Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » REZYGNACJA ZE STOSOWANIA MECHANIZMU DEGRESYWNOŚCI PŁATNOŚCI EKOLOGICZNYCH – PROJEKT ROZPORZĄDZENIA MRIRW
Główna » Aktualności, Wyróżnione

REZYGNACJA ZE STOSOWANIA MECHANIZMU DEGRESYWNOŚCI PŁATNOŚCI EKOLOGICZNYCH – PROJEKT ROZPORZĄDZENIA MRIRW

Autor: Red. dnia 14 stycznia 2022

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Jak czytamy w uzasadnieniu: „Główną przesłanką do przygotowania niniejszego projektu rozporządzenia jest rezygnacja od 2022 r. ze stosowania mechanizmu degresywności płatności ekologicznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mechanizm degresywności płatności polega na stosowaniu różnych wysokości stawek płatności w zależności od łącznej powierzchni w ramach wszystkich realizowanych pakietów lub wariantów, jaka jest deklarowana przez rolników we wnioskach o przyznanie płatności ekologicznych. Płatności ekologiczne za powierzchnię gruntów od 0,1 ha do 50 ha są przyznawane według pełnych 100% stawek płatności, za powierzchnię gruntów powyżej 50 ha do 100 ha – według stawek płatności pomniejszonych do 75%, natomiast za powierzchnię gruntów powyżej 100 ha – według stawek płatności pomniejszonych do 60%.

Rezygnacja ze stosowania mechanizmu degresywności płatności ekologicznych jest korzystna dla rolników, ponieważ oznacza, że płatności ekologiczne w ramach działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020, w odniesieniu do wniosków o przyznanie płatności ekologicznych złożonych w latach 2022-2024, będą przyznawane do każdego hektara bez ww. redukcji.

Uzasadnieniem dla rezygnacji ze stosowania ww. mechanizmu jest dalsze dążenie do wzrostu poziomu zainteresowania rolników przystępowaniem do realizacji zobowiązań ekologicznych i tym samym zwiększenie powierzchni objętej produkcją ekologiczną. Jest to szczególnie istotne w kontekście założeń Europejskiego Zielonego Ładu (Green Deal), a zwłaszcza jednego z celów określonych w Strategii na rzecz Bioróżnorodności oraz Strategii Od Pola do Stołu (Farm to Fork), który zakłada, że do 2030 r. 25% UR w UE będzie objętych produkcją ekologiczną. Podejście to będzie kontynuowane w ramach wsparcia powierzchniowego do rolnictwa ekologicznego wdrażanego w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 20232027.

Proponowana zmiana jest konsekwencją zmiany postanowień PROW na lata 2014-2020 (Uchwała nr 213 Komitetu Monitorującego PROW, Decyzja wykonawcza KE z dnia 31 sierpnia 2021 r. – C(2021) 6553 final).

Zmiana dotycząca mechanizmu degresywności płatności, proponowana w niniejszym projekcie rozporządzenia sprowadza się do uchylenia § 15 rozporządzenia ekologicznego”.

Więcej w Projekcie Rozporządzenia MRiRW >> otwórz 

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.