Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » BIEDRONKA JAK STONKA
Główna » Aktualności

BIEDRONKA JAK STONKA

Autor: Red. dnia 15 maja 2009

Ostatnie obserwacje przeprowadzone przez instytuty ochrony roślin wskazują, że Polskę zasiedla biedronka azjatycka (Harmonia axyridis),  która jest gatunkiem inwazyjnym zagrażającym rodzimym gatunkom biedronek. Nowe intruzy, tzw. „arlekiny” są bardzo płodne, agresywne i szybko potrafią zdominować środowisko dotychczas zajmowane przez lokalne biedronki. Są bardziej drapieżne, żywią się tym samym pokarmem, a ponadto zjadają jaja i larwy  konkurentów. Kojarzący się sympatycznie pokrój od barw żółtych do czarnych w plamki różnokolorowe do 21 szt., uzależniony od diety owada.

Na uprawach

Stwierdzono żerowanie na owocach uszkodzonych przez ptaki lub inne owady. Na nowo zajmowanych terenach  nie ma naturalnych wrogów, a walka z nią metodami chemicznymi nie wchodzi pod uwagę, gdyż pociągnęłaby zniszczenie  rodzimych gatunków biedronek.

Dla środowiska ludzi

Odnotowano przypadki ukąszeń ludzi, u niektórych osób stwierdzono reakcje alergiczne dotyczące skóry i dróg oddechowych.

Planuje się wprowadzenie monitoringu rozprzestrzeniania biedronki azjatyckiej przy pomocy wybranych indywidualnych gospodarstw rolnych i ekologicznych. Wyniki badań posłużą do znalezienia antidotum  na zagrożenie.

Mp

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2019 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.