Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » ODWOŁANIA OD WYNIKÓW SZACOWANIA STRAT WYLICZANYCH W APLIKACJI – MRIRW WYJAŚNIA
Główna » Aktualności

ODWOŁANIA OD WYNIKÓW SZACOWANIA STRAT WYLICZANYCH W APLIKACJI – MRIRW WYJAŚNIA

Autor: Red. dnia 28 listopada 2021

W odpowiedzi na >> wniosek KRIR z dnia 28.10.2021 r. ws. utworzenia procedury odwoławczej od wyników szacowania strat spowodowanych przez suszę przez aplikację suszową, resort rolnictwa  w >> piśmie z dnia 4.11.2021 r. udzielił poniższych wyjaśnień.

„(…) przeliczanie wniosków w publicznej aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” następuje według tych samych zasad, którymi posługiwały się powoływane przez wojewodę komisje do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę. Automatyzacja procesu umożliwia walidację danych z danymi pochodzącymi z dostępnych baz danych prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach oraz Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB w Warszawie.

Protokół oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy jest generowany w aplikacji, jeżeli szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła susza. Średnia roczna wartość produkcji z całego gospodarstwa rolnego jest wyliczana w aplikacji na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB w Warszawie o średniej wielkości produkcji rolnej pochodzących z systemu zbierania i wykorzystywania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych w podziale na regiony FADN: Pomorze i Mazury, Wielkopolska i Śląsk, Mazowsze i Podlasie oraz Małopolska i Pogórze.
Przy stratach nie przekraczających 30% średniej rocznej produkcji gospodarstwa rolnego producent rolny otrzymuje w aplikacji informację, że wniosek został przeliczony, wraz z kalkulacją.

W przypadku uruchomienia programu pomocy państwa producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych straty przekroczyły 30% średniej rocznej produkcji rolnej będą mogli ubiegać się o pomoc zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 702/2014 uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz.Urz. UE L. 193, z pózn. zm.), natomiast producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych straty nie przekroczyły 30% średniej rocznejprodukcji rolnej będą mogli ubiegać się o pomoc zgodną z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz.Urz. UE L 352, z pózn. zm.).

Przedstawiając powyższe ponownie informuję, że wnioski o oszacowanie szkód w uprawach rolnych spowodowanych wystąpieniem suszy nie są procedowane w trybie przepisów ustawy Kodeks Postepowania Administracyjnego.

W trybie KPA są natomiast rozpatrywane wnioski o udzielenie pomocy, których nabór i rozpatrzenie następuje na podstawie odrębnych przepisów.”

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.