Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » ŚWIEBODZIŃSKA RADA POWIATOWA LIR
Główna » Aktualności, RP Świebodzińska

ŚWIEBODZIŃSKA RADA POWIATOWA LIR

Autor: Red. dnia 8 listopada 2012

W dniu 6 listopada br. odbyła się posiedzenie Świebodzińskiej Rady Powiatowej LIR. Miejscem spotkania był Ratusz w Świebodzinie, a poprowadził je przewodniczący Rady Alfred Kałużny. Oprócz delegatów na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele instytucji rolniczych takich jak ARiMR, ANR, WIORiN i LODR z prośbą o przekazanie bieżących informacji oraz rolnicy powiatu świebodzińskiego. W posiedzeniu wziął również udział Andrzej Kuziemski członek Zarządu LIR oraz Małgorzata Pałys  dyrektor Biura LIR.

MODULACJA PŁATNOŚCI BEZPOŚREDNICH – ARiMR

Pierwszym bardzo ważnym dla rolników tematem było omówienie mechanizmu modulacji w płatnościach, który przestawił Andrzej Trzop kierownik BDSPB Lubuskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Zielonej Górze. Rok 2012 jest ostatnim rokiem płatności uzupełniających. Po zastosowaniu modulacji w płatnościach uzyskane środki przeznaczone zostaną do wykorzystania w płatnościach specjalnych, tzn. do tych samych upraw, które do tej pory brały udział w płatnościach uzupełniających. Sama modulacja dotyczy dwóch progów i tylko gospodarstw, które korzystają z płatności uzupełniających. Pierwszy próg, to ten w którym suma płatności bezpośrednich w gospodarstwie wynosi powyżej 5 tyś. euro, kwota redukcji w wysokości 10% będzie naliczana od nadwyżki pow. 5 tyś. euro i odciągnięta od płatności uzupełniających. Drugi próg, który de facto dotyczy tylko 17 gospodarstw w województwie lubuskim, dotyczy gospodarstw, w których łączna kwota płatności bezpośrednich przekracza 300 tyś. euro. W tym przypadku redukcja będzie powiększona o kwotę odpowiadającą 4% nadwyżki płatności uzupełniającej powyżej tych 300 tyś euro. Kwota redukcji nie może jednak przekraczać całkowitej kwoty płatności uzupełniających, które mają zostać przyznane rolnikowi za dany rok.

W dalszej rozmowie A. Trzop wyjaśnił dlaczego część rolników nie otrzyma decyzji o przyznaniu płatności. Tej decyzji nie otrzymają wnioskodawcy, których wnioski nie posiadają błędów i Agencja może wypłacić rolnikowi wnioskowaną kwotę. Natomiast jeśli rolnik mimo to chciałby otrzymywać decyzję, musi o to wnioskować do Biura Powiatowego ARiMR.

W kwestii aktualnych naborów wniosków w ramach PROW 2007 – 2013, które prowadzi Agencja głos zabrał Artur Jewtuszek kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego w Gorzowie Wlkp. Obecnie w ARiMR przyjmowane są wnioski na działanie „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych” O pomoc z tego tytułu mogą ubiegać się rolnicy, którzy zostali poszkodowani przez klęski żywiołowe takie jak: powódź, obsunięcie ziemi, wiosenne przymrozki, zniszczenia w uprawach spowodowane przez mróz, susza, deszcz nawalny, lawina, grad, huragan czy uderzenie pioruna. Warunkiem otrzymania wsparcia jest udokumentowanie strat w uprawach powyżej 30%  i strat w środkach trwałych w wysokości min. 10 tyś. zł. Jak się okazuje większość rolników  powiatu świebodzińskiego, których w szczególności dotyka susza i przymrozki powodujące zniszczenia sięgające nawet 50% i więcej nie mogą skorzystać niestety z tego działania, gdyż nie występują u nich straty w środkach trwałych. Jedynie gospodarstwa, które posiadają plantacje wieloletnie, zaliczane do środków trwałych, w których wystąpiły szkody mogą aplikować o tę pomoc. Jeśli chodzi o inne działania w woj. lubuskim to najprawdopodobniej w I kwartale 2013 roku będzie przeprowadzony nabór na Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Jest też prawdopodobne, że w przyszłym roku będzie jeszcze przeprowadzony nabór na Modernizację gospodarstw rolnych, ale będzie przeznaczona na to mała kwota więc skorzysta z tego niewielu rolników. Oprócz tego należy śledzić nabory wniosków w LGD. Tam również można aplikować na takie działania jak Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, czy Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej.

Natomiast Tomasz Frąckowiak Kierownik BP ARiMR w Świebodzinie chce aby wzorem lat poprzednich jego Biuro było w czołówce kraju jeśli chodzi o rozpatrywanie wniosków i udzielanie decyzji o wypłacie środków. Dlatego od 1 grudnia chcą ruszyć z wypłacaniem płatności. Na chwilę obecną spośród 960 wniosków o płatność z tytułu ONW 700 jest rozpatrzonych pozytywnie, a w stosunku do pozostałych prowadzone są procedury wyjaśniające.

STAN OBROTU GRUNTAMI – ANR

Informację nt. obrotu gruntów w powiecie świebodzińskim przekazali Marian Bień z-ca dyrektora OT ANR w Gorzowie Wlkp. oraz Waldemar Sonnek z OT ANR Gorzów Wlkp.

