Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » POSIEDZENIE ZIELONOGÓRSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR
Główna » Aktualności, Walne Zgromadzenia LIR

POSIEDZENIE ZIELONOGÓRSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR

Autor: Red. dnia 16 marca 2010

W dniu 15 marca b.r. w siedzibie Lubuskiej Izby Rolniczej odbyli posiedzenie delegaci z Zielonogórskiej Rady powiatowej LIR.

Posiedzenie otworzył Przewodniczący RP – Władysław Piasecki i przywitał zgromadzonych na spotkaniu delegatów oraz zaproszonych gości, którym oddał głos.

Jako pierwsze wystąpiły Panie z Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji – Kierownik Stanisława Sokołowska oraz Z-ca Kierownika Magdalena Kańczurzewska. Pani Sokołowska podsumowała kampanie 2009, która praktycznie w powiecie zielonogórskim jest zakończona. Zostało do wypłaty kilkanaście wniosków problemowych, a wypłacona pula na dopłaty obszarowe, rolnośrodowiskowe i z tytułu ONW dla powiatu wyniosły około 40 mln złotych.

Następnie Pani Kańczurzewska omówiła zmiany we wnioskach jakie nastąpiły w kampanii 2010. Z podstawowych zmian wymieniła nowe płatności:
-do zagajników o krótkiej rotacji,
-do ugorów,
-do roślin strączkowych i motylkowych drobnonasiennych
– do krów i owiec (dopłata ta nie obejmuje woj. lubuskiego)

Nowością jest również oznaczanie na własnych działkach pomników przyrody.
Podczas prezentacji wywiązała się dyskusja odnośnie powierzchni PEG. Powierzchnia ta bardzo często różni się od powierzchni geodezyjnej, w związku z tym część rolników asekuracyjnie zaniżało powierzchnię zgłaszaną do dopłat. Obecnie za zaniżanie powierzchni powyżej granicy błędu będzie skutkowało nakładaniem kar, a tym samym redukcją dopłat.

Natomiast podczas dyskusji na temat doradztwa rolniczego odnośnie spełniania wymogów wzajemnej zgodności Przewodniczący RP apelował do skorzystania z tej usługi, gdyż w Polsce już w 2013 roku będą obowiązywały już wszystkie wymogi, a duża grupa rolników może nie mieć takiej wiedzy, że nie spełnia jakichś podstawowych kryteriów.

Na posiedzenie zaproszeni zostali przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze – pan Ryszard Górnicki Wicestarosta Zielonogórski oraz Michał Bandziak Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Turystyki. Pan Górnicki przedstawił sprawozdanie z działalności Starostwa a w szczególności w sprawach dotyczących rolnictwa w powiecie. Omówił również planowane przedsięwzięcia w 2010 roku. Niestety środki finansowe w budżecie Starostwa Powiatowego nie pozwalają na zaspokojenie potrzeb niezbędnych w danym roku. Wicestarosta podsumował również akcję związaną z odśnieżaniem podczas niespodziewanej zimy w tym sezonie jako udaną.

Następnie głos zabrał Piotr Wańkiewicz z Agencji Nieruchomości Rolnych Filia w Zielonej Górze, który już podczas wcześniejszych dyskusji apelował do rolników o uregulowanie i uporządkowanie powierzchni na własnych działkach, wówczas nie będzie żadnych niejasności ani w ANR ani w ARiMR. Jednakże pomiary geodezyjne są kosztowne przy dużych obszarach zwłaszcza na działkach o nieregularnych kształtach.

Pan Wańkiewicz w skrócie omówił jak wyglądał obrót gruntami w Filii w 2009 roku i jak będzie wyglądał ten obrót w najbliższym czasie. W ostatnim okresie proces sprzedaży gruntów z zasobów ANR znacznie przyspieszył. W związku z tym będą wymówienia dzierżawcom gruntów w wysokości 20% powierzchni areału.

ANR decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przedłuża już dzierżaw, chyba że rolnik jest w programie rolnośrodowiskowym lub innych programach unijnych wymagających posiadanie określonej powierzchni, do momentu zakończenia programu.

Wywiązała się również dyskusja odnośnie gruntów rolnych, które zapisane są w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w gminach pod zakłady przemysłowe, tereny inwestycyjne, itp., a znajdujące się w lokalizacji typowo rolniczej. Według rolników zakup tych gruntów jest sztucznie blokowany przez czyjś nieprzemyślany zapis.

W dyskusji po wystąpieniu przedstawiciela ANR zabrał głos m.in. delegat Michał Potocki, który  stwierdził, że od lat  środki ze sprzedaży gruntów lubuskich z zasobu Agencji nie wpływają na polepszenie miejscowej infrastruktury, a jedynie wspomagają budżet państwa.

Następnie Pan Zenon Obrał – Kierownik Biura Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Między Odrą a Bobrem” zaprezentował działalność Stowarzyszenia. Omówił także działania jakie prowadzi LGD. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zaprezentowane działanie: „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, czyli działalności nierolniczej lub związanej z rolnictwem, wpływającej na tworzenie pozarolniczych źródeł dochodów oraz promocję zatrudnienia poza rolnictwem na obszarach wiejskich.

Następnie głos zabrał Wiceprzewodniczący Zielonogórskiej RP Stanisław Myśliwiec z informacją o Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych przy Urzędzie Marszałkowskim i o środkach pieniężnych z tego Funduszu, o które można się starać w ramach budowy dróg, użyźnianie gruntów oraz na retencję. Z środków tych mogą skorzystać instytucje jak i osoby prywatne. Pan Myśliwiec powiedział, że na ten rok środki już są rozdysponowane, ale dzięki wiedzy, że taki Fundusz istnieje można się ubiegać o pomoc w przyszłym roku.

Na zakończenie do łączenia w grupy producenckie zachęcał Andrzej Bawłowicz delegat LIR, a także Prezes Lubuskiego Zrzeszenia Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza. W skrócie opowiedział o zasadach, obowiązkach i profitach jakie niesie za sobą zrzeszanie się rolników w grupy. Zaoferował również swoją pomoc w zorganizowaniu spotkań informacyjnych z udziałem specjalistów w tej dziedzinie.

     P. Sas

GALERIA:

 

 

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.