Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » LISTA UPRAW DO PRAKTYKI „ZRÓŻNICOWANA STRUKTURA UPRAW” BĘDZIE ZAŁĄCZNIKIEM DO PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EKOSCHEMATÓW
Główna » Aktualności, Wyróżnione

LISTA UPRAW DO PRAKTYKI „ZRÓŻNICOWANA STRUKTURA UPRAW” BĘDZIE ZAŁĄCZNIKIEM DO PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EKOSCHEMATÓW

Autor: Red. dnia 30 stycznia 2023

Krajowa Rada Izb Rolniczych pismem z dnia 20.12.2022 r. wystąpiła o podanie listy upraw, które będą traktowane jako obniżające oraz poprawiające bilans materii organicznej w glebie, w ramach praktyki „Zróżnicowana struktura upraw” wdrażanej w ekoschemacie „Rolnictwo węglowe”. W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło następujących wyjaśnień: 

„(…) Odnosząc się do pytań dotyczących wpływu poszczególnych roślin na poziom materii organicznej, uprzejmie informuję, że projektując wymogi praktyki, MRiRW opierało się na wartościach współczynników reprodukcji i degradacji glebowej materii organicznej dla poszczególnych roślin, które określają, o jaką ilość materii organicznej w t/ha zostanie zubożona (-) lub wzbogacona (+) gleba w okresie jednego roku w następstwie uprawy danego gatunku roślin. Jako bazowe posłużyły zestawy współczynników opracowane według metody Eicha i Kundlera. Zróżnicowanie na uprawy gatunków roślin mających pozytywny wpływ na bilans glebowej materii organicznej, zboża (rośliny o neutralnym wpływie) i uprawy mające ujemny wpływ na bilans materii organicznej jest opracowywane we współpracy z Instytutami naukowymi i Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Radomiu. Uprawy wymienione na liście muszą być zgodne z definicją uprawy przyjętą na potrzeby normy GAEC 7, dotyczącej zmianowania i dywersyfikacji. Lista upraw jest wzorowana na wykazie upraw do pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone w Działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym PROW 2014-2020.

Lista upraw ma służyć celowi praktyki, którym jest poprawa jakości gleby i potrzeba odbudowy materii organicznej poprzez wzbogacenie struktury upraw o gatunki roślin, które wpływają zarówno na dodatni bilans materii organicznej, jak i na zwiększanie się różnorodności biologicznej. Z tego względu, istotny w tej praktyce jest udział co najmniej 20% w strukturze zasiewów upraw gatunków roślin mających pozytywny wpływ na bilans glebowej materii organicznej. Ponadto, praktyka ma przyczyniać się do ograniczania monokultur na gruntach ornych i ochrony różnorodności biologicznej ze względu na wymóg udziału co najmniej trzech różnych upraw w gospodarstwie.

W związku z finalizowaniem prac nad listą upraw do praktyki Zróżnicowana struktura upraw, uprzejmie informuje, ze będzie ona załącznikiem do projektu rozporządzenia w sprawie ekoschematów, który jest obecnie przygotowywany do konsultacji.”

Pismo KRIR >>> otwórz

Pismo MRiRW >>> otwórz

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.