Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » POSIEDZENIE RADY DO SPRAW KOBIET I RODZIN Z OBSZARÓW WIEJSKICH
Główna » Aktualności, Konferencje

POSIEDZENIE RADY DO SPRAW KOBIET I RODZIN Z OBSZARÓW WIEJSKICH

Autor: Red. dnia 27 grudnia 2018

W dniach 27-27 listopada W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się Konferencja Rady do Spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich. Członkinie z całej Polski zjechały się, aby wspólnie uczestniczyć w VIII posiedzeniu Rady.

Spotkanie zorganizowała Krajowa Rada Izb Rolniczych we współpracy z Mazowiecką Izbą Rolniczą pod Patronatem Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Tematem konferencji było: „Rolniczka- kultywator tradycji i koło zamachowe rozwoju gospodarstwa”. Lubuską Izbę Rolniczą reprezentowały panie: Dorota Kruszyna, Strzelecko-Drezdenecka Rada Powiatowa LIR oraz Zofia Smolińska, Sulęcińska Powiatowa Rada LIR.

Pani Danuta Lebioda Przewodnicząca Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich otworzyła konferencję i powitała wszystkich gości. Głos zabrali również wiceprezes Mazowieckiej Izby Rolniczej a także, Wiktor Szmulewicz prezes KRIR i Ryszard Zarudzki wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Miłym akcentem było wręczenie listu gratulacyjnego oraz odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” dla pani Magdaleny Węgiel, która została tego-roczną laureatką Konkursu na „Europejską Nagrodę za Innowacje dla Rolniczek” organizowanego przez Komisję Kobiet Komitetu COPA w Brukseli. Pani Magdalena przedstawiła wszystkim na czym polega jej działalność, którą prowadzi wraz z córką . Jest to naturalna hodowla pstrąga potokowego, prowadzona w Gospodarstwie Rybackim „Pstrąg Ojcowski”.

Koła Gospodyń Wiejskich oraz sposób ich finansowania i zarobkowania zgodnie z przepisami ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich to kolejny z ciekawych tematów przedstawianych na konferencji.

Ponadto uczestniczki zapoznały się z zasadami ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego rolników i członków ich rodzin oraz rodzajami ubezpieczeń w rolnictwie. Ta część konferencji wzbudziła ożywioną dyskusję i wiele pytań uczestniczek.

 

Na konferencję Rady do Spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich zaproszono przedstawicielkę Węgierskiej Izby Rolniczej, panią Margit Batthyany – Schmidt, która jest także członkinią Komisji Kobiet COPA wBrukseli. Pani Margit podzieliła się swoimi oświadczeniami w działalności Izby Rolniczej oraz przedstawiła rolę i działalność kobiet w rolnictwie węgierskim.

Drugi dzień Konferencji miał miejsce w Biurze zamiejscowym KRIR w Parzniewie. Podczas spotkania panie omawiały kierunki działań w aspekcie programów, które umożliwiały by dodatkową działalność dla kobiet z obszarów wiejskich. Wśród nich znalazły się propozycje prowadzenia gospodarstw agroturystycznych, zagrody edukacyjne, gospodarstwa opiekuńcze. Uczestniczki zgłaszały również wnioski do przewodniczącej w różnych sprawach m in. o zwiększonych składkach na ubezpieczenie społeczne rolników, a także ogromną biurokrację przy załatwianiu różnych spraw urzędowych. Jak się okazało dużym problemem dla wielu rolników jest korzystanie z mediów typu internet.

Na zakończenie głos zabrał Prezes Mazowieckiej Izby Rolniczej dziękując uczestniczkom za przybycie i czynny udział w konferencji. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz krótko przedstawił plany przyszłorocznych wyborów członków Izb Rolniczych i również serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom za przybycie.

Ostatnim punktem spotkania było wspólne zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego.

Dorota Kruszyna

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2021 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.