Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » ABSOLUTORIUM DLA ZARZĄDU LIR
Główna » Aktualności, Walne Zgromadzenia LIR, Wyróżnione

ABSOLUTORIUM DLA ZARZĄDU LIR

Autor: Red. dnia 16 września 2022

W dniu 09 września 2022 r. w sali konferencyjnej Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku odbyło się Walne Zgromadzenie Lubuskiej Izby Rolniczej.

Obrady otworzył i prowadził Prezes LIR Stanisław Myśliwiec, który jednogłośnie został wybrany na przewodniczącego obrad. Na sekretarza obrad delegaci wybrali Marka Strzelczyka.

Po stwierdzeniu prawomocności obrad i zdolności podejmowania uchwał, po przyjęciu porządku obrad i protokołu z poprzedniego WZ LIR oraz po wyborze Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej i Komisji Uchwał i Wniosków odbyło się głosowanie w sprawie podjęcia uchwał.

Walne Zgromadzenie zatwierdziło sprawozdanie Zarządu Lubuskiej Izby Rolniczej z działalności statutowej za 2021 rok oraz sprawozdanie finansowe za 2021 rok, sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z działalności za 2021 rok oraz uchwaliło budżet Lubuskiej Izby Rolniczej na rok 2022.

Po przedstawieniu przez przewodniczącego Komisji Rewizyjnej wniosku o udzielenie Zarządowi LIR absolutorium za 2021 rok Walne Zgromadzenie udzieliło jednogłośnie Zarządowi Lubuskiej Izby Rolniczej absolutorium za rok 2021.

Następnie przyjęta została uchwała wrażająca zgodę na zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu budynku, w którym mieści się siedziba Lubuskiej Izby Rolniczej, celem pozyskania tańszej energii elektrycznej dla biura Izby.

Druga część obrad, z udziałem zaproszonych gości, była przeznaczona na dyskusję. Spotkanie swoją obecnością zaszczycił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz panie Posłanki na Sejm RP: Krystyna Sibińska, Katarzyna Osos i Anita Kucharska-Dziedzic.

Dyskusję zdominował temat suszy rolniczej w województwie lubuskim oraz problem niedoborów wody w rolnictwie. Rolnicy kolejny już rok wskazują, że przyjęty system monitorowania suszy nie oddaje stanu faktycznego, a szacowanie szkód suszowych w uprawach za pomocą publicznej aplikacji jest złe i niesprawiedliwe, ponieważ aplikacja uwzględnia jedynie wysokość procentowych strat w uprawach ustalonych przez IUNG w Puławach, które są bardzo zaniżone. A jak informuje Ministerstwo Rolnictwa, w świetle obowiązujących przepisów rolnik nie ma możliwości odwołania się od wyliczeń strat dokonywanych w aplikacji. W ocenie rolników, tak dużych dysproporcji między raportami IUNG a szacunkami rolników jeszcze do tej pory nie było. Dlatego postulują o powołanie gminnych komisji szacujących straty spowodowane przez suszę, dzięki czemu realnie będzie można ocenić stan upraw.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podziękował rolnikom za trudny czas, jakim są żniwa. Wyraził wielki szacunek dla rolników za ich ciężką pracę i za to, że na stołach nie brakuje chleba. Poinformował, że wszystkie sprawy i postulaty z jakimi zwraca się do wojewody Lubuska Izba Rolnicza w imieniu rolników, są rozumiane i na bieżąco przekazywane do Ministerstwa Rolnictwa. Potwierdził, że spotkanie z Ministrem Rolnictwa odbędzie się po 20 września br., który przyjedzie do województwa lubuskiego na zaproszenie prezesa LIR Stanisława Myśliwca. Spotkanie będzie okazją przedyskutowania i omówienia wszystkich sygnalizowanych spraw i tematów, w tym trudny temat suszy i publicznej aplikacji. Przekazał, że pilotażowy program walki z ASF spotkał się z pozytywnym zainteresowaniem w Ministerstwie i będzie on kontynuowany.

Delegaci rozmawiali o bieżącej sytuacji w rolnictwie oraz o problemach nurtujących lubuskich rolników, wymagających pilnego rozwiązania: problemy niedoboru wody w rolnictwie, konieczność prowadzenia działań z zakresu małej retencji w celu gromadzenia i zatrzymywania wody lub ograniczania jej spływu, prowadzenie właściwej melioracji, a w związku z tym potrzeba funkcjonowania w każdym powiecie spółki wodnej, potrzeba unormowania działania spółek wodnych, potrzeba wykładni kwalifikowania wypadku przy pracy rolniczej, konieczność zmiany terminów stosowania nawozów azotowych w związku ze zmianami klimatycznymi oraz potrzeba wprowadzenia regionalizacji produkcji rolnej.

Panie Posłanki deklarowały kontynuowanie pracy na rzecz wspierania rozwiązywania problemów dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich oraz obiecały złożenie kolejnych interpelacji poselskich.

Zamykając posiedzenie Walnego Zgromadzenia prezes LIR Stanisław Myśliwiec podziękował wszystkim za udział w spotkaniu.

E.R.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.