Na terenie powiatu świebodzińskiego przed 20 laty ANR przejęła do zasobu32 759 hagruntów rolnych. Do dziś rozdysponowano trwale 22 tys. ha, z czego w przetargach ok. 13 tys. ha, 4 tys. ha jako pierwokup i inne. Na rzecz samorządów przekazano nieodpłatnie ok. 2 %, lasom państwowym 4 %, na rzecz prawnych osób kościelnych 2% oraz 5% dla organów zarządzających wodami publicznymi.

Obecnie do zagospodarowania pozostało ok. 10 tys. ha gruntów rolnych. Z-ca dyrektora ANR Marian Bień ostrzegł przed bezumownym korzystaniem z gruntów z zasobu ANR, ostatnio kary wzrosły 5-krotnie. W ostatnim roku z wyłączeń 30 % gruntów od dzierżawców Agencja otrzymała ok.600 ha, z czego120 hauż. nierolnych.

Korzystną zmianą w rozdysponowaniu gruntów jest możliwość organizowania przetargów ograniczonych na zakup gruntów rolnych kolejny raz w przypadku, gdy pierwszy przetarg był nieskuteczny.

Kolejną korzystną interpretację odnośnie warunków nabywania gruntów w 2 % kredycie zamiast 6 % udało się przeforsować po interwencji Lubuskiej Izby Rolniczej, która we wrześniu br. wystosowała w tej sprawie pisma do prezesa ANR w Warszawie Leszka Świętochłowskiego. Obniżona stawka oprocentowania kredytu (2%) przy nabywaniu gruntów wcześniej dzierżawionych przez rolnika sprecyzowana następnie przez opinię profesorów – funkcjonuje obecnie jako obowiązująca. Należy przypomnieć, że pierwsza wpłata za grunty wynosi 10 % pełnej kwoty, co jest obecnie jednym z najkorzystniejszych warunków nabywania gruntów w regionie.

Dyrektor Bień poinformował o sporej redukcji zatrudnienia w jednostkach terenowych Agencji w woj. lubuskim. Spotkanie było okazją do zadawania pytań przez rolników i wyjaśniania wielu kwestii na bieżąco.

ZASADY STOSOWANIA ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN – WIORiN

Ryszard Mróz Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gorzowie Wlkp został poproszony o przedstawienie informacji nt zasad stosowania środków ochrony roślin. Zasady te określa ustawa o ochronie roślin z 18 grudnia 2003r. Możemy w niej wyczytać m. in. o obowiązkach rolnika, z których 3 podstawowe to:

– osoby stosujące środki ochrony roślin muszą mieć aktualne zaświadczenie o szkoleniu,

– opryskiwacz powinien być sprawny – posiadać stosowny atest,

– zabiegi ochrony roślin należy ewidencjonować, a dokumenty przechowywać przez 3 lata.

Oczywiście należy pamiętać o stosowaniu jedynie tych pestycydów, które są zatwierdzone przez Ministra Rolnictwa (ich lista znajduje się na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi). Należy kupować z pewnych sprawdzonych źródeł, dbających o zasady przechowywania środków, a także należy sprawdzać termin przydatności ich do użycia.

R. Mróz wspomniał również, że inspektorzy z IORiN prowadzą kontrole wzajemnej zgodności w gospodarstwach. W ich obowiązkach jest sprawdzenie czy w gospodarstwie stosowane są środki ochrony roślin i ewidencja ich stosowania. Sprawdzają również zaświadczenia o ukończenia szkolenia ze stosowania środków ochrony roślin, a także certyfikaty sprawności technicznej opryskiwaczy. Inspektorzy mogą pobierać próbki roślin na pozostałości pestycydów w celu stwierdzenia poprawności wykonania zabiegu.

SPRAWY DORADZTWA ROLNICZEGO – LODR

Zaproszenie na Świebodzińską Radę Powiatową  LIR przyjął Jan Gembara kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Świebodzinie. Przekazał on m.in. informację, o której również wspominał inspektor R. Mróz nt. integrowanej ochrony roślin, której obowiązek stosowania ma wejść w Polsce 1 stycznia 2014r. Integrowana ochrona roślin polega na zastosowaniu wszelkich możliwych metod ochrony roślin przed patogenami i szkodnikami, aby uzyskać zadawalający i zdrowy plon z jednoczesną możliwie jak najmniejsza ingerencją w środowisko naturalne. W tym przypadku chemiczną metodę ochrony należy ograniczyć przez odpowiedni dobór odmian i prawidłowa agrotechnikę. Doradcy przechodzą obecnie szkolenia z tego zakresu, tak aby na 1 stycznia 2014 roku mogli udzielać fachowych rad w związku z wymogami zastosowania integrowanej ochrony roślin.

Kolejna kwestią, która poruszył jest mały odsetek rolników, którzy złożyli wnioski o skorzystanie z usług doradczych w celu sprawdzenia gospodarstwa, czy spełnia wymogi wzajemnej zgodności. Na terenie powiatu jest tylko 29 takich gospodarstw.

Na zakończenie kierownik Gembara zwrócił również uwagę na zastraszające zakwaszenie gleb w województwie lubuskim. Odpowiednie pH gleby ma znaczenie nie tylko na wysokość plonu, co jest istotne dla rolników, ale również na zdrowotność produktu końcowego – plonu, który spożywają konsumenci.  Wszyscy wiemy, że środki do produkcji obecnie są tak drogie, iż decyzja o kupnie wapna nawozowego jest cały czas przesuwana w czasie. Nie można tego marginalizować i dopuszczać do sytuacji, gdzie kwasowość próbki gleby pobranej na gruncie rolnym, gdzie nie była uprawiana borówka amerykańska wynosiła 3,7 pH.

P.Sas

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.