rolniczej nadzorowany przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Tegoroczna susza dotkliwie dotknęła gospodarstwa rolne w województwie lubuskim, ponadto istniejący do tej pory system nie sprawdził się i wiele upraw, mimo że zostały zniszczone, nie podlegały szacowaniu. Aby zapobiec podobnym sytuacjom w kolejnych latach Zarząd Województwa po konsultacjach z IUNiG w Puławach podjął decyzję o zakupie sześciu urządzeń do monitorowania suszy, przekazując dotację celową w wysokości 350 tyś. złotych Lubuskiej Izbie Rolniczej w celu realizacji zadania.mapa

Jak wcześniej podkreślano zwiększenie gęstości stacji meteorologicznej sprawia, że wzrasta dokładność oraz jakość prezentowanych wyników. Gęstsza sieć powoduje zmniejszenie błędów powstałych w wyniku interpolacji klimatycznego bilansu wodnego (KBW). Zarząd Województwa w pełni podziela zdanie rolników, doradców rolniczych, organów samorządowych, Izb Rolniczych, że trzeba zwiększać liczbę stacji prowadzących System Monitoringu Suszy Rolniczej, albowiem zdaje sobie sprawę, że im sieć meteorologiczna będzie gęstsza, tym mniejsze będą błędy dotyczące obszarów dotkniętych suszą.

W wyniku tych działań stacje już pełnią swoje funkcje, a zlokalizowane są w: Białkowie gm. Cybinka (powiat słubicki), Brzeźnicy (powiat żagański), Dąbrowie (powiat zielono-górski), Lubniewicach (powiat sulęciński), Słonowie (powiat strzelecko- drezdenecki) i Węgrzynicach (powiat świebodziński).

Red.

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2019 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.