Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » LUBUSKIE ŚWIĘTO PLONÓW 2022 ZA NAMI
Główna » Aktualności, Imprezy rolnicze, Targi rolnicze i dożynki, Wyróżnione

LUBUSKIE ŚWIĘTO PLONÓW 2022 ZA NAMI

Autor: Red. dnia 7 września 2022

W dniu 4 września br. w miejscowości Zwierzyn w powiecie strzelecko – drezdeneckim zostało zorganizowane Lubuskie Święto Plonów 2022. W wydarzeniu tym uczestniczyła także Lubuska Izba Rolnicza, którą reprezentowali wiceprezes Czesław Hładki, członek Zarządu LIR Alfred Kałużny, poczet sztandarowy w osobach: Dawid Kałuziak, Grzegorz Świątkowski, Tomasz Surowiecki ze Strzelecko – Drezdeneckiej Rady Powiatowej LIR, członkowie rad powiatowych z całego województwa lubuskiego oraz pracownicy biura LIR Katarzyna Frąckowiak, Eugeniusz Rudkiewicz oraz Paweł Sas ze stoiskiem promocyjno – informacyjnym. Część oficjalna rozpoczęła się uroczystą mszą św. w kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela w Zwierzynie, którą koncelebrował ks. Biskup Paweł Socha. Następnie korowód przemieścił się na boisko miejskie – docelowe miejsce dalszych wydarzeń. W tegorocznym Lubuskim Święcie Plonów honory starostów dożynkowych pełnili: Pani Anna Obiała prowadząca gospodarstwo w miejscowości Gościmiec, gmina Zwierzyn o profilu hodowla bydła mlecznego. Obecnie posiada 50 st. Krów mlecznych i 40 jałówek oraz gospodarstwo o areale 75 ha w większości stanowiące trwałe użytki zielone. Starostą dożynek został Pan Zenon Małowski, który wraz z małżonką Zofią prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne we wsi Gębice, gmina Trzebiechów, powiat zielonogórski, o areale 200 ha. Dominującym kierunkiem produkcji jest chów bydła opasowego w ilości 120 szt. oraz produkcja roślinna: uprawa zbóż, kukurydzy i rzepaku. W pełni zmechanizowanym gospodarstwie prowadzona produkcja z wykorzystaniem programów i środków PROW. Pan Zenon wspólnie z żoną wychowali czwórkę dzieci, dwóch synów i dwie córki, którzy przejęli zamiłowanie do rolnictwa i obecnie prowadzą gospodarstwo. Oprócz pracy w gospodarstwie Pan Zenon udzielał się i udziela na innych płaszczyznach. Przewodniczył Gminnemu Związkowi Kółek Rolniczych i zasiadał w Radzie Nadzorczej Gminnej Spółdzielni. Kolejną już V kadencję pełni funkcję sołtysa wsi Gębice, zasiada 4 kadencję w radzie nadzorczej Banku Spółdzielczego i pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Nowej Soli. W obecnej, VI kadencji działalności Lubuskiej Izby Rolniczej, z którą związany jest od samego początku, pełni funkcję wiceprzewodniczącego Zielonogórskiej Rady Powiatowej LIR. Pan Zenon w związku z prowadzeniem działalności rolniczej oraz społecznej został odznaczony odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” przyznawaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, brązową odznaką „Zasłużony dla samorządu rolniczego”, przyznawaną przez Krajową Radę Izb Rolniczych oraz statuetką Lubuski Złoty Kłos przyznawaną przez Lubuską Izbę Rolniczą dla wyróżniających się rolników województwa Lubuskiego.

Po przemówieniach organizatorów i gospodarzy Lubuskiego Święta Plonów, tj. Karola Neumanna wójta Gminy Zwierzyn, Bogusława Kierusa starostę Strzelecko – Drezdeneckiego, Elżbiety Polak marszałek województwa lubuskiego, Stanisława Tomczyszyna wicemarszałka województwa lubuskiego oraz Władysława Dajczaka Wojewodę Lubuskiego głos zabrał Czesław Hładki wiceprezes Lubuskiej Izby Rolniczej. Przede wszystkim podziękował koleżankom i kolegom rolnikom, hodowcom, sadownikom, ogrodnikom, pszczelarzom za ich ciężką całoroczną pracę, dzięki której wytwarzana jest żywność. Opowiedział również o trudnej sytuacji w rolnictwie i o suszy, która spowodowała dotkliwe straty, do takiego stopnia, że część rolników z żalem musiało zlikwidować swoje uprawy. Wspomniał również o staraniach LIR w celu przyspieszenia ustawowego terminu wiosennego wysiewu nawozów, jeśli warunki glebowe i klimatyczne na to pozwalają, a dzięki czemu rośliny potem łatwiej znoszą niedobory opadów. Z optymizmem odniósł się również do słów wojewody lubuskiego, który obiecał rozmowę z Ministrem Rolnictwa nt. wsparcia gospodarstw rolnych poszkodowanych przez susze. Na zakończenie życzył zebranym, przede wszystkim zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz udanych kolejnych zbiorów, a także dobrego świętowania.

Po obrzędach dożynkowych zaprezentowanych przez zespół Macierzanka oraz podzieleniem chleba nastał czas rozstrzygnięcia konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, którego w tym roku organizatorem była Lubuska Izba Rolnicza. Spośród 19 wieńców zgłoszonych do konkursu z całego województwa komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i wieniec nowoczesny. Oto wyniki:

WIENIEC TRADYCYJNY

– I miejsce: Sołectwo Deszczno w gminie Deszczno w Powiecie Gorzowskim (bon w wysokości 1500 zł oraz wyjazd na Dożynki Prezydenckie 2022)

– II miejsce: Sołectwo Mirostowice Górne w Gminie Żary w Powiecie Żarskim (bon w wysokości 1200 zł)

– III miejsce: Sołectwo Kalsk w Gminie Sulechów w Powiecie Zielonogórskim (bon w wysokości 1000 zł)

WIENIEC WSPÓŁCZESNY

– I miejsce: Sołectwo Wielisławice w Gminie Strzelce Krajewskie w Powiecie Strzelecko-Drezdeneckim (bon w wysokości 1500 zł)

– II miejsce: Sołectwo Mesze w Gminie Kolsko w Powiecie Nowosolskim (bon w wysokości 1200 zł)

– III miejsce: Sołectwo Sarbia w Gminie Krośno Odrzańskie w Powiecie Krośnieńskim (bon w wysokości 1000 zł)

Pozostałe wieńce biorące udział w konkursie otrzymały wyróżnienia w wysokości 500 zł.

Po tym ostatnim oficjalnym punkcie uroczystości prowadzący zaprosił wszystkich do zabawy przy muzyce.

Chcielibyśmy w tym miejscu szczególnie podziękować przedstawicielom Strzelecko – Drezdeneckiej Rady Powiatowej LIR w osobach Dawid Kałuziak, Grzegorz Świątkowski, Tomasz Surowiecki, za zaangażowanie i pomoc w organizacji i udekorowania stoiska LIR oraz reprezentowaniu Lubuskiej Izby Rolniczej jako członkowie pocztu sztandarowego.

GALERIA:

fot 001 fot 01 fot 1 fot 2 fot 3 fot 4 fot 5 fot 6 fot 7 fot 8 fot 9 fot 91 fot 92 fot 93 fot 94 fot 95 fot 96 fot 97 fot 98 fot 99 fot 991 fot 992 fot 993 fot 994 fot 995 fot 999

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.