SPRAWDZONE ODMIANY – DOBRE PLONY
Na spotkaniu w sprawie współpracy samorządu wojewódzkiego, samorządu rolniczego w dziedzinie Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (3.03.br.) w Urzędzie Marszałkowskim z Andrzejem Szablewskim, członkiem zarządu woj. lubuskiego poruszano głównie kwestie wsparcia tej dziedziny. Józef Mal, z PDO przedstawił dokładną informację z działalności jednostek PDO w Polsce, natomiast Czesław Kondraciuk w województwie.
Sprawa dofinansowania Stacji PDO w Polsce nie jest rozwiązana systemowo. W województwach wykonuje się doświadczenia oceny odmian roślin uprawnych pod różnym kątem, swoje wymagania ma również przemysł rolno-spożywczy. Coraz częściej występuje problem polskich odmian, więc PDO jako niezależne jednostki mają pozytywny wpływ na odpowiednie wykorzystanie i dobór nowych odmian. W Polsce są różne warunki klimatyczne nawet w obrębie bliskich terenów. Badania PDO przekładają się więc na gospodarcze znaczenie w rolnictwie.
Izbę Rolniczą w zespole ds. doświadczalnictwa odmianowego reprezentuje dr inż. Mikołaj Chełkowski, który praktycznie nakreślił potrzebę stosowania się do zaleceń Stacji PDO. Skomentował jednocześnie, iż rolnik często jest między młotem a kowadłem – gdyż musi wybrać, co będzie się opłacało a co kupi przemysł.
Krzysztof Kukla, reprezentant rolników w zespole uzupełnił, że rolnicy bardzo interesują się odmianami zachodnimi. Jednak czy będą one plonowały u nas musi być sprawdzone w PDO, gdzie rolnik porówna sobie efekty z co najmniej 3 lat wstecz.
Problem z odpowiednim finansowaniem PDO ma charakter regionalny, w różnych latach dotacje przekazywały samorządy wojewódzkie oraz niektóre izby rolnicze. Niezbędny jest dalszy lobbing.
UZGODNIENIA
A. Szablewski podkreślił praktyczne podejście do problemu, zadeklarował wniesienie sprawy na konwencie marszałków, a następnie do ministra rolnictwa. Jednocześnie obiecał, że wsparcie województwa dla PDO nie zostanie na tak małym poziomie, jak obecnie (ok. 5 tys.). Oczekuje jednak pewnego schematu rozwiązań w formie dokładnych kosztów planowanych przedsięwzięć.
Przedstawiciele PDO zobowiązali się do przedstawienia Programu Rozwoju PDO do 2010 roku.
LIR zadeklarowała wsparcie organizacyjne przy wspólnej PDO i samorządem rolniczym organizacji imprez dla rolników- w najbliższym czasie –Dni Pola w Lubinicku w czerwcu 2008r.
mp