Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » OTWARCIE STACJI METEOROLOGICZNEJ W BRZEŹNICY
Główna » Aktualności, Wyróżnione

OTWARCIE STACJI METEOROLOGICZNEJ W BRZEŹNICY

Autor: Red. dnia 27 grudnia 2018

W dniu 19 grudnia 2018 r. w Brzeźnicy, na uroczystym otwarciu nowo postawionej stacji wchodzącej do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej spotkali się: Stanisław Tomczyszyn Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, Jerzy Adamowicz Wójt Gminy Brzeźnica oraz Stanisław Myśliwiec Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej.

W krótkiej rozmowie Stanisław Myśliwiec w imieniu rolników woj. lubuskiego podziękował Wicemarszałkowi za aktywność i zaangażowanie w podjęciu starań zdobycia środków finansowych na budowę stacji. Powiedział: „To dzięki staraniom Pana Marszałka, który na każdym posiedzeniu Zarządu Województwa Lubuskiego przekonywał o potrzebie budowy stacji, stoimy przed nowoczesną aparaturą, dzięki której monitoring suszy w naszym województwie będzie bardziej wiarygodny.”

Podczas spotkania Wójt gminy Brzeźnica przedstawił pokrótce swoją gminę oraz scharakteryzował wielkość strat spowodowanych tegoroczną suszą. Gmina Brzeźnica jest gminą typowo rolniczą, w której większość mieszkańców żyje z rolnictwa lub działalności z nim związanej – powiedział. Wspomniał również o bardzo pozytywnych reakcjach mieszkańców, którzy od samego początku wykazywali duże zainteresowanie pracami przy budowie stacji. Na koniec nadzieję, że dane uzyskiwane dzięki pomiarom stacji będą nareszcie wiarygodne i odpowiadające realiom.

WYWIAD Z WÓJTEM GMINY BRZEŹNICA – JERZYM ADAMOWICZEM

wójtBardzo proszę o krótką charakterystykę gminy.

Gmina Brzeźnica jest gminą typowo rolniczą. Na powierzchni 122 km2 jest 9 sołectw. Największym pracodawcą jest sama Gmina, kolejną największą firmą w gminie jest piekarnia w Jabłonowie. Większość mieszkańców naszej gminy żyje z rolnictwa lub działalności związanej z nim.

Jaka jest skala tegorocznej suszy w gminie Brzeźnica i jak przebiegały prace komisji szacujących?
Na 7250 ha gruntów rolnych w wyniku tegorocznej suszy ucierpiało około 3,5 tys. ha z czego na ok. 150 ha straty wyniosły powyżej 70%.
Brak odgórnej decyzji określającej wykaz roślin objętych suszą, spowodowało znaczne wydłużenie prac komisji. Kiedy protokoły już były sporządzone i uszykowane do wysłania do wojewody, w wykazie podawanym przez IUNG-PIB dochodziła kolejna roślina, której straty znów trzeba było oszacować i znów zmieniać protokoły. Przysparzało to wiele niepotrzebnych nerwów, zarówno rolnikom jak również i nam, pracownikom gminy.wójt1

Czy uważa Pan, że lokalizacja stacji wchodzącej do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Pana gminie jest słuszna?
Zdecydowanie tak. Uważam jej lokalizację za jak najbardziej trafioną. Jak tylko dowiedziałem się, że jest taka możliwość, nie zastanawiałem się ani sekundy. Tym bardziej, że jej budowa nie obciążała finansowo naszej gminy. Po naszej stronie było jedynie udostępnienie gruntu.

W Państwa gminie stacja stanęła w samej Brzeźnicy, nieopodal szkoły i budynków mieszkalnych. Proszę powiedzieć jakie są reakcje mieszkańców?
Reakcje są bardzo pozytywne. Od samego początku mieszkańcy wykazali duże zainteresowanie pracami przy budowie stacji. Rolnicy, którzy dowiadywali się, że taka stacja powstaje wykazywali bardzo duże zadowolenie.

Czy podczas budowy pojawiły się jakieś trudności techniczne?
Żadnych. Od samego początku wszystko przebiegało bardzo sprawnie. Stacja została wybudowana na gruntach gminy, a szczegółowy wybór miejsca został ustalony wspólnie z przedstawicielem Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Myślę, że jest bardzo trafiony, zarówno pod kątem pomiarów meteorologicznych jak i bezpieczeństwa samej stacji. Bliskość szkoły, budynku, w którym mieści się ośrodek zdrowia, bank, posterunek policji, biblioteka, zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo. Ponadto stacja zabezpieczona jest poprzez monitoring.

Jak wyglądają relacje Gminy z rolnikami?
Uważam, że są bardzo dobre a budowa stacji wpłynie na nie jeszcze pozytywniej. Wszyscy mamy nadzieję, że dane uzyskiwane dzięki pomiarom stacji będą nareszcie wiarygodne i odpowiadające realiom. Biorąc dane z innego regionu, znacznie oddalonego, wyniki pomiarów nie są adekwatne do tego co dzieje się u nas. Ten rok był szczególny. Wszyscy się uczyliśmy tej całej organizacji i procedury związanej z suszą. W przyszłości, nowo postawione stacje umożliwią bardziej dokładne określenie czy susza na danym terenie występuje czy nie i przyczynią się do zapobiegania tego typu sytuacjom. Oczywiście, jak wszyscy mam nadzieję, że susza na taką skalę się nie powtórzy, jednak należy się z tym liczyć.

Dziękuję za rozmowę
Aneta Jędrzejko

 

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2019 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.