Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » WSPÓLNE POSIEDZENIE LUBUSKIEJ KOMISJI OCHRONY PRACY I LUBUSKIEJ KOMISJI DS. BHP W ROLNICTWIE
Główna » Aktualności

WSPÓLNE POSIEDZENIE LUBUSKIEJ KOMISJI OCHRONY PRACY I LUBUSKIEJ KOMISJI DS. BHP W ROLNICTWIE

Autor: Red. dnia 30 marca 2017

24 marca 2017 r. siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy odbyło się wspólne posiedzenie Lubuskiej Komisji Ochrony Pracy i Lubuskiej Komisji ds. BHP w Rolnictwie. W zebraniu uczestniczyli: Stanisław Iwan, wiceprezes Zarządu K-S SSE, reprezentujący OPZL; Bogusław Motowidełko, członek ROP, z-ca przewodniczącego ZR NSZZ „Solidarność” w Zielonej Górze; Bożenna Telec, dyrektor WOMP w Zielonej Górze; Ewa Kobierzewska, dyrektor WOMP w Gorzowie Wlkp.; Krzysztof Łybek, dyrektor UDT w Gorzowie Wlkp.; Ryszard Klinowski, dyrektor UDT w Zielonej Górze; Robert Lacroix, Lubuski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego; Izabela Madziar, reprezentująca OR KRUS w Zielonej Górze, Anna Słowik, dyrektor Biura LIR; Monika Bocian, przewodnicząca Rady OPZZ Województwa Lubuskiego; Jan Kotowski, prezes Oddziału OSPS BHP w Zielonej Górze; Jerzy Brąglewicz, reprezentujący ZR NSZZ „Solidarność” w Gorzowie Wlkp.; prof. dr hab. Bogusław Pietrulewicz, reprezentujący Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Nauk o Pracy Uniwersytetu Zielonogórskiego; Zenon Bambrowicz, prezes LIB; Robert Michna, kierownik Oddziału Higieny Pracy WSSE w Gorzowie Wlkp.; Jerzy Bielawski, dyrektor LODR; kpt. Dariusz Szymura z KW PSP w Gorzowie Wlkp.; Mirosław Gruszecki, członek Okręgowej Rady LOIIB; Ryszard Barański, honorowy prezes Zarządu LOP, Jan Rydzanicz, Regionalny Dyrektor Ochrony  Środowiska; Tomasz Gajewski, wojewódzki konsultant w dziedzinie Medycyny Pracy oraz Franciszek Grześkowiak, okręgowy inspektor pracy i jego zastępcy Zdzisław Klim i Andrzej Machnowski.

Po oficjalnym otwarciu, dokonanym przez Franciszka Grześkowiaka, okręgowego inspektora pracy, spotkanie poprowadził Stanisław Iwan, przewodniczący Lubuskiej Komisji Ochrony Pracy. Przewodniczący na początku zapoznał uczestników z programem zebrania i poprosił o informację nt. oceny bezpieczeństwa pracy i praworządności w stosunkach pracy w województwie lubuskim.

O najczęściej stwierdzanych przez inspektorów pracy nieprawidłowościach, zgłaszanych wypadkach przy pracy, chorobach zawodowych i stanie bezpieczeństwa pracy w Lubuskiem mówił Andrzej Machnowski – zastępca okręgowego inspektora pracy ds. nadzoru. Inspektor przekazała także informację o przeprowadzonych w ubiegłym roku kontrolach, realizacji harmonogramu pracy i zadaniach zaplanowanych do wykonania na rok 2017.

W dalszej kolejności Zdzisław Klim, z-ca okręgowego inspektora pracy ds. prawno-organizacyjnych poinformował o realizowanych projektach prewencyjnych i promocyjnych zarówno centralnych jak i lokalnych, m.in. „Wszechnicy Związkowca”. Zapowiedział, że program będzie kontynuowany w bieżącym roku.

Następnie krótką informację nt. spraw omawianych na forum Rady Ochrony Pracy przekazał Bogusław Motowidełko, członek ROP, z-ca przewodniczącego ZR NSZZ „Solidarność” w Zielonej Górze. Przewodniczący poinformował, że ROP wysoko ocenia działania inspekcji pracy, w tym również na rzecz zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Zaznaczył również, że nadzór i kontrola bezpieczeństwa i zdrowia w procesie pracy, przy coraz większej liczbie cudzoziemców podejmujących w Polsce zatrudnienie, jest dużym wyzywaniem dla inspekcji pracy. Powiedział także, że ROP popiera zmiany i podejmuje działania ograniczenia biurokracji tak, aby inspektorzy pracy mogli przeprowadzać kontrole jedynie po okazaniu legitymacji służbowej – bez konieczności wcześniejszego zawiadomienia i dodatkowych upoważnień.

