Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » SPOTKANIE Z GŁÓWNYM LEKARZEM WETERYNARII PAWŁEM NIEMCZUKIEM
Główna » Aktualności, Wyróżnione

SPOTKANIE Z GŁÓWNYM LEKARZEM WETERYNARII PAWŁEM NIEMCZUKIEM

Autor: Red. dnia 30 listopada 2021

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie przedstawicieli środowiska rolniczego z nowo powołanym Głównym Lekarzem Weterynarii. Tematem rozmów była walka z chorobami zakaźnymi zwierząt oraz współpraca z inspektoratem. Z ramienia Lubuskiej Izby Rolniczej w spotkaniu uczestniczyli: prezes LIR Stanisław Myśliwiec, wiceprezes Czesław Hładki oraz członek Zarządu Alfred Kałużny.

- 13 października spotkaliśmy się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim z ministrem Mirosławem Welzem. Ponieważ nastąpiła zmiana na stanowisku Głównego Lekarza Weterynarii prosiłem pana ministra Pawła Niemczuka o podobne spotkanie. Przekazałem informacje z 13 października i bardzo dziękuję, że minister tak szybko podjął decyzję, że chce spotkać się osobiście z grupą rolników, przedstawicielami Lubuskiego Forum Rolniczego, Izb Rolniczych, myśliwych i producentów, by jeszcze raz porozmawiać o problemach, które już wtedy zostały poruszone. Dziękuję za to spotkanie ponieważ jest to dalszy ciąg dialogu, który również prowadzę z lubuskimi przedstawicielami organizacji rolniczych i rolnikami – podkreślał wojewoda Władysław Dajczak.

Tak jak w październiku formuła dzisiejszego spotkania dała możliwość zadawania pytań Głównemu Lekarzowi Weterynarii.

- Głównym Lekarzem Weterynarii zostałem po raz drugi. W województwie lubuskim byłem wcześniej dwukrotnie, a ta wizyta jest trzecią. W 2016 roku nie było jeszcze ASF, a w momencie mojego powołania była tutaj grypa ptaków i trzeba było pomóc rozwiązywać problemy z nią związane. Domyślaliśmy się, że grypa ptaków może wystąpić po raz kolejny. Wiosna i początek lata pokazały, że tego wirusa jest bardzo dużo w terenie. Podobnie ma się sprawa ASF, którego głównymi nosicielami są dziki. Dlatego będziemy tutaj rozmawiać m.in. o bioasekuracji ponieważ powinniśmy wyciągać wnioski z dotychczasowego doświadczenia – dodał Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

Obecnie ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi pracuje nad nowoczesnymi metodami liczenia dzików za pomocą m.in. dronów. Minister zapowiedział również zmiany w prawie łowieckim.

Źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2022 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.