Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » DOŻYNKI DIECEZJALNE W ROKITNIE
Główna » Aktualności, Imprezy rolnicze, Targi rolnicze i dożynki, Wyróżnione

DOŻYNKI DIECEZJALNE W ROKITNIE

Autor: Red. dnia 20 sierpnia 2019

Zgodnie z tradycją, 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się diecezjalne uroczystości dożynkowe.

W tym dniu do Rokitna zjechały tysiące pielgrzymów, w tym licznie rolnicy z całej diecezji, aby podziękować za tegoroczne plony i zbiory, które kolejny już raz były o wiele niższe  z powodu wystąpienia suszy rolniczej; oraz prosić o dobre urodzaje w przyszłym roku.

O godz. 12.00 odprawiona została uroczysta msza św. dożynkowa pod przewodnictwem ordynariusza diecezji Görlitz Wolfganga Ipolta, który wygłosił homilię w języku polskim.

Jak w każdym roku, w Dożynkach uczestniczyła Lubuska Izba Rolnicza, którą reprezentowali: Prezes Stanisław Myśliwiec z małżonką, członek Zarządu Czesław Hładki oraz delegaci i członkowie Rad Powiatowych LIR; wraz z pocztem sztandarowym.

Honorową asystę sztandaru Izby utworzyli: Andrzej Kałek – przewodniczący Międzyrzeckiej Rady Powiatowej LIR, Tadeusz Swaryczewski – delegat Świebodzińskiej Rady Powiatowej na Walne Zgromadzenie LIR i Bartosz Hukiewicz – członek Świebodzińskiej Rady Powiatowej LIR.

Podczas mszy św. biskupi pobłogosławili i poświęcili przyniesione do ołtarza owoce ziemi: bochny chleba upieczone z tegorocznego zboża, wieńce, miód, owoce, kwiaty  i zioła.

W imieniu lubuskich rolników bochen chleba na ołtarzu złożyli: Tomasz Kownacki i Krzysztof Babiej – członkowie Międzyrzeckiej Rady Powiatowej LIR.

Po mszy św. biskupi podzielili się z pielgrzymami chlebem, a na błoniach na najmłodszych czekały zabawy na „dmuchańcach”.

Lubuska Izba Rolnicza zorganizowała stoisko promocyjno-informacyjne, w którym odwiedzający mogli zaopatrzyć się w wydawany biuletyn, prasę rolniczą oraz uzyskać porady. Stoisko Izby odwiedził m.in. ks. Paweł Mydłowski – diecezjalny duszpasterz rolników.

Serdecznie dziękujemy państwu Jolancie i Markowi Góra oraz pani Wiolecie Szyszko za pomoc w urządzeniu i udekorowaniu stoiska Izby.  

E.R.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2020 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.