Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » POSIEDZENIE ŚWIEBODZIŃSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR
Główna » Aktualności, Rady powiatowe:, RP Świebodzińska

POSIEDZENIE ŚWIEBODZIŃSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR

Autor: Red. dnia 5 listopada 2015

W dniu 4 listopada br. w Świebodzińskim Ratuszu odbyło się posiedzenie Świebodzińskiej Rady Powiatowej LIR. Oprócz członków Rady w spotkaniu uczestniczyli Stanisław Myśliwiec prezes LIR, Zbigniew Żywień dyrektor LODR Kalsk, Bernard Wilczyński główny specjalista ANR OT Gorzów Wlkp. SZGZ w Ośnie Lubuskim, Tomasz Frąckowiak kierownik BP ARiMR Świebodzin oraz Ryszard Łuczak BWI ARiMR Gorzów Wlkp. Posiedzeniu przewodniczy Alfred Kałużny.
Jako pierwszy głos zabrał S. Myśliwiec, który przedstawił sprawy bieżące, którymi zajmuje się Izba. M.in. powiedział o złożeniu 4 wniosków podczas I WZ KRIR, z których najważniejszy dot. szacowania strat w gospodarstwie. Również na wniosek LIR został powołany przy Wojewodzie zespól ds. suszy w województwie lubuskim. Należy doprecyzować przepisy dotyczące powoływania komisji szacujących aby nie dochodziło do sytuacji niejasnych, a niekiedy wręcz konfliktogennych jakie miały miejsce w tym roku. Prezes Wspomniał również o porozumieniu jakie zostało podpisane z ANR ws. możliwości korzystania przez rolników z przetargów ofertowych. Wielką klęską określił działanie premia dla młodych rolników, jak również nie widzi większego sensu na działania modernizacyjne w zakresie produkcji trzody chlewnej, przy której brak opłacalności utrzymuje się już od dłuższego czasu oraz produkcji mleka, którego jest nadprodukcja i gro rolników musi zapłacić kary za przekroczenie kwot mlecznych.
Jako następny głos zabrał Z. Żywień, który także podkreślił, iż woj. lubuskie było jednym z najbardziej poszkodowanych w związku z suszą 2015. W jej wyniku plony szacuje się na ok 20,6 % niższe niż w roku ubiegłym. LODR otrzymał środki z Ministerstwa Rolnictwa na zakup 14 stacji meteorologicznych na terenie lubuskiego. Takie stacje będą umiejscowione w każdym powiecie. Na pewno pomoże to w monitoringu i prawidłowej ocenie niekorzystnych zjawisk meteorologicznych dla danych obszarów. Do tej pory IUNG opierał się na dwóch stacjach dla całego województwa. Ponadto dyrektor wspomniał o powstawaniu Krajowej Sieci Innowacji przy CDR w Brwinowie oraz o sieciach wojewódzkich, które będą koordynowały wojewódzkie ODR-y. Przypomniał również o sprawdzeniu ważności uprawnień chemizacyjnych rolników, będą szkolenia w tym zakresie.
B. Wilczyński odniósł się do wchodzącej od nowego roku ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Wg niej każdy sprzedawany kawałek ziemi będzie oceniany przez komisje w skład której wejdą urzędnicy z różnych instytucji. Jak ta ustawa będzie funkcjonowała, jak działała będzie komisja tego jeszcze nie wiadomo, gdyż nie ma żadnych aktów wykonawczych. Jak zauważył prezes Myśliwiec pewne jest, że w myśl nowej ustawy ANR będzie występowała w legalnej roli tzw. „słupa”.
T Frąckowiak powiedział o bieżącej pracy BP w Świebodzinie oraz na jakim etapie wypłacane są płatności, natomiast R. Łuczak powiedział o trwających i zbliżających się naborach wniosków na poszczególne działania. W chwili obecnej trwa nabór na modernizację gospodarstw rolnych na inwestycje związane z produkcją prosiąt, rozwojem produkcji mleka krowiego i rozwojem produkcji bydła mięsnego. Są to środki przeznaczone na budynki i wyposażenie budynków w wysokości do 900 tyś w przypadku prosiąt i do 500 tyś dla pozostałych. Nabór trwa do 17 listopada, jednakże do tej pory w województwie lubuskim nie wpłynął żaden wniosek, natomiast dla całego kraju jest ich dwadzieścia kilka.
Jest szansa że pod koniec tego roku wejdzie działanie rozwój usług rolniczych, będzie obowiązywała tu lista krajowa, a max pomoc to 500 tyś zł. Natomiast w Pierwszym kwartale przyszłego roku ma ruszyć nabór na ogólnie pojmowaną modernizację gospodarstw. Tu na pewno zainteresowanie będzie spore.
Podczas posiedzenia Rady padł również wniosek, aby do pomocy de minimis włączyć wapnowanie gleb. Rolnicy, zwłaszcza ci którzy posiadają mniejsze areały nie są wstanie wykorzystać przysługującej im stawki tej pomocy, a chętnie przeznaczyliby ją na rekultywacyjne odkwaszenie własnych gruntów.

P. Sas

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2019 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.