Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » DOŻYNKI W ROKITNIE
Główna » Aktualności, Imprezy rolnicze, Targi rolnicze i dożynki

DOŻYNKI W ROKITNIE

Autor: Red. dnia 17 sierpnia 2018

Tradycyjnie już 15 sierpnia br. Lubuska Izba Rolnicza uczestniczyła w Dożynkach Diecezjalnych, które odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. LIR reprezentowali: członek Zarządu LIR  Czesław Hładki, dyrektor biura LIR Anna Słowik, kierownik OT LIR w Gorzowie Wlkp. Eugeniusz Rudkiewicz oraz delegaci i członkowie rad powiatowych LIR.

O godz. 12.00 została odprawiona msza św. pod przewodnictwem biskupa Marka Mendyka z Legnicy.

W tym dniu do Rokitna licznie zjechali rolnicy z całej diecezji, aby podziękować za plony zebrane pomimo suszy oraz prosić o dobrą pogodę na rozpoczęcie zasiewów, więcej deszczu i urodzaj w przyszłym roku. Podczas mszy św. biskupi pobłogosławili i poświęcili przyniesione do ołtarza bochny chleba upieczone z tegorocznego zboża, wieńce, kwiaty, owoce i zioła. W imieniu lubuskich rolników bochen chleba na ołtarzu złożyli Andrzej Kałek – przewodniczący Międzyrzeckiej Rady Powiatowej LIR oraz Dorota Kruszyna – wiceprzewodnicząca Strzelecko-Drezdeneckiej Rady Powiatowej LIR. Poczet sztandarowy Lubuskiej Izby Rolniczej utworzyli Jaremiusz Konieczny, Wojciech Szymczyk i Arkadiusz Bilon.

Podczas mszy św. bp Tadeusz Lityński podziękował rolnikom za trud ich pracy – to dzięki wam drodzy rolnicy mamy co jeść. Wy sprzątacie chleb z pola, a my ze stołu – powiedział. Słowa podziękowania do rolników skierował również Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. Drodzy rolnicy, oddajemy wam należny szacunek i przekazujemy słowa wdzięczności za rolniczy upór, pracowitość i miłość do ojczystej ziemi. Dziękujemy za chleb, który w tym roku rósł na twardej, spalonej ziemi, a który mamy tylko dlatego, że wystarcza wam rolniczego uporu, pracowitości i miłości do Ojczyzny i naszej ziemi – mówił.

Na zakończenie mszy św. aktu zawierzenia Pani Rokitniańskiej rolników, trudu ich życia i rolniczej pracy oraz każdego kawałka polskiej ziemi złożyli państwo Stanisław i Alicja Zawadzcy z Lubieniecka.  „Pośród codziennego zgiełku i zabiegania w szczególnym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości i trwającym roku jubileuszowym Najświętszej Bożej Rodzicielki, Pani Rokitniańskiej chcemy uwielbiać Boga. Oddajemy się Tobie, Maryjo, bo jesteśmy pewni, że w ten sposób możemy być spokojni o naszą przyszłość” – modlili się.

Po Mszy św. biskupi podzielili się z pielgrzymami chlebem.

Na terenie ogrodów rokitniańskich przygotowane były atrakcje dla dzieci. Tam również zorganizowane zostało stoisko promocyjno-informacyjne LIR, gdzie odwiedzający mogli zaopatrzyć się w prasę rolniczą. Z degustacji domowych ciast skorzystał każdy kto odwiedził namiot sąsiadujący z Lubuską Izbą Rolniczą – stoisko Górecka z gminy Zwierzyn. Stoisko LIR zaszczycił swoją obecnością m.in. diecezjalny duszpasterz rolników ks. Paweł Mydłowski.

Serdecznie dziękujemy paniom Jolancie Góra oraz Wiolecie Szyszko za udekorowanie stoiska Izby.

Red.

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2019 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.