Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » KTO PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SZKODY ŁOWIECKIE, GDY KOŁO MA ZAKAZ WYKONYWANIA POLOWAŃ – ODPOWIEDŹ MINISTERSTWA KLIMATU I ŚRODOWISKA
Główna » Aktualności, Wyróżnione

KTO PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SZKODY ŁOWIECKIE, GDY KOŁO MA ZAKAZ WYKONYWANIA POLOWAŃ – ODPOWIEDŹ MINISTERSTWA KLIMATU I ŚRODOWISKA

Autor: Red. dnia 10 lutego 2021

W związku licznymi decyzjami Powiatowych Lekarzy Weterynarii zakazującymi przeprowadzania polowań, Lubuska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministra Klimatu i Środowiska z pytaniem: kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzynę w obwodach łowieckich w okresie braku możliwości wykonywania ustawowych obowiązków przez koła łowieckie wyłączonych z prawa do polowań zbiorowych i indywidualnych?

Brak możliwości przeprowadzania polowań przekłada się bowiem na wzrost populacji nie tylko dzika, ale również i jeleniowatych, a tym samym na większą liczbę szkód łowieckich.

W odpowiedzi na powyższe zapytanie sygnowanej przez Edwarda Siarkę Sekretarza Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska czytamy:

Zgodnie z art. 46 ust.1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz. U. z 2020 r.   poz. 1683, z późn. zm.) dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego jest obowiązany do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz szkody powstałe przy wykonywaniu polowania.

Należy mieć na uwadze fakt, że ustawa Prawo łowieckie nie przewiduje żadnych odstępstw od ww. regulacji związanych z brakiem możliwości prowadzenia gospodarki łowieckiej na terenie obwodów łowieckich przez ich dzierżawców albo zarządców.

Omawiane zagadnienie zostanie poddane wnikliwej analizie pod kątem możliwości wprowadzenia stosownych zmian, rozwiązujących opisany problem, przy okazji ewentualnej ustawy Prawo łowieckie.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2021 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.