Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » SPOTKANIE ROLNIKÓW POWIATU ŻAGAŃSKIEGO
Główna » Aktualności, Konkursy, olimpiady

SPOTKANIE ROLNIKÓW POWIATU ŻAGAŃSKIEGO

Autor: Red. dnia 18 lutego 2011

W dniu 17 lutego br. w Urzędzie Gminy w Żaganiu odbyło się spotkanie rolników powiatu żagańskiego. Spotkaniu przewodniczył Zbigniew Żywień. W posiedzeniu wzięli udział również zaproszeni goście. Emilian DzikDyrektor Filii w Zielonej Górze Agencji Nieruchomości Rolnych, który powiedział m. in. jak wygląda sytuacja obrotu gruntami w Filii.

W powiecie żagańskim jest13615 hagruntów rolnych w zasobach ANR, z czego ponad 3 tyś stanowią grunty niezagospodarowane. Średnia cena1 hagruntów rolnych w powiecie wynosi 11.355zł. W kwestii przedłużania umów dzierżawy stanowi rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które dopuszcza przedłużenie umowy gdy rolnik uczestniczy w programie, bądź wchodzi w program unijny, a maksymalne okres przedłużenia umowy to 6 lat. Minister naciska również na ANR aby zwiększać sprzedaż nieruchomości, gdyż przewiduje, że Agencja będzie funkcjonować do końca 2016 roku.

Kolejnym zagadnieniem jest blokowanie sprzedaży gruntów ze względu na zapisy w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla danej gminy. Wiele zapisów tam zawartych jest niezasadnych, dlatego należałoby je zmienić.

Agnieszka Dziewiatnik Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Żaganiu powiedziała, że do Biura wpłynęło 17 wniosków o usługi doradcze. Na pytanie, kiedy rolnicy mogą się ich spodziewać gdyż decyzje otrzymali już w dawno, odpowiedziała że w pierwszej kolejności płatności otrzymają rolnicy, którzy dostali decyzje w listopadzie ubiegłego roku. Rolnicy stwierdzili także, że płatność zwierzęca, która jest płatnością historyczną, jest niesprawiedliwa, gdyż przysługuje również rolnikom, którzy nie posiadają już zwierząt, natomiast obecni hodowcy nie maja z tego tytułu płatności.

Krystyna Opiła Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Żaganiu zachęcała do składania wniosków o usługi doradcze przez biura ODR, które mogą w tym zakresie reprezentować rolników w biurach ARiMR. Powiedziała również, że na skorzystanie z tego działania przeznaczone jest 1500 euro, a rolnik pokrywa jedynie 20% netto kosztów usługi, reszta jest dofinansowana.

W spotkaniu uczestniczył także Tomasz Niesłuchowski Wójt Gminy Żagań, który od wielu lat współpracuje z samorządem rolniczym. Również i w tym roku, w związku ze zbliżającymi się wyborami do izb rolniczych, zaoferował swoją pomoc.

Na zakończenie Przewodniczący zachęcał zgromadzonych do czynnego i biernego udziału w wyborach oraz do zachęcania i informowania o wyborach rolników.

P.Sas

GALERIA

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.