Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » POSIEDZENIE RADY POWIATOWEJ W ŚWIEBODZINIE
Główna » Aktualności, RP Świebodzińska

POSIEDZENIE RADY POWIATOWEJ W ŚWIEBODZINIE

Autor: Red. dnia 8 lipca 2007

6 lipca br. odbyło się posiedzenie Świebodzińskiej Rady Powiatowej LIR. Głównym tematem  spotkania były sprawy związane z tegorocznymi żniwami. Warunki pogodowe z ostatnich miesięcy – najpierw przymrozki, potem długi okres bez opadów, aż wreszcie, gdy przyszedł czas zbiorów, intensywne opady na pewno wpłyną na jakość, a co za tym idzie cenę skupu zbóż czy rzepaku.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Józef Gabrysz z Elewatoru Świebodzin, Stanisław Giemza ARiMR w Świebodzinie, Bogumiła Jarosławicka PODR w Świebodzinie, Waldemar Zawadzki Skioldpasz Radoszyn, Bogusław Dukiewicz Agrolandis OT Świebodzin, Bronisława Klimkowska i Jadwiga Śliwa BEŻ SA oddział Świebodzin. Na spotkanie przybył również Prezes LIR Władysław Piasecki. Panowie reprezentujący podmioty skupowe przedstawili warunki na polach w województwie i w kraju, stwierdzając fakt, że duży areał zbóż powylegał. Podobna sytuacja jest u naszych sąsiadów za granicą. Omówili również jakie są uwarunkowania jeśli chodzi o skup i jak przedstawiają się ceny skupu zbóż i rzepaku. Pogoda w tym roku spowodowała przesunięcie żniw w czasie, przy czym zboża zaczynają już porastać. W dobrej cenie jest zeszłoroczna pszenica za którą trzeba zapłacić nawet ponad 600zł/t, cena skupu rzepaku to ok.900zł/t i jest skupowany w Elewatorze Świebodzin w każdej ilości i wilgotności. Skupowany jest również jęczmień.

Pan Giemza z ARiMR powiedział, że ilość złożonych wniosków o dopłaty w tym roku jest porównywalna z rokiem ubiegłym. Wyznaczone zostały również gospodarstwa do kontroli zgodności z wypełnionym wnioskiem.

    Władysław Piasecki omówił sytuację na rynku trzody chlewnej po obradach Sejmowej Komisji Rolnictwa z 3 lipca br.. Twierdzi, że ubojnie powinny się skupić w dużych zakładach gdyż małe zakłady psują rynek. Żeby problem „świńskiej górki” nie powtarzał się Polska powinna eksportować więcej żywca wieprzowego, jednakże tutaj pojawia się ograniczenie w postaci choroby Aujeszkiego. Trudności są również z importem śruty sojowej czego rezultatem może być wzrost cen paszy jesienią. Inną ważną kwestią jaka poruszył Prezes Piasecki było zobowiązanie Dyrektorów ANR do informowania rolników nabywających grunty czy dana działka jest objęta dopłatami obszarowymi. Wcześniej rolnicy dowiadywali się o tym po fakcie.

Na koniec przedstawicielki Banku BGŻ S.A. przedstawiły obowiązujące linie kredytowe oraz kto i na jaki cel może z nich skorzystać.

Paweł Sas

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.