Krótki raport nt. stwierdzanych chorób zawodowych przedstawił Robert Michna, kierownik Oddziału Higieny Pracy. Mówił, że w ciągu ostatnich 10-12 lat liczba potwierdzanych chorób zawodowych jest ustabilizowana – między 50 a 70 w ciągu roku. Najczęściej stwierdzana jest borelioza, występująca głównie u leśników i rolników, następnie choroby spowodowane sposobem wykonywania pracy (układu ruchu i układu nerwowego), do których przyczynia się monotypia i wymuszony tryb pracy oraz choroby narządu głosu rozpoznawane wśród nauczycieli. Inspektorzy WSSE w Gorzowie w ubiegłym roku wykonali ponad 1300 kontroli w około 1100 zakładach pracy. Mówił, że najbardziej niepokojącą i powtarzającą się nieprawidłowością  jest brak aktualnych badań i pomiarów środowiska pracy. Brak badań oznacza brak rozeznania środowiska pracy oraz brak możliwości wprowadzenia działań w celu ochrony zdrowia pracowników.

Utworzenie wspólnego konkursu na prace inżynierskie, magisterskie lub dyplomowe z zakresu ergonomii, bezpieczeństwa i kształtowania warunków pracy,  zaproponował prof. dr hab. Bogusław Pietrulewicz, reprezentujący Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Nauk o Pracy Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Okręgowy inspektor pracy uznał powołanie konkursu za ciekawą inicjatywę. Uzgodniono, że  temat zostanie omówiony na oddzielnym spotkaniu.

W dalszej części spotkania, informację o działalności szkoleniowej i doradczej w zakresie bezpieczeństwa pracy w rolnictwie rodzinnym przekazał Franciszek Grześkowiak, okręgowy inspektor pracy. Inspektor wspomniał m.in. o problemie zainteresowania rolników indywidualnych tematyką bezpieczeństwa pracy i możliwościach działania w tym obszarze przez inspekcję pracy. Mówił też o wielu wspólnych działaniach zrealizowanych z Oddziałem Regionalnym KRUS w Zielonej Górze i Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Kalsku, a także Lubuską Izbą Rolniczą oraz innymi organami i instytucjami działającymi na tym obszarze.

O działalności prewencyjnej i badanych wypadkach przy pracy w gospodarstwach rolnych powiedziała Izabela Madziar, reprezentująca zielonogórski Oddział KRUS. Poinformowała, że w 2016 r. do OR KRUS zgłoszono 232 zdarzenia wypadkowe. Nadal jednymi z najczęściej odnotowywanych są upadki z wysokości, uderzenia, przygniecenia przez materiały transportowane mechanicznie lub ręcznie, uderzenia przez zwierzęta, poparzenia. Przyczynami wypadków niezmiennie są pośpiech, rutyna, a także nierówne i nieutwardzone podłoża. Wypadków jest mniej w gospodarstwach większych, wykorzystujących różnego rodzaju środki i dopłaty na unowocześnienie technologii produkcji i doposażenie w nowoczesny sprzęt rolniczy.

Potrzebę kontynuowania szkoleń bhp dla rolników zauważa dyrektor LODR, Jerzy Bielawski. Inną formą popularyzacji problematyki bezpieczeństwa pracy, w których chętnie uczestniczą rolnicy, są konkursy wiedzy. W regionie działają trzy szkoły rolnicze, w których przybliżane są te zagadnienia młodzieży – mówił dyrektor Bielawski.

W trakcie dyskusji, o nagrodzie „Laur bezpieczeństwa” – przyznawanej pracodawcom zapewniającym bezpieczne i przyjazne warunki pracy, ludziom nauki, techniki, medycyny, pracownikom służby BHP wnoszącym wkład w tworzenie bezpiecznych miejsc pracy, powiedział Jan Kotowski, prezes zielonogórskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.

Tegoroczna konferencja z okazji ogólnopolskiego Dnia Bezpieczeństawa i  Zdrowia Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy pn „Włącz Bezpieczeństwo” w Lubuskiem zostanie połączona z uroczystością wręczenia „Lauru bezpieczeństwa”. Do czynnego udziału w konferencji, która odbędzie się 28 kwietnia br. zapraszał Zdzisław Klim, zastępca okręgowego inspektora pracy ds. prawno-organizacyjnych, przedstawiając jej wstępny ramowy program.

Po dyskusji m.in. nt. obowiązku tworzenia służby bhp w zakładzie, wytycznych dotyczących badań profilaktycznych pracowników, deklaracji udziału w konferencji itp., przewodniczący LKOP Stanisław Iwan podsumował spotkanie i zakończył obrady.

Tekst i zdjęcia: zielonagora.pip.gov.pl

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.