Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » CO Z TYM BOBREM?
Główna » Aktualności, RP Zielonogórska

CO Z TYM BOBREM?

Autor: Red. dnia 10 grudnia 2012

Lawinowy wzrost populacji bobra w naszym województwie przyczynia się w ostatnim okresie do częstego podtapiania terenów, a ponadto bobry niszczą stawy hodowlane, wały przeciwpowodziowe czy przepusty drogowe, co powoduje zalewanie pól uprawnych i sadów. Coraz częściej rolnicy pytają o odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry. Wiedzą, że mogą się o nie ubiegać. Nie wiedzą jednak co konkretnie robić, do kogo zgłaszać się, jaki wniosek zdobyć oraz skąd go wziąć.

Wypłatami odszkodowań za straty wyrządzone przez zwierzęta chronione zarządza Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. Gotowy wniosek znajduje się do pobrania na stronie internetowej http://gorzow.rdos.gov.pl. Do wniosku należy dołączyć:

– fragment mapy ewidencyjnej z działką, na której wystąpiła szkoda,

– aktualny wypis z rejestru gruntów obejmujący obszar nie mniejszy niż1 ha(0,1 haupraw leśnych), w tym działki będące przedmiotem postępowania,

– dokument stanowiący tytuł prawny do dysponowania nieruchomością (lub umowa dzierżawy w przypadku dzierżawienia działki),

– upoważnienia od ewentualnych współwłaścicieli,

– w przypadku szkód wyrządzonych w obwałowaniach stawów rybnych pozwolenie na budowę lub pozwolenie wodno-prawne.

 Z danych udostępnionych przez RDOŚ w Gorzowie Wlkp. wynika, że do początku grudnia 2012 roku zarejestrowano 60 wniosków o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry. W zakończonych postępowaniach wypłacono odszkodowania na kwotę ok.120tys.zł.

W tym roku zarejestrowano 56 wniosków o wydanie zezwolenia na czynności podlegające zakazom w odniesieniu do bobrów, tj. rozbiór tam – 33, odstrzał redukcyjny – 23.

Wpłynęły 2 wnioski o podjęcie działań zabezpieczających przed negatywnymi skutkami aktywności życiowej bobrów.

W ostateczności odstrzał

W województwie Lubuskim w sezonie 2011r./2012r. wydano zezwolenia na odstrzał 413 szt., odstrzelono 54 szt. W sezonie 2012r./2013r. wydano dotychczas zezwolenia na odstrzał 271 szt., brak informacji o dokonanych odstrzałach 54 szt. Skuteczność odstrzału za okres pełnych dwóch sezonów, tj. 2010/2011 i 2011/2012 wynosi 22,86%.

W celu uzyskania zgody na odstrzał redukcyjny bobra należy złożyć wniosek do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim o wydanie zezwolenia na czynności podlegające zakazom w odniesieniu do chronionych gatunków roślin, grzybów i zwierząt w województwie lubuskim. Wniosek również jest dostępny na stronie internetowej http://gorzow.rdos.gov.pl. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej za wydanie zezwolenia, w kwocie 82,00 zł.

 Co można zrobić aby ograniczyć szkody wyrządzone przez bobry?

W celu ograniczenia szkód wyrządzanych przez bobry można podjąć działania zapobiegawcze, polegające na stosowaniu grodzenia upraw/plantacji, zakładaniu indywidualnych osłon z siatki metalowej na np. cenne okazy drzew lub krzewów, zabezpieczanie przepustów za pomocą krat lub specjalnie do tego celu przygotowanych koszy z siatki lub drobnej kraty. Ponadto w istniejących tamach bobrowych można instalować przepusty z rur, w celu ustabilizowania poziomu wody w cieku. Dla ochrony drzew stosuje się również malowanie pni do wysokości ok. 1,5m nietoksyczną farbą zmieszaną ze żwirem. Jeśli jest taka możliwość, warto również dobrze zaplanować lokalizację nowych upraw – poprzez ich oddalenie od cieków wodnych – co zdecydowanie utrudni potrzebę żerowania i osiedlenia się w miejscach zagospodarowanych przez człowieka.

Obecnie nie ma dokładnej inwentaryzacji bobrów uwzględniającej obszar naszego województwa. Działania takie zostały zapoczątkowane i są koordynowane przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

J. Nadborska

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.