Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » PROMOCJA PRODUKTU TRADYCYJNEGO
Główna » Aktualności

PROMOCJA PRODUKTU TRADYCYJNEGO

Autor: Red. dnia 28 lutego 2013

27 lutego br, w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze odbyło się seminarium pn. Produkty tradycyjne – miejsca wytwarzania i aktualna sytuacja producentów żywności w Polsce. Spotkanie poprowadził Stanisław Tomczyszyn – Członek Zarządu Województwa Lubuskiego, natomiast honorowym gościem jak również prelegentem była Izabella Byszewska Prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Pani Byszewska przedstawiła temat związany z systemami jakości. Obecnie wiele produktów opatrzonych jest znakiem „Jakość – Tradycja”. Jest to niewątpliwie wyróżnienie, ale również budowanie marki produktu, do czego zachęcała Pani prezes.

Na przykładzie własnego gospodarstwa rolno-agroturystycznego Grażyna Dereń przekonywała słuchaczy jak można połączyć działalność rolniczą ze świadczeniem usług turystycznych, a przy okazji kultywować dziedzictwo kulinarne prezentując i reklamując swoje wyroby, wśród których wyróżnia się produkt tradycyjny –  Schab tradycyjny słubicki.

Mimo, iż woj. lubuskie prezentuje bogactwo i różnorodność kulturową i kulinarną, na liście produktów tradycyjnych, którą prowadzi Ministerstwo Rolnictwa jest jedynie 13 pozycji.

Temat działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej zaprezentował Tadeusz Woźniak – Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, natomiast o kontroli jakości wytwarzanych metodami tradycyjnymi artykułów rolno-spożywczych opowiedziała Justyna Magdziarz z WIJHARS.

Ostatnim prelegentem był Przemysław Karwowski Prezes Fundacji na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa GMV. Przedstawił temat aktualnej sytuacji na rynku wytwarzania i sprzedaży win i napojów spirytusowych. Statystyki wskazują, że napoje spirytusowe w Polsce cieszą się ogromna popularnością, a wielkość ich wytwarzania i spożycia przyćmiewają produkcje i spożycie wina. Niemniej jednaj wzrasta areał uprawy winorośli, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia ilości wytwarzanego z nich szlachetnego trunku, tym samym popyt w ciągle zmieniającym się społeczeństwie.

Na zakończenie uczestnicy mogli skosztować przygotowane przez lokalnych producentów żywności specjały w postaci: wędlin, serów, przetworów, miodów, soków.

P.Sas

GALERIA:

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.