Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » WALNE ZGROMADZENIE LIR
Główna » Aktualności, RP Wschowska

WALNE ZGROMADZENIE LIR

Autor: Red. dnia 30 listopada 2012

W dniu 3 grudnia br. w LODR w Kalsku odbyło się Walne Zgromadzenie Lubuskiej Izby Rolniczej IV kadencji. Obrady poprzedziło spotkanie Komisji Rewizyjnej LIR. Posiedzenie Walnego Zgromadzenia otworzył Prezes LIR Władysław Piasecki. Zgromadzenie swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele instytucji okołorolniczych: Tomasz Możejko –dyrektorANR w Gorzowie Wlkp., Piotr Wańkiewicz – ANR w Zielonej Górze, Marian Dąbrowski – z-cadyrektora ARR w Gorzowie Wlkp., Marek Żeromski –dyrektorDepartamentu Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego, Zbigniew Kołodziej – przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Lubuskiego, Henryk Brożyna – wiceprezes Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów, Zbigniew Żywień –dyrektorLODR w Kalsku, Karol Humiński – Marszałek Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego, Janusz Marciniak –dyrektorLZMiUW, Franciszek Grześkowiak – inspektor OIP w Zielonej Górze, Barbara Kończak – Konarkowska –dyrektorOSChR w Gorzowie Wlkp., Mariusz Krepski –dyrektorSDOO w Świebodzinie, Teresa Grzywaczewska TUW TUW, Krystyna Motyl – z-cadyrektora Urząd Statystyczny w Zielonej Górze, Ryszard Mróz – inspektor Wiolin w Gorzowie Wlkp., Marian Grzywacz – prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, Roman Grad – prezes Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie, Rafał Nieżurbida – przewodniczący ZZCNMR Woj. Lubuskiego, Krystyna Stachów- LWZRKiOR, Zygmunt Jodko – prezes Lubuskiego Związku Rolników, Stanisław Zawadzki – prezes Lubuskiego Związku Hodowców Bydła.

Po przywitaniu zaproszonych gości, przyjęciu porządku obrad oraz protokołu z poprzedniego WZ LIR, głos zabrał Andrzej Kuziemski – członek Zarządu LIR. Przedstawił informację Zarządu z działalności za 11-miesięcy 2012r. Zestawił liczbę opinii wydanych do ANR w sprawie obrotu ziemią. Przybliżył ważniejsze spotkania i przedsięwzięcia zorganizowane lub współorganizowane przez LIR, organy, w których LIR reprezentuje rolników oraz przedstawił stanowiska i wystąpienia z jakimi Zarząd LIR występował do różnych instytucji. W tym przede wszystkim wystąpienia do urzędów Gmin, Gmin i Miast oraz Miast z wnioskiem o obniżenie podatku rolnego. Przedstawił projekty realizowane przez Izbę oraz wspomniał o licznych problemach rozwiązywanych u radców prawnych przyjmujących w Biurach LIR.

Prezes LIR Władysław Piasecki dodał, że władze nareszcie zaczynają liczyć się z samorządem rolniczym, czego przykładem jest udział W. Szmulewicza – prezesa KRIR w Konwencie Marszałków, który odbył się niedawno w woj. lubuskim. Istnieje ogromna potrzeba wymiany zdań i opinii środowiska rolniczego z władzami na szczeblach lokalnych i krajowych. Prezes LIR powiedział również o planach Izby na przyszły rok. Rok 2013 będzie dla rolników rokiem szkoleniowym, również w nowym roku zapadną decyzje o finansowaniu rolnictwa w budżecie unijnym na lata 2014-2020. Czekają też zmiany w ustawie o doradztwie rolniczym. Obecnie ODR-y podlegają pod urzędy marszałkowskie, a są plany aby znowu wróciły pod MRiRW, ale pod kierownictwem izb rolniczych.

Następnie głos zabierali zaproszeni goście.

Marek Żeromski, mówił o tym, że Urząd Marszałkowski jest na etapie procentowego układania struktury budżetu PROW na lata 2014-2020, po konsultacjach z LIR zostały ustalone priorytety dla naszego województwa w przyszłym budżetowaniu, a są nimi modernizacja gospodarstw rolnych, działania rolnośrodowiskowe, oraz wspieranie grup producentów rolnych.

Zbigniew Kołodziej poruszył temat szkód spowodowanych przez populacje bobra w naszym województwie. Uważa, że jest to dość duży problem, ma nadzieje, że interwencja LIR w tej sprawie odniesie pozytywny skutek i zostanie zwiększona ilość odstrzałów na ten gatunek.

Tomasz Możejko przedstawił informacje o obrocie gruntami w woj. lubuskim. W zasobach ANR pozostało jeszcze 42% gruntów. W naszym województwie mamy najniższą cenę gruntów w kraju, która wzrasta o 5-7% rocznie. Podziękował za zaproszenia przedstawicieli ANR na posiedzenia rad powiatowych LIR, w których zawsze chętnie uczestniczą.

Teresa Grzywaczewska mówiła o pracach nad zmianą ustawy o obowiązku ubezpieczeń upraw. Nadmieniła, że  ubiegłoroczna zima zakończyła się ogromną stratą, z 9mln wpływów za składki towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaciły 20mln zł, a to się wiąże z podwyższeniem stawek w nowym roku.

Stanisław Zawadzki wspomniał o proteście hodowców bydła w Brukseli, który odbył się 26 listopada. Pod Parlamentem Europejskim spotkało się i protestowało kilka tysięcy rolników, hodowców bydła mlecznego, w tym polskich  skupionych w branżowych organizacjach hodowlanych. Celem protestu było wezwanie  do podjęcia działań przez unijnych decydentów w kierunku stworzenia efektywnych reguł rynku mleka. Obawy o uwolnienie rynku mleka i likwidacja kwot mlecznych od 2015 roku napawa wielu hodowców  lękiem nad przyszłością tego pracochłonnego kierunku rolnictwa, gdzie wszelkie wahania rynku stanowią o być albo nie być gospodarstwa.

Roman Grad wspomniał o tym, że w Polsce jest zakładanych  coraz więcej winnic, a w naszym województwie powstaje największa 35ha winnica w kraju, która jest owocem wspólnej pracy Urzędu Marszałkowskiego, Lubuskich Winiarzy, Gminy Zabór oraz Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie.

Franciszek Grześkowiak mówił o tym zwrócić uwagę na  bezpieczeństwo pracy w rolnictwie. W ramach prewencji już po raz kolejny j organizowana jest wspólnie z KRUS Olimpiada wiedzy BHP w rolnictwie, w tym roku z rekordową liczbą zgłoszeń.

Na koniec Rafał Nieżurbida podziękował Prezesowi LIR za pomoc przy reaktywacji na początku roku struktur ZZCNMR w Woj. Lubuskim. Zachęcał młodych rolników do aktywnego działania. Jako młoda organizacja w województwie Związek chcę korzystać z doświadczenia innych, a swoim zapałem i energia do działania chętnie się podzieli oraz zachęcał wszystkich obecnych do współpracy z Młodymi Rolnikami.

W ostatniej części Walnego Zgromadzenia podjęto oraz przegłosowano uchwały. Delegaci zgłosili wolne wnioski oraz podjęto dyskusje. Na zakończenie Prezes LIR Władysław Piasecki jeszcze raz podziękował za cały rok pracy oraz życzył zdrowych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym Roku.

Red.

Pismo Wojewody Lubuskiego M. Jabłońskiego czytaj>>

Pismo Posła B. Wontora czytaj>>

Pismo Posła W. Pahla czytaj>>

GALERIA:

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2019 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.