Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » WNIOSEK O WPROWADZENIE ZMIAN W PROCEDURACH DOTYCZĄCYCH WYDAWANIA WYNIKÓW BADAŃ NA ASF
Główna » Aktualności, Wyróżnione

WNIOSEK O WPROWADZENIE ZMIAN W PROCEDURACH DOTYCZĄCYCH WYDAWANIA WYNIKÓW BADAŃ NA ASF

Autor: Red. dnia 31 stycznia 2020

Zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji Nr 2019/609/UE z dnia 11 kwietnia 2019 r. skrócony został termin ważności badań laboratoryjnych w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF) z 15 do 7 dni licząc od daty pobrania próbek do daty wysyłki świń. Utrudnia to pracę gospodarstw rolnych, dezorganizując w znaczny sposób funkcjonowanie systemu dostaw zwierząt do ubojni oraz pracę służb weterynaryjnych. Szczególnie dotyczy to okresów świątecznych oraz weekendów, gdyż w takich okresach cześć placówek pocztowych,  jak również  inspektoratów weterynaryjnych nie jest czynna lub pracuje w ograniczonym zakresie.

Zakładając, że od pobrania próbki, do otrzymania jej wyników może minąć nawet 5 dni rolnikom w takich przypadkach pozostają jedynie 2 dni na zorganizowanie sprzedaży zwierząt. Ponadto, w wielu powiatach po zgodę na przemieszczenie trzody należy udać się osobiście do powiatowego inspektoratu weterynarii położonego często w dużych odległościach od miejsca zamieszkania.

Zdaniem Zarządu KRIR należałoby jak najszybciej wprowadzić możliwość dokonywania wysyłek świń w oparciu o dwukrotne kontrole gospodarstw zgodnie z warunkami określonymi w § 4 ust. 2 pkt 2. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. z 2018 r. poz. 290, z późn. zm.). Dlatego też, 30 stycznia 2020 r. Zarząd KRIR wystąpił do MRiRW o wprowadzenie zmian w procedurach dotyczących wydawania wyników badań na ASF koniecznych do przemieszczania trzody chlewnej.

Ponadto, w dobie powszechnego dostępu do Internetu, zdaniem samorządu rolniczego, należałoby umożliwić rolnikom otrzymywanie drogą elektroniczną wyników badań przesyłanych z laboratoriów do powiatowych inspektoratów weterynarii, jak również decyzji podjętych w tej sprawie przez powiatowych lekarzy weterynarii.

Źródło: KRIR 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2020 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.