KIERUNEK WSCHÓD – SPOTKANIE Z KONSULEM BIAŁORUSI I UKRAINY
Konsulat Ukrainy
Wydarzeniem szczególnym dla Ziemi Lubuskiej było otwarcie w połowie lutego br. pierwszej placówki dyplomatycznej – Konsulatu Ukrainy w Zielonej Górze.
Po latach zwracania się na Zachód Europy, od kilku lat od okrzepnięcia młodych demokracji następuje wśród naszych sąsiednich narodów słowiańskich ponowne otwarcie się na siebie.
Ziemie Odzyskane, czyli nasza Ziemia Lubuska liczy kila tysięcy osób z korzeniami ukraińskimi, obecnie już część jest zasymilowana, a wg spisu ludności do narodowości ukraińskiej poczuwa się ok.1,3 tys. mieszkańców w Lubuskiem. Obecnie mieszkający tu Ukraińcy, jak i chętni zainteresowani nawiązaniem współpracy np. turystycznej, kulturalnej czy z biznesem będą mogli liczyć na wsparcie konsularne i prawne.
Zbigniew Drzymała, konsul honorowy Ukrainy oraz O. Motsyk Ambasador Ukrainy
LIR uczestniczyła w otwarciu konsulatu licząc na współpracę w szerokopojętym zakresie rolnictwa. Ukraina jest obecnie bardzo prężnym rynkiem, na którym inwestuje cała Europa i nie tylko. Władze LIR w najbliższym czasie planują spotkać się z konsulem honorowym, który jest doświadczonym praktykiem we współpracy z Ukrainą, jak i przyjacielem tego kraju. Jako chlubną ciekawostkę warto dodać, że jest również prawnukiem słynnego Michała Drzymały, który zbudował słynny „wóz Drzymały”, mamy więc nadzieję, iż konsulowi nie zabraknie pomysłów na forsowanie również tematów trudnych.
Po wejściu Polski do układu Schengen zostały utrudnione wzajemne kontakty miedzy państwami, co wg ambasadora Motyka ulegnie normalizacji po kilku miesiącach. Konsulat honorowy Ukrainy w Zielonej Górze mieści się na zielonogórskim deptaku, przy ul. Pod Filarami 4.
Spotkanie z konsulem Białorusi
Uczestnicy spotkania-w środku Rusłan Jesin konsul generalny Białorusi
W lutym odwiedził Ziemię Lubuską również konsul generalny Białorusi Rusłan Jesin urzędujący w Gdańsku, obejmujący jednak swoim zasięgiem 5 północnych województw Polski, w tym woj. lubuskie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele LIR. Omówiono zakres współpracy podczas planowanej kilkudniowej wizyty konsula w najbliższych miesiącach na Ziemi Lubuskiej. Inicjatorem zaproszenia konsula było Stowarzyszenie Polska- Białoruś oraz grupa mieszkańców z korzeniami białoruskimi. Poruszano również obecne problemy ze swobodnymi kontaktami i poruszaniem się między państwami po wejściu przepisów z Schengen. Łatwość porozumiewania się z naszym wschodnim sąsiadem oraz znajomość słowiańskiej mentalności może być dobrą kanwą do nawiązywania kontaktów turystycznych i gospodarczych.
mp