Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » „ROLNICZY HANDEL DETALICZNY SZANSĄ NA ZWIĘKSZENIE DOCHODÓW LUBUSKICH ROLNIKÓW” – KONFERENCJA
Główna » Aktualności, Wyróżnione

„ROLNICZY HANDEL DETALICZNY SZANSĄ NA ZWIĘKSZENIE DOCHODÓW LUBUSKICH ROLNIKÓW” – KONFERENCJA

Autor: Red. dnia 9 listopada 2021

Andrzej Rochmiński Dyrektor Lubuskiego Oddziału Regionalnego ARiMR serdecznie zaprasza rolników z województwa lubuskiego na konferencję/szkolenie:

 „Rolniczy Handel Detaliczny szansą na zwiększenie dochodów lubuskich rolników”

Początek Konferencji o godz. 10.00

  1. Przywitanie uczestników konferencji przez Andrzeja Rochmińskiego – Dyrektora Lubuskiego Oddziału Regionalnego ARiMR;
  2. Wystąpienie Wojewody Lubuskiego;
  3. Wystąpienie Posła na Sejm RP;
  4. Rolniczy Handel Detaliczny podstawowe informacje o zbliżającym się naborze oraz o możliwości dofinansowania- Departament Oceny Projektów Inwestycyjnych ARiMR;
  5. Praktyczne przykłady działalności rolniczej w obszarze RHD- Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Krośnie Odrzańskim;
  6. Aspekty formalno-prawne RHD- Wojewódzki Lekarz Weterynarii,; Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa; Urząd Skarbowy i Sanepid;

Zapraszamy 23 listopada br., sala szkoleniowa w siedzibie Lubuskiego Oddziału Regionalnego ARiMR przy al. Zjednoczenia 104 w Zielonej Górze.

Z uwagi na duże zainteresowanie konferencją oraz obostrzenia pandemiczne, prosimy o wcześniejsze zgłaszanie chęci uczestnictwa pod nr tel. 68- 329 27 00 lub adresem e-mail: Katarzyna.Bykowska@arimr.gov.pl

Od 30 listopada br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wsparcie na tzw. małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny (RHD). Nabór trwa do 29 grudnia 2021 r.

Rolniczy Handel Detaliczny

Zdaniem Andrzeja Rochmińskiego, dyrektora Lubuskiego Oddziału Regionalnego ARiMR- Rolniczy Handel Detaliczny daje możliwość usprawnienia handlu, poprzez wyeliminowanie ogniw pośrednich, pomiędzy rolnikiem wytwarzającym produkty a kupującym i utworzenie lokalnych rynków.

W województwie lubuskim jest 9 tysięcy gospodarstw rolnych, które mogą skorzystać z tego typu pomocy. Na wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój mogą się starać:

rolnicy (domownicy lub małżonkowie rolników), którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Mogą oni ubiegać się o nawet 500 tys. zł.

rolnicy (lub ich małżonkowie), którzy prowadzą lub podejmują działalność przetwórczą i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD), jednak nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. W tym przypadku limit dofinansowania został zwiększony w stosunku do poprzednich naborów i teraz maksymalna kwota wsparcia będzie wynosić 200 tys. zł.

W obu przypadku poziom dofinansowania wynosi do 50 procent kosztów kwalifikowanych.

Ubiegający się o dofinasowanie muszą podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników, być zdolnym do zrealizowania operacji i osiągnięcia jej celu w terminie określonym we wniosku, posiadać numer identyfikacyjny.

Wsparcie można przeznaczyć m.in. na budowę, rozbudowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej czy zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania. Ponadto, przewidziano też dopłaty do inwestycji związanych z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych oraz zakupu maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska. W tym naborze poszerzono zakres inwestycji objętych wsparciem. Zainteresowani będą mogli nabyć specjalistyczne środki transportu:

  • niezbędne dla sprawnego przebiegu procesu technologicznego lub magazynowania;
  • służące do przewozu zwierząt przeznaczonych do uboju;
  • wykorzystywane do sprzedaży produktów rolnych;
  • cysterny, silosy, chłodnie i izotermy, przeznaczone do przewozu produktów rolnych, których transport powinien odbywać się w szczególnych warunkach.

Wnioski o wsparcie będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, przez upoważnioną osobę, rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

Przypominamy, że  wszystkie informacje na temat aktualnych oraz planowanych naborów znajdą Państwo na stronie internetowej Agencji, pod adresem www.gov.pl/arimr. Zachęcamy do jej śledzenia, jak również do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku, gdzie zamieszczamy ważne informacje dotyczące działania naszego Oddziału.

Dodatkowe informacje można również uzyskać pod numerem bezpłatnej infolinii  800 38 00 84.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.