Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » LUBUSKIE FORUM ROLNICZE SOLIDARYZUJE SIĘ I POPIERA PROTEST W SZCZECINIE
Główna » Aktualności, Lubuskie Forum Rolnicze

LUBUSKIE FORUM ROLNICZE SOLIDARYZUJE SIĘ I POPIERA PROTEST W SZCZECINIE

Autor: Red. dnia 9 stycznia 2013

W dniu 8 stycznia br. odbyło się posiedzenie Lubuskiego Forum Rolniczego, które dotyczyło palącego problemu obrotu ziemią w naszym województwie oraz w kraju. W posiedzeniu uczestniczyli: przedstawiciele Zarządu LIR – W. Piasecki, B. Pietrow, A. Kałużny, A. Kuziemski, S. Madej i Delegat do KRIR S. Myśliwiec, oraz przedstawiciele związków i organizacji rolniczych Z. Janczałek z LWZRKiOR w Zielonej Górze, Z. Jodko z LZR, S. Marek z NSZZ RI Solidarność, R. Nieżurbida z ZZCNMR, H. Ostrowski z ZZR Samoobrona i S. Zawadzki LZHB. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Tomasz Możejko dyrektor ANR OT w Gorzowie Wlkp. i Danuta Bancewicz z Departamentu Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Posiedzenie otworzył i prowadził prezes LIR W. Piasecki. W słowie wstępnym powiedział, że celem zebrania jest przedstawienie problemu obrotu ziemią. Nawiązał do obecnej sytuacji w sąsiednim województwie zachodniopomorskim, gdzie rolnicy sprzeciwiają się nieprawidłowej –ich zdaniem- sprzedaży ziemi przez ANR, od kilku tygodni prowadzone są tam akcje protestacyjne. Lubuska Izba Rolnicza zauważa problem, dlatego należy ustalić wspólne propozycje Forum do nowelizacji ustawy dotyczącej zasad obrotu ziemią w kraju.

Również przedstawił ustalenia ze spotkania grupy roboczej, powołanej w porozumieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Stanisław Kalemby i Komitetu Protestacyjnego, które odbyło się w dniach 3-4 stycznia w Szczecinie.

  • Podczas      rozmów m.in.ustalono, że ANR odstępuje od przeprowadzania przetargu na      wniosek Izby Rolniczej, jeżeli będą uzasadnione wątpliwości odnośnie osób      mających w nim uczestniczyć. Agencja, w przypadku dwukrotnego odwołania      przetargu będzie przeznaczać nieruchomość do przetargu ograniczonego na      dzierżawę krótkoterminową.
  • Uzgodniono      także możliwość przeprowadzenia przez ANR przetargu ograniczonego      ofertowego. Postępowanie takie byłoby wszczynane na wniosek Izby      Rolniczej, w którym powinny zostać określone inne, poza ceną i warunkami      płatności, kryteria oceny oferty.
  • Ustalono      rozszerzenie przypadków, w których ANR może wykonywać prawo odkupu.      Agencja byłaby również zobowiązana do udzielania odpowiedzi i uzasadniania      w przypadku nieskorzystania z tego prawa.
  • Podczas      rozmów osiągnięto porozumienie w zakresie wprowadzenia sankcji finansowych      w wysokości 40 % ceny sprzedaży za niedotrzymanie przez nabywcę w okresie      10. lat zobowiązania do osobistego prowadzenia działalności rolniczej na      gruncie nabytym z Zasobu, niepoinformowaniu o zamiarze zbycia nabytej      nieruchomości oraz ustanowienia na niej hipoteki bez zgody ANR.
  • W      zakresie zabezpieczeń ustalono, że w umowach sprzedaży Agencja będzie      stosować hipotekę oraz weksel in blanco.

Następnie Prezes LIR powiedział, że może warto było by się zastanowić nad przyjęciem podobnych modeli prawnych, które stosowane są w innych krajach UE np. na Litwie czy we Francji. Powinniśmy zrobić wszystko aby jak najwięcej rolników kupowało ziemie ale nie za wygórowane kwoty.

Potem głos zabrał dyrektor lubuskiej Agencji Nieruchomości Rolnych Tomasz Możejko, omówił nowe zadania i plany gorzowskiego oddziału ANR na 2013r. Również przedstawił problemy z jakimi Agencja boryka się przy sprzedaży ziemi, m.in. są to: plany zagospodarowania przestrzennego w gminach, planowane inwestycje wiatrowe czy drogowe, księgi wieczyste, błędne podziały geodezyjne, sprawy karne i sądowe, brak rozwiązań legislacyjnych, zła sytuacja finansowa u rolników, wszystkie te czynniki wpływają na długość przygotowania działek do sprzedaży.

W burzliwej dyskusji rolnicy podnosili wiele  problemowych spraw dotyczących sprzedaży i obrotu ziemią. Henryk Ostrowski z ZZ Samoobrona apelował do dyrektora Możejki, – „Nie jesteście  po to by tylko handlować ziemią, ale by współpracować z rolnikami. Zobaczcie tu człowieka!”

Dyrektor Możejko zadeklarował usprawnienie obrotu ziemią oraz prosił o osobiste interwencje w przypadkach spornych. Mamy nadzieję, że nie będzie konieczna eskalacja protestu w Lubuskiem.

Mimo rozmów przedstawicieli organizacji rolniczych w Zielonej Górze w siedzibie LIR, na ulice Gorzowa Wlkp. wyjechały traktory lubuskich rolników ( w tym delegatów LIR) w celu solidaryzowania się z protestem rolników w Szczecinie, domagając się konkretnych działań.

Na koniec Lubuskie Forum Rolnicze wypracowało stanowiska:

1) w sprawie poparcia działań Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego

2) w sprawie równego podziału środków finansowych na województwa przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie.

 

Przeczytaj również na stronie Radia Zachód: Lubuscy rolnicy poierają protest w Zachodniopomorskiem

Stanowisko Lubuskiego Forum Rolniczego ws. realizacji płatności bezpośrednich i płatności rolnośrodowiskowych za 2012 rok pobierz>>


Stanowisko Lubuskiego Forum Rolniczego
ws. poparcia zachodniopomorskich rolników oraz zmian w prawodastwie dotyczącym sprzedaży nieruchomości rolnych pobierz>>

Red.

GALERIA:

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.