FORUM ROLNICZE Z UDZIAŁEM MINISTRA ROLNICTWA
W dniu 08 lipca 2013r. w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym „Olandia” w Prusimiu odbyło się forum rolnicze, w którym uczestniczył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba.
W spotkaniu udział wzięli delegaci izb rolniczych i rolnicy z woj. lubuskiego i wielkopolskiego oraz przedstawiciele agencji rządowych i instytucji działających na rzecz rolnictwa.
Lubuską Izbę Rolniczą reprezentowali członkowie Zarządu: Alfred Kałużny i Andrzej Kuziemski oraz delegat do KRIR Stanisław Myśliwiec.
Minister Rolnictwa na początku przedstawił najważniejsze sprawy dotyczące kształtu Wspólnej Polityki Rolnej oraz warunków finansowania rolnictwa i obszarów wiejskich w nowej perspektywie, które zostały uzgodnione podczas negocjacji w Luksemburgu i Brukseli.
Parlament Europejski zaakceptował ramy finansowe na lata 2014-2020. Teraz trzeba opracować szczegóły dot. Wspólnej Polityki Rolnej oraz I i II filara, i ustalić priorytety.
Przypomniał, że płatności bezpośrednie zostały wynegocjonowane na poziomie 240 euro. Jednak pomimo osiągniętego wzrostu dopłat to i tak nie będzie zrównania z innymi krajami. Budżet unijny dla Polski został zwiększony ze 102 mld euro do 106 mld. Polska będzie miała największy budżet spośród 28 państw UE, będzie największym beneficjentem środków unijnych.
W UE Polska jest jednym z największych producentów żywności. Ok. ¼ produktów jest eksportowane, dlatego będziemy dążyć do rozwoju sektora rolnego gdyż rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze są filarem naszej gospodarki. Podkreślał ważność inwestowania w przetwórstwo.
Mówił również o roli i ważności budowy dróg lokalnych, na co będą przeznaczone środki w nowym budżecie.
Oznajmił, że nie będzie rent strukturalnych ani kwot mlecznych, a kwoty cukrowe będą likwidowane w późniejszym okresie.
W drugiej części spotkania rolnicy zadawali Ministrowi pytania oraz zgłaszali problemy dotyczące rolnictwa do rozwiązania na szczeblu centralnym.
Głównymi tematami które zostały poruszone, było: konieczna zmiana przepisów dot. sadów ekologicznych, dopuszczenie uboju rytualnego, bezumowne użytkowanie gruntów i przyznawanie dopłat takim użytkownikom, stosowanie modulacji w płatnościach bezpośrednich, status zbiornika Jeziorsko i jego rola w retencji wody, polityka energetyczna a OZE, sprzedaż bezpośrednia, szkody łowieckie, ubój sanitarny, ubezpieczenia rolnicze , pomoc gospodarstwom które poniosły szkody wskutek powodzi, ustalanie kursu euro dla celów dopłat bezpośrednich.
Minister odpowiadał na zadawane pytania oraz obiecał zająć się wszystkimi poruszanymi na spotkaniu sprawami. Minister osobiście popiera ubój rytualny, rozwój spółdzielczości, upowszechnienie ubezpieczeń rolniczych, zmianę sposobu szacowania szkód łowieckich.
Prosił jednocześnie o wsparcie jego działań przez izby rolnicze i branżowe związki ponieważ są to często tematy trudne i długotrwałe.
ER.
GALERIA: